Temizliğin Fuarında Buluşalım mı?

Köşe Yazısı - 21 Eylül 2012, Cuma
İş ve İşletme: Recep Ali Aksoylu

Temizlik ve Tesis Hizmetleri Yönetimi İşadamları Derneği TESHIAD’ın desteği ile iki yılda bir düzenlenecek olan Avrasya Endüstriyel ve Çevresel Temizlik Fuarı PULIRE EURASIA Fuarı bu yıl 27-29 Eylül 2012 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak.

Öncelikle yurt içinden ve dışından sektörün önemli üretici ve tedarikçilerinin ürünlerini sergileyeceği, sektörün bir araya geleceği 27 Eylül 2012 tarihini sektörle ilgisi olan ve tesis tedarik yöneticilerinin takvimlerine işaretlemeni ve fuarı mutlaka ziyaret etmelerini önermek istiyorum. Hız çağında zamansızlıktan ya da yeni oluşan alışkanlıklarımızla makaleleri, uzun gibi yazıları okumaktan imtina ettiğimizden mektubumun son cümlelerini ilk başa taşıyarak öncelikle randevu defterinize 27 Eylül’ü kaydetmenizi sağlamayı amaçladım. Sonra da izin verirseniz ülkeler, pazarlar, kurumlar ve tüketicileri açısından çok önemli olan fuarlar konusunu Türkiye Endüstriyel Temizlik Sektörü ekseninde birazcık aralayayım.

Fuarlar, mal ve hizmet üreticileri ile hedef tüketicilerinin, tedarikçilerinin belli bir zaman ve mekan dilimi içerisinde bir araya geldiği pazarlardır...

PBelirli bir konuya yönelik ihtisas fuarları, katılımcılarına talebi doğrudan, kısa sürede ve en etkili biçimde yakalama olanağı vererek satış ve tanıtım açısından önemli kazanımlar elde edilmesini sağlar. Bu özelliği ile pazarlama karışımının belki de en önemli öğesi, doğru hazırlanmış ihtisas fuarlarıdır. Bu fuarlarda konunun tüm ilgilileri üç dört günlük süreler içinde belli ve tarafsız bir alanda bir araya gelmekte ve o konuda ciddi boyutta sinerji yaratılmaktadırlar. Fuarları TV, basın ilanları, doğrudan tanıtım çabaları gibi diğer pazarlama enstrümanlarından farklı kılan en önemli özellikte tüm duyulara hitap ediyor ve aynı ortamda benzer ürün ve hizmetlerin topluca kıyaslanabiliyor olmasıdır.
Endüstriyel temizlik alanında dünyada en başarılısı, popüleri tartışmasız ISSA Amsterdam fuarıdır. Çiftli yıllarda organize ediliyor. Ağırlıkla tekli yıllarda olmak üzere İtalya’da, Almanya’da, Polonya’da, Çin’de, Moskova’da, Hindistan’da, dünyanın daha birçok ülkesinde alternatif temizlik fuarı yapılıyor. Avrupa’da yapılanlardan Messe Berlin kimyasal sektörü açısından, Pulıre Verona’da makine üreticileri açısından sanki diğerlerinden bir adım daha önde gibi. 

30 yılı aşkın süredir Türkiye’de de modern pazarlamanın gereği olarak ihtisas Fuarları düzenleniyor. TESHIAD’da 1992’den beri endüstriyel temizlik alanında iş kolunu temsil ediyor olması nedeniyle Türkiye’de farklı firmaların düzenlediği temizlik ve hizmet fuarlarını kurumsal boyutta destekledi. Ancak farklı nedenlerle sağlıklı sonuçlar alınamadığından olsa gerek bu fuarların devamlılıkları olamadı.
Amsterdam ISSA dahil Avrupa ve Amerika’da katıldığım “Temizlik” başlığı altında ki fuarlarda, makine ve kimyasalcılar başta olmak üzere sektöre tedarikçi olan firmaların ürün yelpazelerini, geliştirdikleri yeni ürünleri ziyaretçilerin mukayese yapmasına zemin oluşturdukları ve demo yaptıkları organizasyonlar olarak gördüm.  Türkiye’de geçmişte fuar düzenleyen yerli organizatörlerimizin bilgilendirmemize rağmen bu çerçevede konseptlerini oluşturarak yola çıkmadıkları için yeterince başarılı olamadıklarını düşünüyorum
Son yıllarda Avrupa’da pazarların doyma noktasına gelmiş olması bir yana, Türkiye’nin bölgedeki ekonomik çekim merkezi olma konumu iyice pekişince global boyutlu fuar organizatörleri çevre coğrafyayı da içerecek tarzda Türkiye’yi mercek altına aldılar…
Hemen hemen hepsi uluslararası boyutlu organizasyonlar için TESHİAD ile görüşmeler yaptı…

