Halkla İlişkilerin Başına Gelenler

Makaleler - 13 Haziran 2007, Çarşamba
Merhabalar,

Gelin kültürdeki değişimin zavallı halkla ilişkilerin başına ne getirdiklerine bakalım. Özellikle zavallı halkla ilişkilerciler demiyorum. Çünkü maalesef şuursuz bir şekilde Halkla İlişkiler sektörü çalışanları bugüne kadar ki genel çalışma renkleriyle hem kendilerini hem de sektörün kendisini ve itibarını tartışılır bir konuma getirmişlerdir.

Piyasanın, özel veya kamu kurum ve kuruluşlarının her adımını isimlendirebildiği ve kategorize edebildiği günümüzde, işletmelerin halkla ilişkiler faaliyetlerinin bu fotoğraftaki yeri her zamankinden çok daha belirgin bir büyüklüktedir.

Diğer yandan H.İ. çalışanları, 21.yy´ın ilk çeyreğinin henüz dörtte birine ulaşmadan bile siyasi hegemonik dünyanın insanlığa hangi bedelleri ödettiğini diğerlerinden çok daha önce görmek ve okuyabilmek durumundadır. Bununla beraber hiçbir izan sahibi, Halkla İlişkilerin siyasi ve kültürel hayatı etkileyemediğini veya etkilenmediğini söyleyemez. Örneğin çevremdeki bir kuruluş bugün kuruluş yıldönümü toplantısına tüm etkin siyasi parti temsilciliklerini davet ederken iktidar partisi temsilcilerini davet etmedi. Bunun siyasi bir tavır olmadığını söyleyebilir miyiz? Bence hayır. Tamamen siyasidir ve bu müessesedeki Halkla İlişkiler çalışanının uygulaması istenen davranışıdır. Bu örneğin tam tersi de yine herkesçe malum, söz konusu olabilmektedir.

Yine modernite vurgusu halkla ilşkiler çalışmalarında göze çarpan kritik uygulama etkenlerindendir. İletişim Fakülteleri Halkla İlişkiler elemanlarını yetiştirirken onlara "Aydın İnsan "ın ne demek olduğunu ders olarak okutmaktadırlar. "Aydın" kavramı bizim tarihimizde, içinde yaşadığı toplumla barışık ve onun değerlerine saygı duyan ve bu değerleri olumlu anlamda değiştiren ve geliştiren insan olarak karşımıza çıkar. (Marjinal tutumları gözardı edersek) Ancak Halkla İlişkiler bu konuyla ilgili sınavını verirken epeyce zorlanmıştır. (Bu sitedeki bazı tartışmalardan da hâlâ zorlandığını görmekteyiz) Birtakım Sevgili Halkla İlişkilerciler bu güne değin ortaya koydukları uygulamalarla bu mesleği "mini etekli" sözüyle beraber anılır hale getirmişlerdir.
Maalesef asıl görevi olumlu imaj oluşturmak olan meslektaşlarımız mesleğin itibarını bizim toplumumuzun çok hoş karşılamadığı bir noktaya getirirp oturtmuşlardır. Ne bizim toplumumuzun en önemli değerlerinden biri olan ,güzel insani ilişkiler,yani toplum olarak halkla ilişkilerimiz ne de bu mesleği kendisine meslek edinmiş bu ülke insanları bu tür yakıştırmaları hak etmemektedirler. Yaşadığımız coğrafya itibarıyla "biz" dediğimiz insanlar kültürel ve ahlaki normları çok yüksek bir toplumdur.

Hülasa hiçbirimizin mesleğimizi yanlış tanıtmaya hakkımız yoktur. İstediğimiz kadar hoşlanmasak da bize dayattırılan modernite anlayışı benimsemese de içinde yaşadığımız toplumun değerlerine karşı saygılı ve onu yücelten insanlar güruhu olmalıdır Halkla İlişkilerciler.

Kokteyllerden, külüplerden, konserlerden başka da değerlerimiz olduğunu görmenin zamanı gelmiştir arkadaşlar. Hepimize kolay gelsin.

İlyas kavcan : kavcanilyas@mynet.com

Mehmet Bozalp

Yorumlar

kemal   14 Haziran 2007, Perşembe

yok hayır ben bu kavramları kabul etmıyorum:halkla ılıskıler kavramı o kadar yozlasmadı kı halkla ılıskıelrın acılımını bılıp daha sonra profosyonle ıs hayatına atılmak gerek.etık olan seyler dogruculuk ılkesını de untumamak aynı zaman da ınsanları aydınlatmak temel gaye ....bunların ıslevlerı hakkında bılgısı olmayanlar mını etek ıle koklu ve gelişmiş firmalarda söz sahıbı ınsanlar.teorıkte oldugu gıbı sosyal hayatlarında da yanlış işleyişler ıcındeler.....

