gerçek halkla ilişkiler

Makaleler - 10 Haziran 2007, Pazar
GERÇEK HALKLA İLİŞKİLER

Karadenizli bir doktorun muayene odasında bir patırtı-gürültü kopmuş. Dışarıda bekleyenler, içerideki konuşmalara kulak kabartmışlar.

Doktor hastaya bağırıyormuş:
- E be kardeşim, sana iki aydır sarılık tedavisi uyguluyorum. Niçin daha önceden Çinli olduğunu söylemedin?
Çinli hasta, ezik bir ses tonuyla;
- İyi de söylememe gerek var mıydı, görmüyor musunuz? demiş.
Doktor kendinden emin bir ifadeyle;
- Yine de söylemen lazımdı!

Evet, firmalar da, duyarlı oldukları çevreye karşı bir şeyler söylemelidir. İşte bunu “profesyonelce söylemek”, Halkla İlişkiler’dir.

Halkla ilişkiler en kısa tanımla, bir tanıma ve tanıtma sanatıdır. Günümüzün en popüler mesleğidir; ama ne yazık ki Halkla İlişkiler henüz kendini yeterince tanıtamamıştır.

Toplumun destek ve sempatisini kazanmak, olumlu bir firma imajı yaratmak için girişilen çabalar, Halkla İlişkilerdir. Halkla İlişkiler, halkla iç içe olmak demek değildir (o sadece insan ilişkileridir). Halkla ilişkiler, bir yönetim bilimidir. “Gerçek Halkla İlişkiler”, konunun uzmanlarınca yapılır. Eğer kartvizitinizde, “Halkla İlişkiler Uzmanı/ Müdürü/ Sorumlusu” yazılmasını istiyorsanız; öncelikle meslekle ilgili tam donanımlı teorik bilgiye sahip olmalısınız. Ardından kendinizi geliştirerek, bu mesleği tam olarak icra edebileceğiniz bir iş yerinde, iyi bir ekiple ve Halkla İlişkiler için ayrılan, hatırı sayılır bir bütçeyle çalışmaya başlamalısınız. Ayrıca Halkla İlişkiler uzmanının mutlaka bayan olması gerekmez. Önemli olan, içtedeki güzellikleri dışarıya yansıtabilmek, mesleği en iyi şekilde yapabilmektir.

Her firma, “Gerçek Halkla İlişkiler” çalışmalarından olumlu sonuçlar alacaktır. Halkla İlişkiler bir bakıma aşıdır; fakat hiçbir zaman serum değildir. İş işten geçtikten sonra yapılmamalı, tam aksine her türlü olumsuz durumlar ortaya çıkmadan uygulanmalıdır.

Sosyologlara göre üç türlü görüş vardır:
1. İyi bir şey yaparsınız, söylemenize gerek yoktur. Herkes anlayabilir.
2. Bir şeyler yapmasanız da olur; ama bunu ballandırabiliyorsanız bu yeterlidir.
3. İyi bir şeyler yapmalısınız ve bunu duyurmalısınız. Nasıl olsa görürler, nasıl olsa fark ederler, dememelisiniz.

İşte Halkla İlişkiler, bu üçüncü görüş altında gizlidir.

Halkla İlişkilerin yeri ve önemi gerçekten anlaşıldığında, sık sık görmeye alıştığımız “Şirketimize, 20-30 yaş arası prezantabl, fiziği-diksiyonu düzgün, oto ehliyetli, en az lise mezunu (üniversite mezunu tercih sebebidir) bayan HALKLA İLİŞKİLER UZMANI eleman alınacaktır.” şeklindeki ilanlarla vedalaşacağız!

Sevgi dolu günler.

e-mail: incinurmumcuoglu@hotmail.comİncinur MUMCUOĞLU

Mehmet Bozalp

Yorumlar

aslı üstündağ   11 Haziran 2007, Pazartesi

İncinur hanım,

Üniversitesede 4 yıl halkla ilişkiler okuyup, sonra bu mesleğin eğitimini almamış, ince belli,24 saat fönlü, iki kelimede bir İngilizce kelimeleri yerli yersiz kullanan bayan arkadaşlarımızın yerimizi almasını seyretmek gerçekten çok acı. Neredeyse 3 seneye yakındır mesleğimi yapıyorum. Ve gerçekten halkla ilişkileri yapanlar gün geçtikçe sıyrılıyor diğerlerinden. Umarım dediğiniz olur o garip ilanlardan kurtuluruz.