Bunlardan İtalyan Afidamp Servizi Srl yeni dönemde İstanbul’da profesyonel temizlik endüstrisine adanmış ilk fuar organizasyonu adımını attı. 2010 yılı Eylül sonunda düzenlenen PULIRE EURASIA’ya 38’i yerli, çoğunluğu İtalya’dan olmak üzere, Almanya, İngiltere, İspanya, İsviçre ve Çin’den 32 uluslararası firma katıldı. 
Ortalama 2 bin metrekare ve 2 bin ziyaretçi ilk bakışta tatminden uzak da olsa, hizmet, temizlik endüstrisi fuarı yapılmaz denen bir süreçte Afiadam’ın kararlılığı, projeye inanan endüstrinin, talep ve tedarik piyasalarını kontrol eden üretici ve distribütörlerin varlığı gelecek için umut verdi. PULIRE EURASIA İSTANBUL, henüz emekleme aşamasındayken Güneydoğu Avrupa, Ortadoğu ve Arap dünyasındaki piyasaların kontrolü için temizlik endüstrisindeki en önemli global fuarlardan biri olarak öne çıktı.
Endüstriyel temizlik sektöründeki en modern teknolojilere, ekipmanlara ve malzemelere odaklanan sadece profesyonel ziyaretçilere yönelik bir ihtisas fuarı olarak çiftli yıllarda TESHIAD’ın desteğinde düzenlenecek PULIRE EURASIA İSTANBUL Endüstriyel ve Çevresel Temizlik Fuarı bu yıl Yeşilköy İFM’de 27 - 29 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek.
Vizyonu, gelişim eğiliminde olan pazarlarda küresel temizlik endüstrisinin bir araya geleceği bir ağ, bir platform yaratmak, bütün pazarlarda kopyalanabilir, en uygun ve efektif, verimli arz ve talebin bir araya getirileceği bir format yaratmak olan Pulire markasının da sahibi olan Afidamp, Pulire Eurasia İstanbul’u da; durağanlaşan sektörlerin canlı yüzü olan coğrafyamızda, Edward de Bono’nun rekabet sözcüğü yerine kullandığı “surpetition” teriminden hareketle kaynaklarını rakiplerinin yolu ile, yörüngesi ile çakışmayacak bir yöne doğru hareket ettirebilmek olarak görüyor. Afidamp’ında, Teshiad’ın ortak hedefi de; coğrafyamızda ilk adımı atan olarak endüstriyel temizlik ve facity management sektörünün merkezinin Türkiye, fuar denince de akla Pulire Eurasia’nin gelmesini sağlamak.

Sevgili Teshiad Üyesi ve Sektör Mensubları,
Sektörden Tedarikte Bulunan İşveren ve İşveren Temsilcileri,
Sektörün yurtiçi ve yurtdışından önemli firmalarının sektörel gelişmeler ve yeni ürünlerini takdim edeceği PULIRE EURASIA Avrasya Endüstriyel ve Çevresel Temizlik Fuarına sektörün Avrupa Federasyonu FEMIN & EU-nited’in her biri dünyanın önemli markalarının üst yöneticileri olan Yönetim Kurulu Üyeleri de katılıp federasyonun yıllık toplantısını İstanbul’da yapacak olduklarından fuara yurtdışından da geniş bir katılımcı kitlesinin gelmesi bekleniyor.
27 Eylül 2012 Perşembe gününü takviminizde işaretlemenizi ve fuarı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyor, TESHIAD & HİZMET DERGİSİ standında kahve içmeye beklediğimi bilgilerinize paylaşarak tertemiz günler diliyorum. 

