PERYÖN'den İnsan Yönetimi Kongresi!

Haberler - 6 Kasım 2014, Perşembe

peryönAvrupa’nın kendi alanında en büyük kongresi olan PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi’nin 22’ncisi İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Turkcell Akademi ve yenibiris.com ana sponsorluğunda başladı. İş sağlığı ve güvenliğinden yetenek yönetimine, insan kaynaklarının yeni kimliğinden CEO’ların gözünden insan yönetimine kadar farklı içerikte 100’ü aşkın ana ve paralel oturumun düzenlendiği kongrenin açılışını PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Sevilay Pezek Yangın yaptı. Yangın, Türkiye’nin hedeflerine ancak insan gücü ile ulaşabileceğine dikkat çekti.
 
Sunumunu Gazeteci Fatih Türkmenoğlu’nun yaptığı kongre Duruj Magic of the Glove’un performansıyla başladı. Grup, şarkıları ve etkileyici dansıyla izleyicilerden tam not aldı. Kongrenin açılışını yapan PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Sevilay Pezek Yangın, konuşmasına günümüzün iş dünyasını tanımlayan VUCA terimi açıklayarak başladı. VUCA, İngilizce “Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity” kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor, Türkçe kaygan, kesin olmayan, karmaşık ve belirsiz olarak ifade ediliyor. VUCA aynı zamanda Zulu dilinde “Uyan” anlamına geliyor. Yangın, “Zulu’da 10 milyon insan yaşıyor. Zululu çocuklara anneleri her sabah “Vuca-Uyan” diye sesleniyor. Bu kelimeyi artık iş dünyasında çok duyuyoruz, hepimizin uyanmaya ihtiyacı var. VUCA, günümüzün iş dünyasını temsil ediyor. Ekonomik istikrarsızlıklar, savaş, globalleşme ve onun getirdiği değişimlere, müşterilerin beklentilerine ayak uydurmamız gerekiyor. VUCA ortamıyla başa çıkmak için uyanık olmak ve çözümün bir parçası olmak gerekiyor” dedi. Yangın, “VUCA dünyasında başarılı olmak ve değişme ayak uydurabilmek için liderlerin vizyoner olmak, anlamak, net olana odaklanmak ve çevik olmak özelliklerini taşıması gerekiyor. Ancak potansiyelimizi geliştirebilirsek değişimlere anında cevap verebiliriz. Biz de PERYÖN olarak Türkiye’de insan yönetimi gelişimi misyonuyla 3 bin üyemiz ve Türkiye genelinde 5 şubemizle insan yönetimi becerilerini gönüllülerimizle ve üyelerimizle beraber geliştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
 
İnsan yönetiminde dünyanın gözü PERYÖN’de olacak
 
PERYÖN, 2016’da İnsan Yönetimi Dernekleri Dünya Federasyonu (WFPMA) tarafından düzenlenen Dünya İnsan Yönetimi Kongresi’ne İstanbul’da ev sahipliği yapacak.  WFPMA, içinde SHRM ve CIPD derneklerinin de yer aldığı dünya genelinde 600 bin İK profesyonelini temsil ediyor ve bünyesinde 90 ulusal insan yönetimi derneği bulunuyor. Yangın, “ Bu denli prestijli ve Türkiye tanıtımı için önemli bir fırsat olan 2016 Dünya İnsan Yönetimi Kongresi’ne ev sahipliği yapacağımız için heyecanlı ve gururluyuz. Tabii ki tüm Dünya ve Avrupa yönetim kurulu üyelerimizin gözü Türkiye ve PERYÖN’de olacak. Kongrenin teması “İnsanları buluşturmak dünyayı birleştirmektir” olarak belirlendi. Kongre biz profesyoneller için de dünya çapında meslektaşlarımızla bir araya gelme fırsatı sunacak” dedi.