can   12 Haziran 2007, Salı

teşekkür etmek istiyorum, aslında bu söylediklerinizi o bahsettiğiniz halkla ilişkilercileri çalıştıranlar da çok iyi biliyor ama işlerine gelmiyor. bence verecekleri paranın fazlalığından, kaliteli iletişimciler le yollarını birleştirmiyorlar. bir de şu var bilgili insanlar onları beğenmiyor. benim tavsiyem sizin de dediğiniz gibi acemiliği atıncaya kadar deli gibi çalışmak.

dilek   13 Haziran 2007, Çarşamba

evet inci hanim halklai lişklerin cok güzel tanımını yapmışınız.halkla ilişkler bir gönül işidir.bende trkya üniverstesi halkla ilişkler bölümü ögrencisiyim.yaini daha yolun başindayım.ama biliyorum bu meslek icin baya bi emek gerkli.sevgilerimle

Şekip Alpaslan   14 Haziran 2007, Perşembe

sayın incinur,size hak vermemek mümkün değil.Kendi deneyimimden yola çıkarsam,şunu ifade etmem sanırım destekleyici olabilir.İleri derecede İngilizce bilmeme,2 endüstriyel, 1 de faydalı model/patent sahibi olmama ve mesleğinde hem national hemde international alanda söz sahibi,ehliyetli,kişiliğime rağmen,bir yarışmanın star ı olabilecek tasarım ımın elenmesini sağlayan bir mucit olabildim.saygılarımla

A.Ç   29 Haziran 2007, Cuma

sayın incinur hanım, satırlarınız üniversitede son sınıfa geçmiş biri olarak beni çok etkiledi ve sayenizde daha da etkileyici birşeyler öğrendim.Bizlere(öğrencilere) okullarda verilen halkla ilişkiler eğitimlerini yeterli bulmuyorum. Gelecek sene mezun durumunda olabilmemize rağmen henüz kendimi yeterli göremiyorum. Mesleğin teorik eğitimlerini, profesyonel hocalar tarafından, işin içinden insanlardan aldım.Ancak anladım ki bir şeyi yapabilmek, o işte büyüyebilmek teorik eğitimin olağanüstülüğüyle pek de alakalı değil. Bu işin sırrı bence, iyi bir çevre ve dik başlılık olayının üstesinden gelebilmektedir.
İyi bir alanda mücadele vermemize ve bunca zorluğa katlanmamıza rağmen, çevredeki kafelerin,barların kıytırık personelleri, diplomasız sözde profesyonelleri önümüzü kapatıyor ve mesleğimizi ayağa düşürüyor kanısındayım...(örn. X bar, Y kişi-halkla ilişkiler müdürü)

hilal   24 Eylül 2007, Pazartesi

merhabalar.bende halkla ilişkiler mezunu işsizler arasındayım malesef..evet iş var tabiki ama ben kendi branşımda iş bulamadım..yukarıda verilen iş ilanında olduğu gibi tıpkı..halkla ilişkiler bence cok güzel bi meslek ve severek yapacağım bi iş ama malesef ki buna yönelik iş yok arkadaşlar..hepinize başarılar diliyorum..iş bulursanız banada haber verin :)

ilknur ünal   10 Kasım 2007, Cumartesi

sayın inci hanım, beltek kurslarından halkla ilişkilere devam ediyorum. halkla ilişkilerde itibar yönetimi hakkında yazınız olacak mı? yazılarınızdan faydalanmak istiyorum . çalışmalarınızda başarılar dilerim.

yasemin   14 Kasım 2007, Çarşamba

herkese selam,incinur hanım ve yorum yapan arkadaşların yazılarını okudum.siz gene şanslı sayın kendinizi,ben açıktan okuyorum ve mezun olana kadar nasıl yeterince bilgi sahibi olacağımı düşünmeye başladım.gerçekten açık öğ.yetersiz kalıyor,bunun için ne yapmalıyım bilemiyorum,neler yamalıyım,bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar varsa yorum yazabilirler.sayın incinur hanım,msn adresinizi msn me ekledim,umarım yazışma şansım olur,benim bu mesleği bütün ayrıntılarıyla kavramam için ders çalışmak dışında bana hangi kitapları okumamı önerirsiniz?sitedeki arkadaşlarda yazabilirler.msn adresimi yazıyorum ycimbom_85@hotmail.com

tarkan daşdemir   9 Mart 2008, Pazar

inci hanımın söylediklerine kesinlikle katılıyorum benim anlayamadığım konulardan biride halkla ilişkilerin bir bayan mesleği olarak görülmesiydi bu yazı dertlerime deva oldu çok teşekkürler inci hanım
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.