Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Solidworks

Basın Bültenleri - 26 Nisan 2010, Pazartesi
 
Dünyanın en iyi 3D CAD yazılımı SolidWorks, çözümleri ile çevre dostu tasarımların yapılmasına olanak sağlıyor. Çevreye duyarlılığı arttırmayı hedefleyen firma, dünyanın en büyük sorunlarından küresel ısınma ve kirliliğe karşı kendi alanında çözüm yaratırken, şirketlere ve tasarımcılara rekabetçi güç oluyor.
26 Nisan 2010, İstanbul;
 
Günümüzün en büyük sorunlarından küresel ısınma ve kirlilik her geçen gün insanlığı tehdit ediyor. Cornell Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre dünya nüfusunun yüzde 40’ı hava, su ve toprak kirliliği kaynaklı yaşamını yitiriyor. Küresel ısınma ile değişen iklimin kalp, solunum, alerjik gibi birçok hastalığa neden olabileceği düşünülüyor. Bu olumsuz tabloya karşın küresel anlamda bilinç artarken çözüm yolları da gün geçtikçe çoğalıyor. Dünyada 3D CAD yazılım pazarının lideri SolidWorks, sürdürülebilir tasarımı basitleştirerek, çevre dostu tasarımların yapılmasına olanak sağlıyor. Ürün tasarımında yapacakları en küçük değişiklik ile dünyayı daha yaşanabilir kılan şirketleri ve tasarımcıları, çevreye duyarlı ürünler üretmeye teşvik ediyor.
 
Küresel ısınma, asit yağmurları, su kirliliği gibi insanlığın çevre üzerine olumsuz etkileri ve bunların ölçümü özellikle son 20 yılda gündeme geldi. SolidWorks Türkiye Bölgesi Yöneticisi Murat Tüzüm; günümüzde satın alınan ürünün kalitesi ve şıklığının yanı sıra çevreye olan etkisi de artık tüketici kararlarını etkiliyor dedi. Ürünün hangi malzemelerden yapıldığı ve nasıl üretildiği tüketici nezdinde ürünün geri dönüşümü kadar önemli olduğunu hatırlatan Tüzüm, sözlerini şöyle sürdürdü: “SolidWorks’ün sürdürülebilir yazılımları ile tasarımcılar artık, ürün geliştirirken ilk aşamasından kullanım süresinin bitimine kadarki süreçte dört temel faktörü nasıl etkileyeceğine bakabiliyor. Bunlar: havanın asitleşmesi, karbon ayak izi, tüketilen toplam enerji ve su ötrofikasyonu (suda aşırı miktarda alg oluşumu). Bu etkilerin ölçülmesi çevre açısından daha iyi bir tasarım yapılmasını sağlıyor. Böylece yaşamın sürdüğü dünyaya, insanoğlunun en az zarar vermesi için gerekli ölçümler yapılıyor.”
 
SolidWorks Sürdürülebilir Tasarım
 
SolidWorks sürdürülebilir tasarım ürün serisi SolidWorks Sustainability ve SolidWorks Sustainability Xpress olarak iki kategoride kullanıcıya sunuluyor. Çözümler içerisinde yer alan Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA-Life Cycle Assesment) ürün tasarlarken çevre açısından en uygun kararları vermek için tasarımcının ihtiyacı olan bilgileri veren ayrıntılı bir analiz. Ürünün başlangıç aşamasından atılmasına kadarki süreci detaylı bir şekilde inceleyen analiz, ürün geliştirilmesi ve kullanımının çevre üzerindeki etkisini doğru bir şekilde sunuyor.Farklı tasarım yaklaşımlarının, bir ürünün toplam çevresel etkisini nasıl değiştirdiğini anında gösteriyor.
Küresel ısınmanın yanı sıra küresel krizinde yaşandığı bir ortamda LCA bilgilerini erken bir aşamada kullanmak, beklenmedik sürdürülebilirlik değerlendirmelerini ve bunun sonucunda masraflı yeniden tasarımlarını önlüyor. Şirketlerin zaman ve paradan tasarruf etmelerini sağlayan araç ile tasarımlar için karar aşamasında doğaya direk etkiyi ölçümleyebiliyor ve ürün tasarımcıları, LCA bilgileri ile çevreye duyarlı ürünler geliştirerek fark yaratabiliyor.
 
 
 
 
SolidWorks Sustainability ve SolidWorks SustainabilityXpress’in çevre için tasarım yaparken yardımcı olacak temel özellikleri:
Sezgisel LCA Aracı– Parçalar ve düzenekler için hızlı ve kolay bir şekilde kapsamlı LCA analizleri yapar
Çevresel Etki Kontrol Paneli– Gerçek zamanlı olarak ürünün hava, karbon, enerji ve su ile ilgili etkilerini gösterir.
Referans Ölçüm– Referans olarak mevcut bir ürünün çevresel etkisini belirler ve gerçek zamanlı olarak tasarımları karşılaştırır
Benzer Malzeme Bul– Mekanik özelliklerine göre alternatif malzemeler için malzeme veri tabanında hızlı bir arama yapar
Kişiselleştirilebilir Raporlar– Ürünlerin çevresel etkileri açısından oluşturulan iyileştirmelerini belgeler, etkileyici raporlar oluşturulmasına yardımcı olur.
Entegre SolidWorks Kullanıcı Arayüzü– Çevresel etkilerin görülmesini sağlayan akıllı bir arayüzle verimli çalışmalar yürütülmesini ve ürün modelinde doğrudan değişiklik yapılmasını sağlar.
SolidWorks Türkçe Sürdürülebilirlik Sitesi
Sürdürülebilir tasarımı henüz tanımayan, sürecin masraflı olacağını düşünen Türk ürün tasarımcıları ve şirketler için SolidWorks, sürdürülebilirlik tasarım sitesini de Türkçeleştirdi. Ziyaretçilerin SolidWorks’ün sürdürülebilirlik anlayışını, ürünlerini ve faydalarını detaylı bir şekilde inceleyebilecekleri siteye www.solidworks.com.tr/sustainabilityadresinden ulaşılabiliyor. Türkiye yatırımlarını uzun dönemli düşünerek 2010 yazılımını Türkçeleştiren SolidWorks, Türkiye’deki kullanıcıları ilk defa Türkçe 3D CAD yazılıma kavuşturmuştu.
 
DS SolidWorks hakkında daha fazla bilgi için www.solidworks.com.tr  adreslerine başvurulabilir.
 
 
Dassault Systèmes SolidWorks Corp hakkında: DS SolidWorks’ün sahibi, ürün yaşam döngüsü yönetimi yazılımları dünyasının lideri Dassult Systèmes firmasıdır. DS SolidWorks, analiz, ürün verilerinin yönetimi ve dokümantasyon çözümleri geliştirir ve pazarlar.  3D CAD yazılımları pazarının lideridir. Bütün ürünlerini tasarımcı ve mühendislerin işlerini kolaylaştırma ve hızlandırma vizyonu doğrultusunda geliştirir.  
 
Bilgi için:
TIME Public Relations
Hatem Vural – Burcu Kalkavan
hatemv@timepr.com
- burcuk@timepr.com 
Tel: 0 (216) 418 39 44 (pbx)
 
 


 
 

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.