metin   18 Haziran 2007, Pazartesi

merhaba ben dün öss sınavına girdim açıköğretim halkla ilişkiler bölümünü istiyorum ama bana bu bölümle ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim ilgini,ze şimdiden teşekkürler

sinem   19 Haziran 2007, Salı

mrb ben bu yıl öss sınavına girdim ve hedefim yıllardır istanbul üniversitesi halkla ilişkiler idi ve sanırım istediğim yeri tutturabileceğim.fakat halkla ilişkiler hakkındaki bilgilrim çok sınırlı çevreme danıştığımda da iyi veya kötü yorumlar aldım hangisine inanacağımı şaşırdım bitirdikten sonra iş bulma olanaklarım nasıl olur ve ücret beni tatmin eder mi?beni bilgilendirirseniz sevinirim...

evin   22 Haziran 2007, Cuma

selam ben 2 yıl sonra öss ye gircegim. ve hedefim halkla ilişkliler ve bu konuda yeterli bilgi sahibi deilim beni aydınlatırsanız cok sevinirim.

incinur   23 Haziran 2007, Cumartesi

Size katılıyorum, ama yorumları a okuyuca, genç, bu işin ilmini alarak gelen bir nesli görünce karamsarlığım bir nebze de olsa geçiyor. Çünkü artık işin gerçek uzmanları hakkettikleri yeri almaya başlıyorlar. Zaman PR ın lehine işlemeye başladı. Halkla ilişkilerin artık sadece konser-kokteyl organizasyonu olmadığı, gazete küpürlerini derlemekten ibaret olmadığı anlaşılıyor.Bu işe gönül veren gerçek iletişicilere, bu yolda başarılar...

ömer   11 Temmuz 2007, Çarşamba

ilyas bey bu görüşlerinize katımamak elde degildir ,lakin mevcut durumu gözden geçiriken mevcut ekonomik durumun ve küresellşen ekonomik yapıda yeni argümanlarıda içine katarak şirketlerin ve yönetimsel argümanların içinde bulundukalrı sosyolojik durumalrıda göz önünde bulundurmak gerekmezmi.sizin var oldugunuz topluluktakı yöneticilerin ,iktidar prtsı yonetıcelrını cagırmam sebelerı içerisinde gecmişte yer almıs veya su an içinde bulundukalrı ekonomık çıkarsanımın sonucu olamzmı veya mahfiyyen yapılmış bir ticaret terekesınden kaynaklanmış olma ihtimalı nedir.bunlarda hareket´i adem degilmidir.

bengül   28 Temmuz 2007, Cumartesi

slm arkadaşlar.ben açıköğretim halkla ilişkilere 2.sınıfa geçtim.çok merak ediyorum.okul bittiğinde nereden başlayacağımı.bana yardım edermisiniz bu konuda çok endişeleniyorum.okul bittiğinde neler yapmalıyım kendimi geliştirmek için..yardımlarınızı bekliyorum

zeynep   25 Eylül 2007, Salı

yukarıdaki yazıya gerçekten katılıyorum halklailişkiler denildiğinde hiç iyi bir intiba yaratmayan bir meslek oldu tıpkı sekreterlik gibi malesef halkla ilişkilerden çalışabilmek için dış görünüşün çok önemi var her meslekte var ama halklailişkilerde daha farklı işte mini etekli,sarı saçlı gibi biraz yorumum ağır olacak ama biraz geniş bir insan olmanız gerekiyor.Bende açıköğretim halklailişkiler mezunuyum ve iş hala bulamadım umudum kpss sınavına kaldı.

Öznur   27 Eylül 2007, Perşembe

Merhaba Arkadaslar
Malesef günümüzde halkla ilişkiler diyince "güleryüzlü hizmet" anlayısının önüne gecilemiyor. Heleki yeni mezunsan ve deneyimin yoksa sekreterlik call center satışçı ve stand hostesliği.. ilk akla gelenler. Bu işlerde çalışarak kendimizi ne kadar geliştiricez bilmiyorum. Staj için, bişeyler öğretmek için bile bir yığın özellik arıyolar. Gerçek anlamda bu işi yapmak isteyenler ne yapmalı nerden başlamalı...Genç pr´cılar hepimiz için hayırlısı!

esma   28 Aralık 2007, Cuma

Halkla İlişkiler günümüzde Halk ile ilişki olarak anlaşılmaktadır. geçen sezonlarda bir tv dizisinde halkla ilişkiler uzmanı olan bayan hiçte hoş olmayan şeyler yapıyordu.annem kızım senin mesleğin böylemi bu nedir deyince inanın cevep bile veremedim.ben bir PR´cı olarak mesleğimize yeterince değer verilmediği görüşündeyim.ya ayak işlerine bakıyorsunuz yada ofis boy-girl olarak çalıştırılıyorsunuz.geleceğin mesleğinin düştüğü hallere bir bakın. umudum yavaş yavaş tükeniyor.biraz pırıltı var oda sönmez inşallah!

aynur   27 Ocak 2008, Pazar

merhaba,bu sene halkla ilişkiler bölümünden mezun olacağım inşallah .Fakat çok karamsarım çünkü meslek yüksek okulu mezunu olacağım iş bulma imkanım fakülte mezunlarına göre daha az olacağını düşünüyorum.Kendimi geliştirmem için neler yapabilirim.İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.