Hasta, Hekim, Hastane Üçgeni’nde Halkla İlişkiler

Makaleler - 9 Temmuz 2007, Pazartesi
ÖZET: Bilindiği gibi, bir açısı dik olan üçgen; dik üçgendir. Hasta, hekim, hastane ilişkileri dik üçgene uyarlandığında; taban’da Hasta, dik kenarda Hekim ve hipotenüs’te Hastane yer alır.
Hipotenüse –Hastane’ye- egemen durumda olması gereken Halkla İlişkilerci etkinlik; sırasıyla Hasta/Hastane, Hasta/Hekim diyalogunu güçlendirerek; öncelikle Hasta’ya, Hekim’e ve Hastane’ye yarar sağlayacaktır.
HASTA: Hasta; bedensel işleyişi sorunlu, bu nedenle morali bozuk, zayıf ve yardıma muhtaç kişidir. Hasta olmasaydı; ne hekime ve ne de hastaneye gerek kalmazdı.
Bu nedenle hasta velinimettir ve sağlık sektöründe daima haklı olan müşteridir. İlgi’ye açtır, İlgi’den kaynaklanan Yardım’lara muhtaçtır. Yardımlarımızı içten ilgi ile ambalajlayarak niçin ona sunmayalım? Böylece moralinin düzelmesini, hastaneye ve hekimine güvenmesini sağlayarak, iyileşmesi için, niçin elverişli ortam yaratmayalım?
Hastayı, hastane olarak; hastalığı süresince el üstünde tutmalı, iyileştikten sonra dostumuz olarak telefonla aramalı, hatırını sormalıyız. Hastalığı sürmekteyse moral bulur, iyileşmişse yine hastalandığında bizi hatırlar, ya da tanıdıklarından hastalanmış olanlar bulunabilir. Akıl danışmak isteyebilir.
Hasta iken hastanemize gelen ve iyileşen kimselere; Hasta’m/Hasta’mız demek yanlış. O, Eski Hasta bile değil; artık iyileşti, Eskiden Hasta idi. Hekimin iyileştirdiği kişiye Hasta’m demesi; iyileştirmenin inkarı değil midir? Eskiden hastamdı, şimdi iyileşti demek o kişinin moralini yükseltmez mi?
Neden hekimlerimiz bu inceliği önemsemezler?
HALKLA İLİŞKİLER GÖREVLİSİ (HİG): Hastanenin Hig’leri; insanları seven, cana yakın, sempatik genç elemanlardan seçilmeli ve eğitilmelidir.
Müracaatçı yoğunluğuna göre sayıları artırılmalı; masada –kayıt vb işlemleri yapan- ve kapıda müracaatçıyı karşılayarak hastane içi trafiği yöneten 2 görev türü belirlenmeli, nöbetleşe masada ve kapıda çalışmaları sağlanmalıdır.
Kapıdaki Hig; hasta ve yakınlarını konuk olarak karşılamalı, kayıt için masadaki arkadaşına ve oradan hastane içinde gideceği yerlere götürmelidir.
Masadaki Hig; halen hastaların ve eskiden hasta olanların evlerine telefon ederek, hatırlarını sormalıdır.
Hasta ve yakını hastaneden ayrılırken; kapıdaki Hig, bir istekleri olup olmadığını sormalı varsa gereğini yerine getirmelidir.
HALKLA İLİŞKİLER ETKİNLİKLERİ: Halkla ilişkiler etkinlikleri, reklam olmayan reklamlardır. Sözgelişi:
Hastanede dünyaya gelen bebekler; belirli bir süre ücretsiz muayene edilebilir ve ömür boyu muayene ücreti indirimli alınabilir.
Marmara Bölgesi illerinde veya ilçelerinde; belirli sürelerde birer haftalık seminerler ve ücretsiz muayeneler yapılabilir.
REKLAM TEMALARI:
Hastaneye Yönlendirme: Önceden hekim ve hastane seçimi yapmamış olanlar; evlerine en yakın sağlık tesislerine yönelirler. Bu kişilerin evinden uzaktaki bir hastaneye gitmeleri için; hekim ve hastane tercihi yapmaları gerekir.

Hastaneler değil içinde bulundukları mahalleden; kent’ten, yurt içinden, yurt dışından hasta kabul ederler. Her bir hasta hedef kitlesinin profili belirlenmeli ve bu bilgiler ışığında reklam spotları hazırlanmalıdır.

1. Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur üyelerinden alınan indirimli muayene ücretlerinin; sıra beklemeden hemen, istenen yere toplu taşıma araçları trafiğinin çilesine katlanmaksızın taksi ile kolayca, rahatça ulaşılan bir konforun karşılığı sayılması gerektiği, bedelinin örneğin bir öğün yemek yemek için ödenen para kadar olduğu gibi, rakamı küçültücü güncel harcamalarla somutlaştırılması, reklam teması olarak kullanılmalıdır
2. “Eskiden hasta olan ve iyileşen …... Hanım/Bey diyor ki:” başlıklı gerçek kişilerin gerçek açıklamalarını içeren haber reklamlar yapılmalı, hastane adının açıklanmasında yasal sakınca varsa; “Daha fazla bilgi için telefon numarası verilmelidir.

EROL ERDOĞMUŞ
erolerdogmus@hotmail.com

Mehmet Bozalp

Yorumlar

SİBEL CİLLİ   12 Ocak 2008, Cumartesi

HASTANENİN BİRİNE HALKLA İLİŞKİLER GÖREVİ İÇİN MÜRACAAT ETTİM.BENDENN HİG NİN NELER OLDUĞUNU-NELER YAPABİLECEĞİMİ ARAŞTIRMAMI İSTEDİLER.BU YAZIYI ÇOK BEĞENDİM.TEBRİK EDERİM.

tarkan daşdemir   9 Mart 2008, Pazar

ben halkla ilişkiler 1.sınıf örencisiyim okul biitnce hastane yönetiminde çalışmak istiyorum bizler için birer nimet bu tür yazılar saolun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.