Reklam dünyasının 30 yıllık hikayesi...

Haberler - 17 Eylül 2014, Çarşamba
 
Reklamcılar Derneği 30’uncu yılını bir belgesel filmle taçlandırdı. Logoyu Büyütenler adlı yapıtta Ersin Salman, Ali Taran, Haluk Mesci, Akın Öngör, Atilla Aksoy, Serdar Erener gibi reklam dünyasının önemli isimleri sektörün 30 yıllık hikayesini anlatıyor.
Reklamcılar Derneği 30 yaşında 
Reklamcılar Derneği 30’uncu yaşını belgesel filmle kutladı. ‘Logoyu Büyütenler’ adlı belgeselin ilk gösterimi 16 Eylül’de yapılan törenle gerçekleştirildi. İmaj ve RIO Film Özer Selik’in katkılarıyla hazırlanan proje, reklam üretimindeki sinerjiye dikkat çekiyor. Reklamcılıkta büyük etki yaratan her işin ardında iyi bir fikir ve güçlü bir reklam veren olduğunu ortaya koyan belgesel, sektörün ilk sözlü tarih çalışması olarak arşivde yerini alacak.
 
‘Logoyu Büyütenler’ serinin ilk adımı olacak
 
Reklamcılar Derneği Başkanı Alper Üner, derneğin 30’uncu yılı vesilesiyle sektöre fikir odaklı bir doküman bırakmak istediklerini söylerken, “Reklamcılık tarihindeki o büyülü 80’li 90’lı yılları, o zamanlar işi farklı kılan fikirleri bir duyalım anlayalım istediğimiz için bu belgeseli yapmaya karar verdik. Hem marka tarafındaki bu işin patronlarıyla hem de ajans tarafındaki bu işin özellikle yaratıcı beyinleriyle, çok ciddi, uzun süren röportajlar yapıldı ve iş filmin ötesine geçti. Tam bir eğitim malzemesi ortaya çıktı” diye konuştu. Üner ayrıca belgeselde geçmişle bugün arasında kıyaslama yapmaktan ziyade günümüzde iyileştirilmesi gereken noktaların öne çıktığını belirtti ve ”30 yıl içindeki tüm değerli kampanyaları ve bunların kahramanlarını bir belgeselin içine sığdırmak takdir edersiniz ki mümkün değil. Bu çalışmayı bir serinin ilk adımı olarak görüyoruz” dedi.
                                   
‘İz Bırakanlar’ ödüllerini aldı
 
Törende sektörde ‘İz Bırakanlar’ da unutulmadı. Eli Acıman, Affan Başak, Nazar Büyüm, Atilla Öğüd, Muammer Öztat, Zühtü Sezer, Halit Talayer, İzmir Tolga, Ersin Salman, Atilla Aksoy, Haluk Mesci, Hulki Aktunç, Faruk Atasoy, Nesteren Davutoğlu, Jeffi Medina, Cem Topçuoğlu, Yiğit Şardan, Aytül Özkan ve Alper Üner,  eski başkanlar ve kurucular olarak sektöre yaptıkları katkılardan ötürü ödüle layık görüldü.  

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.