​Grey İstanbul'dan 10 Teknoloji trendi!

Haberler - 25 Mart 2015, Çarşamba

gtkGrey İstanbul'dan ''2015'e şimdiden damgasını vuracak 10 Teknoloji trendi''

1- Responsive Design

 
Google’ın arama sonuçlarında mobile friendly siteleri üst sıralara taşıması, Türkiye’de mobil internet kullanımının da 2014’ün son çeyreğinde yüzde 20 arttığını hesaba katarsak; mobilin önem kazanacağı bir dünyaya adım adım ilerlediğimizi söylemek yanlış olmaz.
 
2- Internet of Things
 
20l5'te Internet of Things'i çok daha fazla duymaya başlayacağımız kesin.
Daha fazla “connected” araç daha fazla sömürülmeye hazır imkân demek! Tahminler 20l5'te işletme, endüstri ve operasyonel alanlara odaklanılacağı yönünde. Son dönem konferanslarının vazgeçilmez cümlesini de ekleyelim: “2020 yılında “connected” araçların sayısı 40 bilyonu bulacak!"
 
3- Cloud Computing

Web tabanlı servisler ve uygulamalar, maliyet açısından uygunluğunun yanı sıra erişimi ve paylaşımı kolay kılmasıyla, birçok firmanın vazgeçilmezi olmaya aday. Bu sene tek seveceğimiz bulutlu havalar bunlar.
 
4- 3D Printing
 
Geçtiğimiz senenin de gözdelerinden 3D printing, 2015 ile beraber ekonomikleşmeye ve endüstri, biomedikal ve tüketici uygulamaları gibi birçok alanda yaygınlaşmaya başlıyor. Son gelişmeler; l gün içerisinde inşa edilebilecek 3D printed evler!
 
5- Gelişmiş Data
 
Evet, şaşırmadığınıza eminim. Datanın önemi artıyor. Tüm teknolojiler daha gelişmiş, daha çok data toplamak üzerine konumlanıyor. Büyük datalardan çok büyük sorulara yanıt veren datalar gündemde olacak.
 
 
6- Akıllı teknolojiler
 
2014 Google datalarına bakacak olursak: Smart TV aramaları %28, wearable tech ise tam 3 kat arttığına göre teknoloji firmaları bu hıza yetişmek için Roadrunner'dan hızlı olmak zorunda. 2015'in ilk çeyreğinde üst üste aldığımız akıllı saat haberleri bu gelişimin destekçisi.
 
7- Virtual Reality
 
Aslında son birkaç senedir gündemde olan sanal gerçeklik, Facebook’un sektördeki en büyük firma Oculus VR’ı satın almasıyla bu sene gündemi daha da meşgul edecek gibi.
 
8- Drone ve robotlar
 
Amazon'un dronelar aracılığıyla teslimat için izin koparması, SXSW'da doğal afetler
için geliştirilmiş robotlar gibi gelişmeler çoğumuzu büyülerken, diğer yandan protestolara da sebebiyet vermesiyle 2015'in en tartışmalı teknoloji trendlerinden olacağa benziyor.
 
9- Video Streaming
 
Evet, Warhol’un tahmini, herkesin 15 dakikalığına ünlü olacağı dönem artık geride bile kaldı. İnternet üzerinden, kolaylıkla canlı yapmanıza olanak tanıyan uygulamalar bu senenin kesin olarak gözdelerinden. Twitter, live streaming uygulaması Pericope’u satın alırken, SXSW ile gündemimize oturan Meerkat yatırım almaya ve yayılmaya hızla devam edecek.
 
10- Cybersecurity
 
20l5'te birçok hacklenme haberi ile internetle bağlantısı olan her şeyin
hacklenebileceği gerçeği tüketici olarak gözümüze gözümüze girerken, siber güvenliğin önemini anlayan teknoloji firmalarının daha fazla veri güvenliği için birçok gelişmeye 20l5’te imza atacağı tahmin ediliyor.

Duygu Kaçar
Social Media Manager
Grey İstanbul

 

Kaan Öztamur

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.