Tesis Yönetimi - Facility Management Dedikleri...

Köşe Yazısı - 30 Ekim 2012, Salı
İş ve İşletme: Recep Ali Aksoylu
 
Değişimin hayatımızın her alanında yoğunlaştığı bir dönemdeyiz. İyi bir fikirle fark yaratmanın önem kazandığı bir dönemde yöneticiler, kurumlar yaratıcı fikirler üretip uygulayarak farklılaşmak için büyük çaba gösteriyorlar. Bu değişim adımını endüstriyel temizlik sektöründe hizmet sunan firmaların çoğunda da görüyoruz. Tesis sahiplerinin giderek daha farklı alanlarda dış kaynak tedarikine yönelmeleri, pazarımıza dahil olan çok uluslu hizmet firmalarının organizasyon yapıları ve sundukları hizmet seçenekleri yerli hizmet firmalarımızı da daha geniş yelpazede hizmet vermeye adeta zorluyor. Gerçek anlamda tesis yönetimin yapabilenler olduğu gibi birçoğu da slogandan öteye geçemiyor henüz. TESHIAD’da bu gelişime paralel 2010 yılında tüzük tadili yaparak unvanına “Tesis Yönetimi Hizmetleri” ni ekledi. Paralelinde de MYK sürecinde genel temizliğin dışında tesis yönetimi kapsamında farklı iş pozisyonlarının da standartlarını oluşturma sorumluluğunu üstlendi. Kısacası tesis yönetimi, entegre hizmet yönetimi, facility management gibi kavramlarla önümüzdeki süreçte gerçek anlamda daha çok karşılaşacağız ama sektör, hatta tesis sahipleri hala bu kavramların içeriği hakkında pek de bilgiye sahip değil. 
 
İş kolunun referans dergisi HİZMET’in Aralık sayısında bu konunun ağırlıklı işlenmesini önerecektim ama dün katıldığım Tesis Yönetimi Konferansından sonra bu yazıyı bekletmeksizin yazmaya karar verdim.
 
Gelen davette “tesis yatırımı – yönetimi ve tedarik konferansı / facility management conference” yazıyordu ama WOW Convention Center'a gittiğimde gördüm ki, organizasyon 5174 sayılı yasa gereğince TOBB izni ile düzenlenmiş bir fuar. Otelin salonunda 30'ün üzerinde teknik kökenli firma stant açmış, tıpkı fuarlarda olduğu gibi de salonun bir tarafında seminer salonu dizayn etmişler. Ama bildiğimiz fuarlarda bu seminerler adet yerini bulsun diye yapılırken burada daha bir ciddiyet ve plan dahilinde, emek ve özen gösterilerek... Ama gerçek bir konferans gibi konsantre olabilmeniz mümkün değil, sahne – kürsü güzel, doğru organize edilmiş, donanım iyi ama öndeki birkaç sıra hariç arkalarda fuar alanındaymışsınız gibi... Tıpkı fuarlarda katılımcılarla ziyaretçilerin görüşmesi gibi burada ziyaretçilerle ticari görüşmeler yapabilmek mümkün. Butik, sonuç almaya yönelik güzel, başarılı bir organizasyon yapmış Anadolu Ekspo Ltd ve Beze Group. Kutluyorum.
 
ABD merkezli IFMA (International Facility Management Association) önderliğinde yapıldığı duyurulan konferansın içerik ve konularına gelince; tesis yönetimi = facility management kavramından anladığımıza bağlı olarak yorum yapabilirsiniz. Tesis sadece teknik, otomasyon, iklimlendirme, enerji vb teknik konulardan müteşekkilse kullanılan isme uygun olarak doğru yerdesiniz. Kürsüde de buna paralel doğru isimler var.  Yok eğer tesis yönetiminin içine temizlik, güvenlik, ilaçlama, bitki bakım ve düzenleme vs gibi daha bir çok destek hizmeti de giriyorsa o zaman koca bir gövdenin birkaç uzvunu masaya yatırarak genel anatomi dersi verilmeye kalkışılması gibi olmuş. Güdük yanı.
 
Ayrıca tesis yönetiminden anlaşılan tesisin daha çok teknik konuları ve bunların yönetimi ise o zaman da sormak lazım; ey koca koca gruplar, hatta büyükler kullanıyor biz de kullanalım diye unvanlarında “tesis yönetimi”, “facility management” tarzı ifadeleri kullanan şirketler, anlamını, içeriğini bilmeden neden bu tarz ünvanları, sloganları kullanırsınız ki!
 
Ey sektörün tek STK’sı TESHIAD, salonda sen yoksan (üyelerden Sodexho, Tepe, Eko Group’u görebildim) unvanının açılımındaki "Tesis Hizmetleri Yönetimi" başka bir anlam mı taşımaktadır? Öyle ya, 1992 yılında kurulmuş, tüm sektörün temsilcisi konumunda ki ve mesleki standartların oluşturulması için performans gösteren bir STK’nin bu organizasyonda (konferans bacağında) yer almaması biraz tuhaf değil mi!
 