“Şirketlerin ‘dönüştürücü liderlere’ ihtiyacı var”
 
Kongrenin ilk gün açılış konuşmasını Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet C. Dördüncü, “İnsanla Fark Yaratmak” başlıklı konuşmasıyla yaptı. Konuşmasında, sürdürülebilir bir  büyümenin ancak değişimin başarıyla yönetilmesi ile mümkün olacağına değinen Dördüncü, “Günümüzde kurumlar farklı olmak, fark yaratmak için yaratıcı olmak zorunda. Bunu yapabilmek için ellerindeki en temel değer ise “insan kaynağı”. İş hayatına adım atan yeni kuşaklara ayak uydurmak ise hiç kolay değil. Oysa değişimi yönetmek ve fark yaratmak isteyen her liderin bu yeni çalışan tipi ile birlikte ortak hedefe ulaşabilmesi için kendini onlardan biri gibi hissetmesi gerekiyor” dedi. Artık şirketlerin dönüşüm ve değişim süreçlerinde geleneksel liderliğin yeterli olmadığını da aktaran Dördüncü, “Bu anlayışla başarılı sonuçlar almak mümkün değil. Şimdi gerekli olan, değişim temelli bir liderlik. Şirketlerin artık ‘Dönüştürücü Liderlere’ ihtiyacı var” dedi.
 
“Şirket çalışanlarını dijital eğitim ile buluşturuyoruz”
 
Kongrenin ana sponsoru Turkcell Akademi’nin düzenlediği  “Eğitimde İleri Teknoloji Dönemi” başlıklı oturuma, Turkcell İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Banu İşçi Sezen ve Turkcell Kurumsal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş katıldı. Dijitalleşmenin yaşamımızı ne kadar değiştirdiğine dikkat çeken Yiğit Kulabaş, “TV’nin 3-4 katı mobilde zaman geçiriyoruz. Dijital ana mecramız haline geldi. Yarının tüketicisi paylaşma kültürüne açık, sahipliğe değil erişime değer veren mobil bir nesille karşı karşıyayız” dedi. Dijital öğrenmenin yolculuğunu anlatan Turkcell İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Banu İşçi Sezen ise her yerden bilgiye ulaşabilmenin kalifiye, gelişime açık çalışan sayısını hızla artırdığını vurguladı. Sezen, “Geleceği şekillendirecek 10 teknolojiden biri eğitimde teknolojinin dönüşümü… Biz Turkcell Akademi olarak bu dönüşümü öngördük ve bilgi birikimimizi bu yılın başında Turkcell Dijital Akademimiz ile tüm Türkiye’ye açtık. Binlerce saatlik videolarımız ile yabancı dilden, özgeçmiş oluşturmaya, sunum hazırlamadan finansal okuryazarlığa kadar binlerce farklı eğitimi bir çatı altında topladık. Tüm bunları hazırlarken öncelikle çalışanların ve gençlerin ihtiyaç ve isteklerine öncelik verdik. Bundan sonraki öncelikli planımız bu büyük bilgi birikimi ile beraber, kurumsal müşterilerimizin hayatına bilgiyi ve teknolojiyi yedirerek dönüşümlerini, fark yaratmalarını hızlandırmak” dedi.

konf 
İK geleceği için global bakmalı, entegre ve veri odaklı olmalı
 
Merck Grup Kurumsal İnsan Kaynakları Lideri Dr. Piotr Bednarczuk, “İK’nın Geleceği: Global, Entegre, Veri Odaklı” başlıklı oturumda İK rolünün değişimindeki son eğilimleri ele aldı. Bednarczuk, 346 yıllık bir geçmişe sahip olan ve 60 ülkede faaliyet gösteren global Merck Grubu ve yaptığı çalışmalardan örnekler vererek, “İK’nın global bir bakış açıcı olmazsa, entegre olmazsa, veri odaklı olmazsa geleceği olamaz” dedi. Bednarczuk, iş hayatı ve şirketlerin İK’dan daha hızlı değiştiğini, bunun için İK’nın geleceğe hazırlıklı olması gerektiğini anlattı: “Şirketler 10 yıl öncesine göre çok hızlı hareket ediyor, yeni yapılanma çok sıklıkla yapılıyor. Esnek ve hareketlilik için hız şart. İK süreçlerinin de bu hıza uyması gerekiyor. Vizyonumuz, CEO’ların büyük bölümü İK’da belli bir sure çalışmadan gelecekte CEO olamayacak.” Bu değişime uyum sağlamak için İK çalışanlarının yüzde 47’sinin rolünü değiştirdiklerini belirten Bednarzcuk, İK’nın ürün ve hizmet geliştirerek şirketin uzmanlığını sağlamak, veriye dayalı karar vermek, yedekleme, performans gibi süreçleri tek bir sürece entegre etmek ve globalleştirmek rollerine dikkat çekti.
 
