PLASTİK SEKTÖRÜ İHRACATI 2010 YILINDA 9 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI

Basın Bültenleri - 4 Mart 2011, Cuma
Basın Bülteni                                                                                                           
Ayrıntılı bilgi için: Ayşe Başer
İlyada İletişim - 0212 273 23 32 D: 25 
e-mail: ayse@ilyada.com.tr
                                                                                                                   
 
 
Plastik sektörü 2010’da
yüzde 18 büyüdü
 
 
Plastik sektörü krizi çabuk unuttu, 2010 yılında yüzde 18 büyüyerek hedeflediği büyüme oranının üzerine çıktı. Geçtiğimiz yıl ihracatını da artırmayı başaran sektörün direkt ve dolaylı ihracatı 9 milyar dolara yaklaştı. Toplam kimya sektör ihracatı içinden yüzde 31 pay alan plastik sektörü, kimya ihracatındaki liderliğini de korudu.
 
Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV)hazırladığı rapora göre,plastik mamul üretimi bir önceki yıla göre yüzde 17,8 artarak 6,1 milyon tona çıktı. Türkiye bu oranla Avrupa’nın en büyük 4’üncü plastik üreticisi olmayı sürdürdü.
 
Plastik sektörü, geçtiğimiz yıl 521,6 milyon doları plastik hammaddesi olmak üzere 3 milyar 522 milyon dolarlık direkt ihracat gerçekleştirdi. Yaklaşık 200 ülkeye plastik mamul ihracatı yapıldı. En çok ihracat yapılan ilk 10 ülke ise sırasıyla Irak, Almanya, Rusya, Romanya, İngiltere, Libya, Azerbaycan, İran, Fransa ve Gürcistan oldu. Geçen yıla göre Libya pazarına yaptığımız plastik mamul ihracatında önemli bir düşüş gerçekleşti. İhracat, 2009 yılına kıyasla ton bazında yüzde 16, döviz bazında ise yüzde 17 arttı.
 
Plastik sektörünün hammadde üretimi, 2010 yılında bir önceki yılla aynı düzeyde kaldı. Sektörün en büyük sorunu olan hammaddede dışa bağımlılık devam etti. Geride bıraktığınız yılda plastik sektörünün ithal ettiği 4,7 milyon tonluk plastik hammaddesinin bedeli 7,7 milyar dolar oldu. Sektörde hammadde ithalatı ton bazında yüzde 21, dolar bazında yüzde 44 artış göstermekle beraber, ithalattaki en büyük artış yaklaşık yüzde 40 ile tekstilsektöründe dekullanılan PET hammaddesi yani polyesterde oldu. Bunu yüzde 32,3 ile ABS, yüzde 25,2 ile LLDPE takip etti. En çok hammadde ithal ettiğimiz ilk beş ülke sırasıyla Suudi Arabistan, Almanya, Belçika, Hollanda ve İtalya oldu.
 
Plastik hammadde ithalatındaki artış plastik mamul ithalatında da yaşandı. Sektörün mamul ithalatında ton bazında yüzde 22, değer bazında ise yüzde 17 oranında artış görüldü. 100 ülkeden yapılan ithalata 2,1 milyar dolar ödendi. Almanya, Çin ve İtalya plastik mamul ithal ettiğimiz ülkeler arasında önceki yılda olduğu gibi başı çekti.
 
PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, Avrupa’daki plastik üreticisi ülkelerin yıllık büyüme tahminleri göz önünde bulundurulduğunda, Türk plastik sektörünün yüzde 18’lik büyüme ile 2010 yılında proses kapasitesi ile AB ülkeleri içinde 4’üncü sırasını koruduğunu söyledi. Uysal, ihracatta başarılı bir performans sergileyen plastik sektörünün 2011yılı hedefinin yüzde 15 büyüme ve4,9 milyar doları direkt, 6,1 milyar doları da ihracatçı sektörler kanalı ile yapılan dolaylı ihracat olmak üzeretoplam 11 milyar dolarlık ihracat olduğunu belirtti. 

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.