Toprağın Kadınları UNDP Forumu'nda

Haberler - 26 Nisan 2019, Cuma

85621BigChefs Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Cizreli, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve BM Kadın Birimi tarafından Tunus'ta gerçekleştirilen Cinsiyet Eşitliği Forumu'nda konuştu. UNDP Türkiye Ofisi'nin davetiyle organizasyona katılan Cizreli, BigChefs'in Toprağın Kadınlarından Sofralara projesini anlattı.

24-26 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşen etkinliğin ilk gününde yapılan panelde, ekonomik ve sosyal imkanlara erişim bakımından dezavantajlı konumda olan kadınları, iş süreçlerine etkin şekilde dahil ederek güçlendirilmelerine destek veren iş insanları bir araya geldi. Bu gibi çalışmalarla, farklı aktörler için nasıl faydalar sağlanabileceği, değer zincirlerinin bu amaca yönelik nasıl kurulabileceği tartışıldı.

5842336
Panelde ayrıca söz konusu projelerden fayda sağlayan kadın iş ortakları da yer aldı. Gamze Cizreli'ye etkinlikte, Toprağın Kadınlarından Sofralara üreticilerinden Aslı Aksoy eşlik etti. Elibelinde Tarım markasıyla Muğla'nın Yeşilçam Köyü'nde kuşkonmaz üreten ve kendi de pek çok kadını üretime dahil eden Aksoy, BigChefs'in projesine dahil olduktan sonra işinde yaşadığı değişimleri anlattı. İşini büyütme fırsatının yanı sıra, sürekliliği olan bir satın alma gerçekleştirildiğinden ötürü güvence ve özgüvenle hareket edilebildiğini ifade etti.

Tunus Başbakanı Youssef Chahed'in de bir konuşma gerçekleştirdiği forumun açılışını Tunus Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Başkanı Neziha Labidi yaptı. UNDP Afrika Bölge Müdürü Abdoulaye Mar Dieye'nin de konuşmacılar arasında yer aldığı forumda, panel moderatörlüğünü UNDP Özel Sektör Global Program Danışmanı Sahba Sobhani üstlendi. Etkinlikte dünyanın farklı ülke ve şehirlerinden kamu yöneticileri ile iş dünyası temsilcileri de yer aldı.
 

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.