Yeni dünya, yeni hayat...

Köşe Yazısı - 2 Şubat 2017, Perşembe
KöşeBaşı: Cansel Oruç

“Büyükler ile küçükler arasındaki münasebet, rüzgarlar ile otlar arasındaki münasebete benzer. Rüzgar esince otlar eğilir.”

Konfüçyüs’ün yeni dünya düzenini anlattığı çok anlamlı bir söz.

Eğer değişmez ve düzene ayak uyduramazsanız, yenilirsiniz.

Yeni dünya düzeni de beraberinde yeni hayatı getiriyor.

Ayakta kalmak için değişim ve yeniliklere açık olmak gerekiyor.

KalDer Bursa Şubesi ve Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) iş birliği ile, 15’incisi 14-15 Nisan tarihlerinde düzenlenecek Kalite ve Başarı Sempozyumu ve 2016 Bursa Mükemmellik Ödülleri’nin de teması “Yeni Hayat.”

Temanın altını dolduran konuları paylaşan KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Elbay, “Varoluşundan bugüne dünya, doğanın kendi sistemi ve insanlığın bilimsel çalışmalarıyla sürekli bir değişim ve gelişim içerisinde oldu” diyerek değişimin ve gelişimin temelleri ile sözlerine başladı.

Elbay’ın da söylediği gibi sadece doğa değil; doğa ile birlikte insanoğlunun büyüme, üretme, para kazanma yetileri de sanayileşmeyi getirdi.

Sanayileşme de birinci, ikinci, üçüncü sanayi devrimlerinin ardından, bilişim teknolojilerini sanayi ile buluşturan Endüstri 4.0’e kadar geldi.

Peki burada kalacak mı?
Tabi ki hayır…

Temanın çıkış amacına devam eden Erdal Elbay, “İnsanlık kendi geleceği için büyük adımlar attı, her şey çok hızlı gelişti. Küreselleşmenin yaygınlaşması ile rekabet koşullarına uyum sağlayamayan kurumlar mevcut sistem karşısında varlığını sürdüremiyor. İklim değişiklikleri ile baş gösteren çevre sorunları artıyor. Eğitimde PISA testi sonuçlarına göre Türkiye, 72 ülke arasında 50. sırada yer aldı.  Tüm bu konular doğrultusunda sempozyumda, sürdürülebilirlik, ekonomi, rekabet, değişim, eğitim, evrensel değerler, çevre, iklim değişiklikleri gibi konuları uzman konuklarla tartışmaya açacağız” dedi.

Proje ortaklarından BUSİAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan da, güç dengelerinin değişmesi, farklılaşmanın vazgeçilmez olması ve acımasız rekabetin, toplam kalite yönetimini iş dünyasında her zamankinden daha önemli bir hale getirdiğine olan inancını paylaştı.

Baylan, süreci sanayici kimliği ile de değerlendirerek, “Yaşam kalitesi kavramı; sağlık, eğitim, adalet, toplumsal ve sosyal yaşama katılım gibi unsurları kapsar. Yaşam standartlarının yüksekliği bir ülkenin iktisadi kalkınma düzeyinin de göstergesidir” açıklamasında bulundu.

Sürdürülebilir olmak özellikle günümüzün en önemli başarı kriterlerinden birisi.

Bu anlamda 15’incisi gerçekleştirilecek bir süreci yönetmek de ayrı bir başarı.

Mükemmellik sonu olmayan bir yol…

Bu yolun 15’inci yılında KalDer Bursa Şubesi ve BUSİAD’a Bursa Mükemmellik Ödülü sürecinde BURFAŞ, Coats ve Doğu Pres eşlik ediyor.

Bu üç kurumdan hangisinin Mükemmellik Ödülü sahibi olacağı 15 Nisan’da belli olacak.

Yeni hayatta rüzgar mı, yoksa rüzgarda eğilen ot mu olacağınızın kararını siz vereceksiniz.
 

4249 kez okunmuş Cansel Oruç

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.