Nihayet Makamının Müzikleri ile Afife Tiyatro Ödülü Burçak Çöllü'ye...

Köşe Yazısı - 17 Mayıs 2019, Cuma
İş ve İşletme: Recep Ali Aksoylu

“Türk tiyatrosunun fedaisi”, ülkemizin ilk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale adına 23 yıldır 28 Nisan haftasında Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri düzenlenmekte.

Tiyatro sanatına ilginin gelişmesini, tiyatro sanatına ve sanatçısına destek olmak amacını güden, Türkiye’nin en uzun soluklu ve en prestijli ödülü olan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde bu sezon Yılın En Başarılı Sahne Müziği dalında ödülü Burçak Çöllü kazandı.

Anne tarafımdan yeğenimiz olan Sevgili Burçak Çöllü, hem metnini yazıp yönettiği, ilmek ilmek ördüğü Nihayet Makamının hem de şarkılarını yazıp besteledi, fonda tamburuyla da solisti Ayşegül Aykaç’a eşlik etti.
Türk tiyatrosuna özveri ve yaratıcılıklarıyla güç katan tüm tiyatro emekçilerine duyulan saygının bir ifadesi olan prestijli Afife ödülüne layık görülen Sevgili Burçak Çöllü’yü sezonun son oyununda izledik, tebriklerimizi, çiçeğimizi sunduk.

Ödül, oyunun müziğine geldi ama kesinlikle Nihayet Makamı izlenmeye değer, dolu dolu bir oyun. Belgesel tadında. Ama sabit bir zaman diliminde değil, milli mücadelenin komitacılarını tam beyninizde canlandırırken bir sonraki sahnede kendinizi 50’lerde bulabiliyorsunuz. Ve süreçte replikler günceli de yakalayabiliyormuş. Burçak’ın annesi Tülay Atila oyunu daha önce 3 kez seyrettiğinden oyun sonrası kritiğinde Ferhan Şensoy ustayı örnekleyerek bu detayı vurguladı.

Burçak Çöllü ödülü hak ederek müzikle aldı ama metni de ilmek ilmek işlemiş özenle. Nihayet Makamı; köhnemiş bir köşkün içinde lekeli hummayla baş başa kalmış şair Şehvar Hanım ile ömrünü, kendi varlığını ona kabul ettirmeye adamış hizmetkarı olmuş bir başka kadın Sabriye’nin sonu gelmeyen çatışmalarının hikâyesi temelde.

Ana karakteri hizmetkar Sabriye olan Ayşegül Uraz, oyun boyunca Şehvar’ın hayatından farklı kişilere; zerzevatçıdan, dedikoducu Narkis Hanım’a ve vefasız Necip Bey’e bürünerek anlık zaman ve duygu geçişlerini tüm bedeni ve sesiyle, şiveleriyle yansıtma becerisini ortaya koyuyor.  

Zaman zaman mekân - zaman karmaşası hissi veren kesişmeler oluyor gibi zannetseniz de yüksek lisanını yönetmelik alanında yapmış olan Burçak Çöllü, oyunun bütününde zorlu bir metnin üstesinden gelebiliyor ve tek perdelik 90 dakikalık oyunun bitiminde kendinizi oyunun içinde hissederek gözlerinizin nemini siliyor olabilirsiniz. Bunda Ayşegül Aykaç’ın güzel sesi ve lirik tınılarıyla bir masal kahramanı, bir bahar esintisi gibi Burçak Çölü’nün tamburu eşliğinde hikâyenin şarkılarına ses verirken, bedeniyle de tüy gibi sahnede dolaşması, dekor ve kostümü düzenlemedeki zarafetinin etkisi mutlak. Ayşegül’ün performansını önceden bildiğimden yadırgamıyorum ama hem Sabriye’yi, hem de Şehvar’in yaşamından başka kişileri canlandıran diğer Ayşegül’ün (Uraz) performansına bayıldım. Şehvar’a can veren Gülhan Kadım zaten deneyimli bir oyuncu ve kusursuzdu. Bayıldığım bir detay daha vardı, bahsetmeden geçmek istemiyorum; eski şöminenin kapı gibi açılarak faytona dönüşmesi.

654564654
Burçak Çöllü, İTÜ Konservatuvarda kompozitörlük okudu. Çok genç yaşta Şehir Tiyatrolar’ında, Devlet Tiyatro’sunda oyun müzikleri yaptı ama aslında o çok yönlü bir sanatçı. Nihayet Makamında olduğu gibi oyun yazıyor, yönetiyor, gerekirse rol alıyor, enstrüman çalıyor.