RECEP ALİ ASKOYLU
medya@acoor.net

5960 kez okunmuş Recep Ali Aksoylu

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıklayınız.
Askıda Mama ile Patilere Can Oluyorlar   718 gün önce eklendi
Küçük şeylerden de mutlu olabiliyoruz   731 gün önce eklendi
İçimiz dışımız Korona, hepimizi aldı horona   787 gün önce eklendi
Milli tamam, Türk Malı Yerine Yerli Üretim Ne Kadar Doğru?   865 gün önce eklendi
Nihayet Makamının Müzikleri ile Afife Tiyatro Ödülü Burçak Çöllü'ye...   1108 gün önce eklendi
İnsana saygı...   1449 gün önce eklendi
Yük taşıdıkça ağırlaşır...   1531 gün önce eklendi
Kötünün kötüsü bir çalışma!   1578 gün önce eklendi
İnsanı çaydan soğutan reklamlar   1630 gün önce eklendi
Çayluktan Kürsüye...   2023 gün önce eklendi
Ekilen Biçiliyor   2350 gün önce eklendi
Bayim olur musun?   2412 gün önce eklendi
Marmara depremi daha gerçekleşmedi...   2477 gün önce eklendi
Kampanya kime neden yapılır?   2493 gün önce eklendi
İthal çay tüketenlere lafım...   2512 gün önce eklendi
Hesabı Kitabı, Kuralı Olmayan Futbol Endüstrisi   2756 gün önce eklendi
Alkışta Cimri Olmayalım   2890 gün önce eklendi
Feshane'nin ardından...   2948 gün önce eklendi
Franchising'e bir de bu açıdan bakın...   3016 gün önce eklendi
Temiz gözükmek mi, temiz olmak mı?   3173 gün önce eklendi
Emekleyen didi kiviyi uçurabilir mi?   3223 gün önce eklendi
di di Soğuk çay ve Çaykur   3257 gün önce eklendi
Haçapuranın Taşı, Kayığun Eğmeleri!   3385 gün önce eklendi
Sadık Müşteri Olmamı Sağlayan 3 Örnek   3422 gün önce eklendi
Kuruşumuz Hangi Satıcıya Nasip Oluyor?   3438 gün önce eklendi
Mahsun'un Dizisi Şive'den Çaktı   3488 gün önce eklendi
Tesis Yönetimi - Facility Management Dedikleri...   3498 gün önce eklendi
Yazdığını Okuyamayan 'Mürettip'lerle İş Görmek   3517 gün önce eklendi
• Temizliğin Fuarında Buluşalım mı?   3537 gün önce eklendi
Elini Taş'ın Altına Koyanlarla Başarmak   3543 gün önce eklendi
AYDER'İ KAYIP MI ETTİK?   3562 gün önce eklendi
TAŞERONLUK ÇALIŞANI RİSKE ETMEK MİDİR?   3728 gün önce eklendi
Rize'den Kargonuz Var! 'Green Life'   3884 gün önce eklendi
Erzurum Kongresi Ve Juliet'in Balkonu...   3954 gün önce eklendi
Sınav Yolunda Annelerimizle Beraber   4040 gün önce eklendi
Leyla'nın Evi, Onur'suz Sergilenecek   4199 gün önce eklendi
Yaşamın Her Safhasında Öğretmenlerimiz   4204 gün önce eklendi
Temizlik Sektörünün Kimyası   4279 gün önce eklendi
Rize Bezinin Dayanılmazlığı   4291 gün önce eklendi
Burçak Çöllü... Genç Ve Yetenekli Bir Sanatçı O...   4366 gün önce eklendi
Karadeniz Kadını İfakat   4461 gün önce eklendi
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.