NAT GEO kaşifinden sıra dışı seminerler

Haberler - 25 Nisan 2013, Perşembe

NAT GEO kaşifinden sıra dışı seminerlerBosch Ev Aletleri ve National Geographic Channel işbirliğinde Türkiye’ye gelen Nat Geo kaşifi Thomas Culhane  öğrencilere çevre bilinci konusunda önemli tüyolar verdi
 
National Geographic Channel işbirliğiyle Türkiye’yi ziyaret eden dünyaca ünlü Nat Geo kaşifi Thomas Culhane üniversite öğrencileriyle çevre bilincini pekiştirecek, günlük hayatımızda kullandığımız birçok üründe tasarruf sağlayabilecek önemli bilgiler paylaştı.
 

National Geographic Channel ve Bosch Ev Aletleri’nin davetlisi olarak üniversite öğrencileriyle buluşmak üzere Türkiye’ye gelen National Geographic’in konusunda uzman, şehir planlamacı kaşifi Thomas Culhane’in ilk semineri İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü’nde, ikincisi ve üçüncünü de bugün Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa kampusü ve  Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü'nde gerçekleştiriyor. 

Seminerlerinde, evde enerji ve su tasarrufu yapmanın öneminden bahseden Culhane, büyük şehirlerde  özellikle daha az gelişmiş mahallelerinde  halkı bu konuda eğiterek, çevre kirliliğine neden olabilecek her türlü evsel atığın nasıl yenilenebilir yakıt ve gübreye dönüştürülebileceğini anlattığı eğitim sisteminin üzerinde duruyor. 

Çad, Hindistan ve Rio’da elektriğin bile olmadığı yerlerde yemek artıklarını yakıta dönüştürebilecek bir yiyecek öğütme sistemi kuracağından bahseden Culhane, çevre kirliliğini önlemek adına elimizde tüm imkanların bulunduğunu, sadece doğru kaynakların doğru yerlerde kullanılması gerektiğini belirtiyor. 

“İnsanları, çevre ve gelecek konusunda daha duyarlı olmaya yönlendiriyoruz” 

Dün gerçekleşen İTÜ Taşkışla kampusünde gerçekleşen basın toplantısında Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer ise Bosch’un 125 yılı aşkın süredir dünyada ve 100 yılı aşkın süredir de Türkiye’de faaliyet gösteren; kendini, sadece bugünü değil geleceği de iyileştiren teknolojiler sunmaya adamış bir marka olarak böyle bir platforma öncülük etmekten büyük gurur duyduğunu ifade etti.

Süer, “Bugün Avrupa’nın enerji verimliliği lideri Bosch Ev Aletleri olarak, geliştirdiğimiz doğa dostu teknolojilerle enerji ve su tasarrufu, doğal kaynakların bilinçli kullanımı, karbon ayak izinin azaltılması, atık yönetimi gibi sürdürülebilirlik şemsiyesi altında bulunan birçok farklı konuya dikkat çeken bir markayız. Bu dikkati, özellikle yürüttüğümüz kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle daha da yoğunlaştırıyor, insanları, çevre ve gelecek konusunda daha duyarlı olmaya yönlendiriyoruz. 

National Geographic Channel ile 2012 yılı itibariyle başlayan işbirliğimiz çerçevesinde hayata geçirdiğimiz doğa dostu hareket projesi kapsamında da ilk kez gençlerle bu kadar yakın ve özellikle üniversite gençliğine özel bir çalışma yürütmenin mutluluğu ve heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Thomas Culhane, 24-29 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan seminerler aracılığıyla öğrencilere yaşadıkları şehirlerde çevre kirliliğini azaltma, tasarruf etme yöntemlerini kendi deneyimleri doğrultusunda aktaracak.
 

İSTANBUL
Yıldız Teknik Üniversitesi – Davutpaşa Kampüsü, 25 Nisan Perşembe 10.30
Marmara Üniversitesi - Göztepe Kampüsü, 25 Nisan Perşembe 14.00
 

ANKARA
Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Kültür ve Kongre Merkezi, 26 Nisan Cuma 10.30
Hacettepe Üniversitesi – Beytepe Yerleşkesi, 26 Nisan Cuma 14.00
 

İZMİR
Dokuz Eylül Üniversitesi – Tınaztepe Yerleşkesi,  29 Nisan Pazartesi 14:00

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.