Maalesef Burçak Çöllü ve Burçak gibi birçok gerçek sanatçıyı sanatın içerisindekiler ile tiyatro severler ancak tanıyabiliyor, alkışlayabiliyor. Zaten bu karakterlerin ortak özellikleri de icra ettikleri sanatlarıyla var olabilmeyi tercih etmeleri. Biliyoruz ki sanatsal derinlikleri olmadan bir dizi ya da şarkı ile bir anda popüler olanları ertesi sezon kimse anımsamazken sanatının hakkını verenler biraz geride ama hep kürsüde kalabilmektedirler. Adlarına ödüller düzenlenebilmekte, yarınlara kalabilmektedirler. 

Genç yaşında Afife Ödülünü müzik dalında hak eden Burçak Çöllü için yıllar önce, daha okullu iken “henüz akrabaları bile tanımıyor, bilmiyor ama onun yakın gelecekte tiyatromuzun Oscar’ını kazanacağına inanıyorum” diye yazmıştım. Bugünde bir adım daha ileriye gidip gelecek yıllarda Afife ödülünü farklı dallarda da almakla kalmayıp onun yurt dışındaki temsillerini de gururla takip edecek, alkışlayacağız diyorum. 

Çünkü yaptığı işe çok büyük saygısı var. Sahnelenen tüm oyunlarında olduğu gibi ödüle hak kazandığı Nihayet Makamı bir tiyatro oyunu olduğu kadar doktora tezi kıvamında tarihi gerçekleri, dönemin sınıfsal ve siyasal nüanslarını içeriyor. Bu yönüyle bile Nihayet Makamı pür dikkat izlenmeye değer; ama artık gelecek sezonda. 
 

5869 kez okunmuş Recep Ali Aksoylu

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıklayınız.
• Nihayet Makamının Müzikleri ile Afife Tiyatro Ödülü Burçak Çöllü'ye...   184 gün önce eklendi
İnsana saygı...   525 gün önce eklendi
Yük taşıdıkça ağırlaşır...   607 gün önce eklendi
Kötünün kötüsü bir çalışma!   654 gün önce eklendi
İnsanı çaydan soğutan reklamlar   706 gün önce eklendi
Çayluktan Kürsüye...   1099 gün önce eklendi
Ekilen Biçiliyor   1426 gün önce eklendi
Bayim olur musun?   1488 gün önce eklendi
Marmara depremi daha gerçekleşmedi...   1553 gün önce eklendi
Kampanya kime neden yapılır?   1569 gün önce eklendi
İthal çay tüketenlere lafım...   1588 gün önce eklendi
Hesabı Kitabı, Kuralı Olmayan Futbol Endüstrisi   1832 gün önce eklendi
Alkışta Cimri Olmayalım   1966 gün önce eklendi
Feshane'nin ardından...   2024 gün önce eklendi
Franchising'e bir de bu açıdan bakın...   2092 gün önce eklendi
Temiz gözükmek mi, temiz olmak mı?   2249 gün önce eklendi
Emekleyen didi kiviyi uçurabilir mi?   2299 gün önce eklendi
di di Soğuk çay ve Çaykur   2333 gün önce eklendi
Haçapuranın Taşı, Kayığun Eğmeleri!   2461 gün önce eklendi
Sadık Müşteri Olmamı Sağlayan 3 Örnek   2498 gün önce eklendi
Kuruşumuz Hangi Satıcıya Nasip Oluyor?   2514 gün önce eklendi
Mahsun'un Dizisi Şive'den Çaktı   2564 gün önce eklendi
Tesis Yönetimi - Facility Management Dedikleri...   2574 gün önce eklendi
Yazdığını Okuyamayan 'Mürettip'lerle İş Görmek   2593 gün önce eklendi
Temizliğin Fuarında Buluşalım mı?   2613 gün önce eklendi
Elini Taş'ın Altına Koyanlarla Başarmak   2619 gün önce eklendi
AYDER'İ KAYIP MI ETTİK?   2638 gün önce eklendi
TAŞERONLUK ÇALIŞANI RİSKE ETMEK MİDİR?   2804 gün önce eklendi
Rize'den Kargonuz Var! 'Green Life'   2960 gün önce eklendi
Erzurum Kongresi Ve Juliet'in Balkonu...   3030 gün önce eklendi
Sınav Yolunda Annelerimizle Beraber   3116 gün önce eklendi
Leyla'nın Evi, Onur'suz Sergilenecek   3275 gün önce eklendi
Yaşamın Her Safhasında Öğretmenlerimiz   3280 gün önce eklendi
Temizlik Sektörünün Kimyası   3355 gün önce eklendi
Rize Bezinin Dayanılmazlığı   3367 gün önce eklendi
Burçak Çöllü... Genç Ve Yetenekli Bir Sanatçı O...   3442 gün önce eklendi
Karadeniz Kadını İfakat   3537 gün önce eklendi
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.