Dünya Barış Günü’nde

Köşe Yazısı - 3 Eylül 2007, Pazartesi
Etkinlik Yönetimi: Ali Karaağaç
Çocuğun gördüğü düştür barış
Ananın gördüğü düştür barış
Ağaçlar altında söylenen sevda sözleridir barış...


1 Eylül Dünya Barış Günü`nde, Harbiye Açık Hava Tiyatrosu`nu dolduran binlerce kişiyi, Yannis Ritsos`un bu dizeleri karşıladı. Yavuz Bingöl`ün hüzünlü sesi, Dünyaca ünlü duduk üstadı Ermeni sanatçı Djivan Gasparyan`ın buğulu nameleri ile birleşti. İki sanatçı türkülerini "Barış" için seslendirdi.
Konserin ikinci bölümünde, Yavuz Bingöl Urfa Türküsü`nü söylerken ara namelerde Gasparyan bir Ermeni ezgisi ile eşlik etti. Bingöl`ün "Türküler kardeştir " mesajı izleyicilerce ayakta alkışlandı. Sahnede bir çevirmenin sürekli hazır bulunmaması iki sanatçının seyirciyle diyaloğunun sürekliliğini olumsuz etkilediyse de, müziğin evrensel dili herkesi sımsıcak kavramaya yetti.

Konserin sonlarına doğru Yavuz Bingöl ve Djivan Gasparyan birlikte "Yiğidim Aslanım"ı çalmaya başlamışlardı ki, gözlerim konserin ilk bölümü boyunca hemen önümde oturan Zülfü Livaneli’yi aradı. Tam o anda Livaneli`nin sahneden izleyenleri selamlaması ve binlerce kişinin eşliğinde parçasını söylemesi herkes için büyük sürpriz oldu.
"Barış" temalı bir gece, Yunan Ritsos’un dizeleri, Bingöl ve Gasparyan’ın ezgileri bir de Livaneli eklenince deymeyin keyfime. Zülfü Livaneli parçasını okurken küçük bir teknik sorun yaşandı, monitörden sesini duyamadı ama bu, usta sanatçının yorumunu hiç etkilemedi.

Sahne arka planı olarak kullanılan Starcloth üzerinde ışıklar, o gece gökyüzünde pek göremediğimiz yıldızlar gibi parlıyor, Bingöl genellikle oturarak türkü söylediği için sahneye hareket katıyordu. Zaman zaman starcloth üzerinde beyaz güvercin efektleri dolaşıyor, gecenin anlamını vurguluyordu.
Konserin finalinde Gasparyan ve Bingöl, Hrant Dink’e ithaf ettikleri yürek yakan "Sarı Gelin"i birlikte seslendirdiler. O sırada gökyüzüne salınan beyaz güvercinler kanatlarını barış için çırptı, tıpkı Açık Hava’yı dolduran binlerin yürekleri gibi.

Davet eden sevgili dostuma, geceye tüm emeği geçenlere ve barışa selam olsun...

6160 kez okunmuş Ali Karaağaç

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.