URYAD gençlerle buluşuyor!

Haberler - 13 Nisan 2015, Pazartesi

AFISUlusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) gençlerin radyoya bakışını, dijital radyo eğilimlerini ele almak, gençlerle radyoyu bir araya getirmek için “Dijital Radyo Gençliği” etkinliğini düzenlemeye devam ediyor. Gençlerin soru ve katılımlarıyla renklenen panelde radyo sektörünün duayenleri, iş dünyasının önde gelenleri ve üniversite gençliği bir araya geliyor.

Etkinlik, 16 Nisan 2015 Perşembe günü 13.00-15.30 arasında T.C. Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda yapılacaktır.
 
PROGRAM 

13:00 - 13:15 - Açılış Konuşmaları

Prof.  Dr. İzzet Bozkurt- Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı 
Olcay Akay- URYAD Başkan Yardımcısı
 
13:15 - 15:00 - “Dijital Radyo Gençliği”

Moderatör: Samih Yedievli - WEC
Özay Şendir - Show Radyo Genel Yayın Yönetmeni
Cem Arslan - Best FM Program Yapımcısı
Koray Hatipoğlu - Doğuş Yayın Grubu Yabancı Müzik Radyoları Direktörü
Levent Karabeyoğlu – Akbank Dijital Satış ve Pazarlama Müdürü 

15:00 - 15:30 - Soru - Cevap
 
Araştırmalar ortaya koyuyor ki, dijital ortamlardan radyo dinleme alışkanlığı her geçen gün artıyor. Gençlerin dijitalden radyo dinleme alışkanlıkları, radyodan beklentileri, radyo profesyonellerinin fikirleri ve dijital radyoya bakışlarını ele alacakları panel, özellikle gençlerin gelecekte radyo mesleğinde edinebilecekleri fırsatları da inceleyecek.

Sanıldığının aksine radyo mecrasına ilişkin dinleyici araştırmaları, Türkiye’de radyonun dinlenme oranlarının yüksek olduğunu göstermekte. URYAD tarafından gerçekleştirilen Veri Tabanı Araştırması (VTA)’na göre ülkemizde her 100 kişiden 60’ı radyo dinleyicisi. Yine tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de radyonun dijital üzerinden dinlenme oranında artış göze çarpıyor.

Nielsen Araştırma Şirketi verilerine göre özellikle 18-25 yaş arası bireylerde radyo dinleme eğilimindeki artış dikkat çekiyor. Özellikle toplu taşıma araçlarıyla seyahat edenler ağırlıklı olmak üzere online radyo dinleme oranı bu yaş gruplarında yüzde 23’e kadar çıkıyor. Radyonun en çok dinlendiği sabah saatleri olurken, dinleyicilerin  yüzde 44’ü sabah 07.00-10.00 saatleri arasını tercih ederken, öğle saatlerinde de dinleme oranı yüzde 38’lere ulaşıyor.
 

Kaan Öztamur

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.