Müşterilerine değer yaratan şirketler motivasyonu destekliyor...
 
Kongrenin ilk gün konuşmacılarından biri de dünya çapında ilgi gören kariyer geliştirme ve yönetimi metodolojisi Business Model You® yaratıcısı ve uluslararası en çok satanlar listelerine giren ve 26 dilde yaklaşık bir milyon satan Business Model You ve Business Model Generation eserlerinin yazarı/eş yaratıcısı Dr. Timothy Clark’dı. Eğitmen, Girişimci, Bestselling Yazar Clark, yöneticilerin ve çalışanların kapasitelerini kullanabilmelerin önündeki en büyük engeli amaç eksikliği olarak tanımlıyor: Clark, yapılan çalışmalar son 10 yılda çok tutarlı şekilde şunu gösterdi ki çalışanların yüzde 70’i yöneticiler de dahil işlerine kendilerini tam olarak vermiyorlar. Bunun birçok nedeni olabilir ama temelinde amaç eksikliği var. Çalışanlara bir amaç için çalıştıkları duygusunu verebilme için şirketin müşterilerine değer yaratması gerekiyor. Business Model You® yöntemi şirketlerin müşteriye değer yaratan bir iş modeli öneriyor” dedi.  
 
Ayrıca bu yıl kongrede İş Sağlığı ve Güvenliği konusu neredeyse “zorunlu” odak haline getirildi. Vodafone desteği ile bir saat diliminde aynı anda beş oturumda İş Sağlığı ve Güvenliği konuşuldu ve tüm katılımcılar aynı anda bu konunun çeşitli boyutları hakkında çalıştılar.
 
PERYÖN İK Blog Ödülleri ikinci gün sahiplerini bulacak...
 
Kongrenin ikinci günü, bu yıl ikincisi düzenlenen “PERYÖN İK Blog Ödülleri 2014” Ödül Töreni ile başlayacak. Bu yıl en iyi İK blogları hem internet kullanıcıları hem de jüri oylarıyla belirlendi. Kazanan blog sahipleri ödüllerini 5 Kasım’da düzenlenecek Ödül Töreni ile Avrupa Personel Yönetimi Derneği (European Association for People Management – EAPM) Başkanı Izy Behar’dan alacak. Ardından Fütürist, Teknoloji Gurusu ve Gazeteci Ben Hammersley,  yer alıyor. Konuşmacı Hammersley, “Yapay Zeka: Tomorrow’s Work başlıklı oturumda değişen dünyada yaratıcılık ve işbirliği kavramları baştan irdeleyerek, önümüzdeki 10 yıllık zaman diliminde ihtiyaç duyacağımız yetenek ve becerilere dikkat çekecek. Kongrede çalışma hayatında kadınların iş-yaşam dengesinin tartışılacağı “Çalışan Anneler: Annelik Cenneti, Suçluluk Duygusu Cehennemi...” isimli oturum Gazeteci Ayşe Arman moderatörlüğünde ve sanatçı Gülben Ergen, Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdürü Deran Taşkıran, BIG CHEFS Kurucu Ortağı Gamze Cizreli katılımıyla gerçekleştirilecek. “CEO’lar Gözünden İnsan Yönetimi” oturumunda ise CEO’lar, Sabancı Holding, İnsan Kaynakları Grup Başkanı Neriman Ülsever moderatörlüğünde İnsan Kaynaklarından beklentilerinin dününü ve bugünü konuşacaklar. Oturuma katılacak CEO’lar arasında, Jatomi CEO’su O. Cenk Akın, General Electric Transportation Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Genel Müdürü Gökhan Bayhan, CofaceTürkiye Genel Müdürü Belkıs Alpergun yer alıyor. 
 
 

Kaan Öztamur

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.