Orkid'le uzay kampına!

Haberler - 29 Ocak 2018, Pazartesi

altTüm dünyada genç kızların özgüvenini destekleyen Orkid, Samsun Kumköy İlkokulu'ndan astronot olmayı hedefleyen altı kız öğrencinin İzmir'deki Uzay Kampı'na gitmesi için sponsor oldu. Dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri seçilen ilk Türk öğretmen Dilek Livaneli'nin okulunda eğitim gören altı kız öğrenci, Orkid'in desteğiyle Uzay Kampı Türkiye'de üç günlük bir eğitime katıldı.

Kamp deneyimi videosu

Genç kızların ve kadınların özgüvenlerini arttırmaya yönelik çalışmalara imza atan Orkid, bu kez Samsunlu altı kız öğrencinin Uzay Kampı'na katılmasına destek oldu. Ergenlik dönemiyle özgüvenlerini kaybeden kızlara, her mesleği yapabileceği bilinciyle destek veren Orkid, hayallerinde astronot olmak yatan kız öğrencilerin bunu gerçekleştirebilmesi için attıkları ilk adımda da onları yalnız bırakmadı.

Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi'nin belirlediği "Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni"nden biri seçilen ilk Türk öğretmen Dilek Livaneli'nin görev yaptığı Samsun Kumköy İlkokulu'ndan altı kız öğrenci Orkid'in desteğiyle Uzay Kampı Türkiye'ye katılma imkanı buldu. Dünyadanın en büyük üçüncü Uzay Kampı'nda üç günlük bir eğitim alan genç kızlar, uzay teknolojileri, bilim, matematik gibi konuların yanı sıra takım çalışması ve liderlik alanında da kendilerini geliştirme fırsatı buldu.

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Orkid Marka Müdürü Özge Tanju, "Orkid olarak Türkiye'ye girdiğimiz ilk günden beri eğitim ve spor ile genç kızların özgüvenlerini arttırmaya yönelik sosyal sorumluluk projelerimizi hayata geçiriyor, gerçekleştirdiğimiz kampanyalarla toplumdaki yanlış algıları değiştirmeyi hedefliyoruz. Bütün çabamız genç kızlarımızın yanında olarak onların geleceği için bir şeyler yapabilmek için... Genç kızlarımıza 'Dene, yanıl, öğren' diyerek kendilerine her zaman ve her koşulda güvenmelerine ve başarısızlıktan korkmadan denemeye devam etmelerine destek oluyoruz. Bu bağlamda Uzay Kampı ile Samsun Kumköy İlkokulu'nda okuyan kızlarımızın hayallerini gerçekleştirebildiğimiz için büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Umarız bu eğitim onların ve ülkemizin geleceği için yeni bir ışık olur" dedi.

Öğretmen Dilek Livaneli ise şunları söyledi: "Kızlarımızın Uzay Kampı'na gitmesine destek olan Orkid'e çok teşekkür ediyorum. Ülkemizde birçok çocuk korkuları ya da çevre baskısı nedeniyle hayallerinde vazgeçiyor. Özellikle ergenlik döneminde genç kızlarımızın özgüveninin azaldığını yakından gözlemliyorum. Oysa kızlarımız eğitimle desteklendiğinde hem özgüvenleri artıyor hem de hayallerine daha sıkı sarılıyorlar. İşte Orkid de bunu yaptı, çocuklarımızın hayalleri Orkid'in desteğiyle gerçek oldu. Bu eğitimin kızlarımızın hayatında önemli bir fark yaratacağını, onların gelecek planlarını şekillendireceğine inanıyorum."

Uzay Kampı'na katılan öğrencilerden Sümeyra Aydoğdu, şunları söyledi: "Bize bu fırsatı sunan Orkid'e ve öğretmenimiz Dilek Livaneli'ye teşekkür ediyorum. Uzay her zaman ilgimi çekti ve astronot olmayı hayal ettim ama bunu nasıl yapabileceğimi bilmiyordum. Uzay Kampı'nda geçirdiğim üç gün bana hayallerimden vazgeçmemem gerektiğini gösterdi. Kampta kazandığım deneyim sonrası astronot olmayı başaracağıma inancım arttı."
 

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.