Ülkede ortalama 1 milyon temizlik çalışanı var ise, bir temizlik çalışanının istihdam edildiği tesise ayda bin dolar maliyeti var ise, yılda 12 milyar dolarlık hacmi olan bir uzuv, ana gövde için önemli görülemiyorsa burada durmak, takkeyi de kafasından çıkarması gerekiyor başta TESHIAD olmak üzere tüm sektör işverenlerinin. Tesisin birkaç uzvunu kontrol edenler, kurumsal profillerine, görgülerine paralel olarak beceriyle tesis sahiplerine, yatırımcılarına beklentilerini ve mesleki doğrularını aktarabilirken bir anlamda tesisin vitrininde görev yapan hizmet firmaları ve çalışanları dikkate bile alınmıyor. Alınmıyorsa, neden alınmadığını da, bu tarz konferansların neden gövdenin bu uzuvlarını da içerecek tarzda yapılmadığını yine sektör işverenlerinin kendilerine sorması, cevabını bulması gerekiyor.
 
Cevabını bula dursunlar, geçtiğimiz ay Evrim Veli Ay’ın Cinius Yayınları’ndan çıkan “Sürdürülebilir Tesis Yönetimi” isimli kitabından alıntılarla tesis yönetimini kavramının içini doldurarak hem konuyu ısındırmak, ardından da endüstriyel temizlik ve tesis ilişkisinden bir iki gözlemimi paylaşmak istiyorum.  
 
Tesis Yönetimi kavramı, hızla büyüyen ve gelişmekte olan iş dünyasının disiplinleri içinde son 20 yılda kendine önemli bir yer edindi. Türkçemizde birçok yayında yavaş yavaş bir bilim ve meslek dalıyla veya bir konu ile ilgili özel ve belirli bir kavramı karşılayan kelime olarak karşımıza çıkmakta. Günlük dilimize girmiş ama sözlüklerde henüz “Tesis Yönetimi” kavramı yer almıyor.  
 
Amerika menşeili Uluslararası Tesis Yönetimi Derneği, IFMA, sözcüğü: “Yapılı çevrenin ve tesislerin işlevselliğini sağlamak için insanlar, yer, süreç ve teknoloji gibi çoklu disiplinleri kapsayan ve entegre eden bir meslek. Hayati varlıkların ve organizasyonun tesislerinin yönetimi” olarak tanımlıyor. İngiliz Tesisleri Yönetimi Enstitüsü, BIFM, “Fiziksel alanların çalışanlar ve organizasyonun faaliyetleriyle koordine edilmesi” olarak tanımlarken Japonların Tesis Yönetim Derneği, JFMA’da Taşınmazların ve gayrimenkullerin kullanım, bakım ve onarımının optimize edilerek optimum seviyede korunmalarını sağlamak” diyor.
 
Demek ki, Tesis Yönetimi işini gerçek hayatta yapan temizlik, güvenlik veya teknik gibi farklı hizmetler sunan organizasyonlar farklı açıklamalar getirebiliyor. Ama bütünlük için alınan cevapların kesişim kümesi önemlidir diyor Evrim Ay haklı olarak kitabında. Alınan bu kesişim kümesinin sınırları çok net olmaması, tarifi işi yapan kişiye göre değişen bir disiplin olmasını da hızlı gelişimine, dinamik yapısına bağlıyor.  
 
Kesişim kümesi inşaat, işletme, proje yönetimi, alan yönetimi, gayrimenkul yönetimi, master planlama, tedarik zinciri yönetimi, stok yönetimi, teknik hizmetler, bakım, onarım, enerji tasarrufu, temizlik, çevre, peyzaj, atık toplama, kriz yönetimi, ulaştırma, otoparklar, yemek hizmetleri, yangın, güvenlik, satın alma, kiralama, bütçeleme, müşteri memnuniyeti, iş ve işçi sağlığı, çağrı merkezleri ve bilgi sistemlerinin tamamını veya bir kısmını barındırabilir.
 
Tüm bu tanımlardan çıkardığım Tesis Yönetiminin, aynı zamanda taşınmazların, finansal kaynakların, insan kaynaklarının ve bilgi sistemlerinin, operasyon ve yatırım bütçelerinin yönetimi, yanı kurumun sahip olduğu bütün varlıkların ve kaynakların koordinasyonu, optimizasyonu, etkin ve yaratıcı bir şekilde yönetilmesi disiplini olduğudur. Yeni gelişen bir disiplin olarak, organizasyonların asıl faaliyetleriyle doğrudan ilgisi olmayan alanlarda sunulan destek hizmetleriyle, müşteri memnuniyetini ön plana çıkararak verimlilik ve katma değer artışları yaratılıyor olmasıdır.   
 
İşletmelerin asıl faaliyet – üretim alanlarına odaklanarak dış kaynak kullanımının (outsource) temel mantığına uygun olarak tesislerinin yönetim ve sürdürülebilirliklerini Tesis Yönetimi hizmeti veren doğru firmalara doğru sözleşmelerle teslim etmeleri veya içerde bu birimleri doğru oluşturmaları halinde Tesis Yönetimi disiplini, İK ve IT birimleri kadar önemli bir stratejik düzeye yükselmiş olmanın ötesinde işletmeye – tesise de maliyet, verimlilik, zaman tasarrufu gibi konularda ciddi avantajlar, buna bağlı olarak da pazarda rekabet avantajı sağlayabilecektir.
 
