PR Efsanesi Al Golin hayatını kaybetti...

Haberler - 10 Nisan 2017, Pazartesi

Al GolinDünyanın en büyük halkla ilişkiler (PR) ajanslarından birini kuran ve günümüzün meşhur "soğuk temas" konseptini bundan 60 yıl önce ortaya atan Al Golin, Arizona'daki evinde huzur içinde hayata gözlerini yumdu. 87 yaşında hala emekliye ayrılmamış olan Al Golin, son haftalarında dahi kendi adını taşıyan ajansı Golin'e danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyordu.

Alanında bir efsane olarak anılan Al, halkla ilişkilerin "tanıtımcı" rolünün çok ötesine geçmesi gerektiğini düşünüyordu. Bir yandan doğru mecrada yayınlanan bir haberin değerini anlıyor, diğer yandan da müşterilerinin toplum içinde faaliyet gösteren şirketler olarak sorumlulukları üzerinde çok daha derin düşünüyordu. Hizmet ettikleri toplum içerisinde anlamlı bir varlık gösteren şirketlerin iyi ve kötü zamanlarda o toplumun desteğini alacağı inancı ışığında "güven bankası" fikrini yarattı.

Al, 19 Haziran 1929'da Charles ve Jeanette Golin'in çocuğu olarak Chicago'da dünyaya geldi. Tek kardeşi olan ağabeyi Ted geçen sene vefat etti. Al gençliğinde tenis oynadı, evinden birkaç sokak uzaklıktaki Wrigley stadında Bears ve Cubs maçlarında görev aldı, ve babasının sahibi olduğu sinema salonunda çalıştı.

1950'lerin başlarında birkaç sene MGM stüdyolarının Chicago ofisinde reklamcı olarak çalışan Al, 1956'da PR ajansı Max Cooper & Associates'de küçük hissedar oldu, bu şirket daha sonraCooper, Burns & Golin ve ardından Cooper & Golin olmuştur. Al daha sonra ajansın tek sahibi olarak ismini Golin Communications olarak değiştirdi. 1978 senesinde ise Tom Harris ile güçlerini birleştirerek beraber Golin/Harris Communications ajansını kurdu. Bugün, kısaca Golin olarak bilinen Chicago'da kurulmuş ödüllü ajansın tüm dünyada 50 ofisi ve 1200 çalışanı bulunmaktadır. Müşterileri arasında McDonald's, Walmart, Unilever, Nintendo, Texas Instruments, Mondelez gibi daha birçok dünyaca tanınmış markayı saymak mümkündür.

Golin'in Başkanı Fred Cook "Ömrümün yarısı Al ile birlikte Golin'de çalışarak geçti. O benim için bir patron, akıl hocası ve her şeyden önemlisi de bir dosttu", diyerek sözlerine şöyle devam etti: "Al bu şirketi seviyordu ve onun hem yaşama hem işe karşı dürüst, mütevazı ve neşeli yaklaşımının hepimiz üzerinde olağanüstü etkileri vardı. Kendisinin yaratmış olduğu bu kalıcı mirası büyütmek için elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz."

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.