Hatta üretime geçildikten sonra değil daha proje, inşaat aşamasında iş birliği içerisinde olunursa, destek alınırda daha sağlıklı, verimli sonuçlar almak mümkün. En basitinden bir AVM’nin, hastanenin işletmesinde temizlik odası, makinelerin nakli, suyun alınacağı noktalar önceden dikkate alınmış, dağcı ekiplerle bile temizlenemeyen ama mimari açıdan gösterişli yapılar inşa edilemez, hijyeni yüksek maliyetlerle ancak sağlanabilen zeminler uygulanmaz.
 
Son söz. Kesişim kümesi çok dar da olsa Yeşil Kira Kontratı kavramını da öğrendiğimiz Tesis Yönetimi Konferansını organize eden Beze Tanıtım’a, paylaşımları için Dr. Işılay Civan’a teşekkür ediyorum. Mutlaka ilkin arkası daha güzel gelecektir. 
 
Recep Ali Aksoylu
TESHIAD Yönetim Kurulu Üyesi
Hizmet Yönetimi ve İş Geliştirme Danışmanı /ACOOR 

11980 kez okunmuş Recep Ali Aksoylu

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıklayınız.
Askıda Mama ile Patilere Can Oluyorlar   718 gün önce eklendi
Küçük şeylerden de mutlu olabiliyoruz   731 gün önce eklendi
İçimiz dışımız Korona, hepimizi aldı horona   787 gün önce eklendi
Milli tamam, Türk Malı Yerine Yerli Üretim Ne Kadar Doğru?   865 gün önce eklendi
Nihayet Makamının Müzikleri ile Afife Tiyatro Ödülü Burçak Çöllü'ye...   1108 gün önce eklendi
İnsana saygı...   1449 gün önce eklendi
Yük taşıdıkça ağırlaşır...   1531 gün önce eklendi
Kötünün kötüsü bir çalışma!   1578 gün önce eklendi
İnsanı çaydan soğutan reklamlar   1630 gün önce eklendi
Çayluktan Kürsüye...   2023 gün önce eklendi
Ekilen Biçiliyor   2350 gün önce eklendi
Bayim olur musun?   2412 gün önce eklendi
Marmara depremi daha gerçekleşmedi...   2477 gün önce eklendi
Kampanya kime neden yapılır?   2493 gün önce eklendi
İthal çay tüketenlere lafım...   2512 gün önce eklendi
Hesabı Kitabı, Kuralı Olmayan Futbol Endüstrisi   2756 gün önce eklendi
Alkışta Cimri Olmayalım   2890 gün önce eklendi
Feshane'nin ardından...   2948 gün önce eklendi
Franchising'e bir de bu açıdan bakın...   3016 gün önce eklendi
Temiz gözükmek mi, temiz olmak mı?   3173 gün önce eklendi
Emekleyen didi kiviyi uçurabilir mi?   3223 gün önce eklendi
di di Soğuk çay ve Çaykur   3257 gün önce eklendi
Haçapuranın Taşı, Kayığun Eğmeleri!   3385 gün önce eklendi
Sadık Müşteri Olmamı Sağlayan 3 Örnek   3422 gün önce eklendi
Kuruşumuz Hangi Satıcıya Nasip Oluyor?   3438 gün önce eklendi
Mahsun'un Dizisi Şive'den Çaktı   3488 gün önce eklendi
• Tesis Yönetimi - Facility Management Dedikleri...   3498 gün önce eklendi
Yazdığını Okuyamayan 'Mürettip'lerle İş Görmek   3517 gün önce eklendi
Temizliğin Fuarında Buluşalım mı?   3537 gün önce eklendi
Elini Taş'ın Altına Koyanlarla Başarmak   3543 gün önce eklendi
AYDER'İ KAYIP MI ETTİK?   3562 gün önce eklendi
TAŞERONLUK ÇALIŞANI RİSKE ETMEK MİDİR?   3728 gün önce eklendi
Rize'den Kargonuz Var! 'Green Life'   3884 gün önce eklendi
Erzurum Kongresi Ve Juliet'in Balkonu...   3954 gün önce eklendi
Sınav Yolunda Annelerimizle Beraber   4040 gün önce eklendi
Leyla'nın Evi, Onur'suz Sergilenecek   4199 gün önce eklendi
Yaşamın Her Safhasında Öğretmenlerimiz   4204 gün önce eklendi
Temizlik Sektörünün Kimyası   4279 gün önce eklendi
Rize Bezinin Dayanılmazlığı   4291 gün önce eklendi
Burçak Çöllü... Genç Ve Yetenekli Bir Sanatçı O...   4366 gün önce eklendi
Karadeniz Kadını İfakat   4461 gün önce eklendi
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.