Moda mı? Pazarlama zekası mı?

Köşe Yazısı - 12 Kasım 2015, Perşembe
Pazarlama&Marka: Yelda İpekli

Geçtiğimiz hafta yaşanılan ve tüm gündemin önüne geçen  alışveriş çılgınlığı tüketimin artık sosyolojik dürtülerle yapıldığının bir örneği idi. Apple dan sonra gördüğümüz en yüksek çılgınlık düzeyi bence. Ne aldığına, neden aldığına bakmadan sadece o kalabalığın önüne geçmek, sosyal medyada “başardığını”  belgelemek adına girilen yoğun bir çaba, hırs ve tutku. H&M /Balmaination çılgınlığından bahsediyorum. Yeterince konuşuldu, yazıldı, yorumlandı ancak benim tamamen  odaklandığım,  bunca insanı bu tutkuya yönelten temel dürtünün ne olduğunu anlama çabası...

İnsanoğlu’nun kendine verdiği en büyük ceza “zamanı tanımlamak” oldu. Tanımsız, sınırsız bir zaman içinde yaşadığımızı düşündüğümde  “hayat” ın da anlamı değişiyor. Franz Kafka “hayatın anlamı, bir sonu olmasındandır” demiş. Zaman tanımıyla işte sonlar ve başlangıçlar insanoğlunun temel dürtülerini doğurur oldu. Tüketim ekonomilerinde  yaşanan sonsuz gibi görünen bolluk ve artan sahiplik oranı zaman yoksunluğu duygusun da artmasına neden oldu.

Hepimiz, günlük yükümlülükleri yerine getirmekte ve dinlenmeye zaman bulamamaktan yakınmıyormuyuz? Bir hıza kapılmış giderken, dünyada oluşumuzun hayatın kendisi olduğunu unutmuyormuyuz? İşte o yüzden “varlığımızı ispatlamak “ telaşındayız.

Zamanın yetersizliği, sanırım hepimizde bir yokluk bilincini de oluştururyor. Zaman bulamadığımız her şeye dair olan öfkemizi, yok gibi algılatılan her şeye sahip olarak gidermeye çalışıyoruz. Sadece ülkemizde  değil, Balman’in anavatanı Paris de de koleksiyon 3 saat içinde tamamen tükenmiş. İzlediğim görüntülerde katılımcılardan bazıları aldıkları parçayı 2-3 katına satabileceklerini ifade ediyordu.

Balmain;  geçmişi 1950'lere dayanan köklü Fransız markalarından biri. Cavalli'den gelen 30 yaşında ki tasarımcı Olivier Rousting koleksiyonu ile ihtişamı moda da yeniden tanımladı. Genç ve dinamik çizgisini Fransız ihtişamıyla harmanlayarak yarattığı çizgiler  sadece Balmain severler değil çok daha geniş kitleler tarafından da benimsendi. Maksimalist, fütürist bir yaklaşımla  dinamik ihtişamı bu çağa adapte ettiğini söyleyebiliriz.

H&M ise lüks markalarla yaptığı işibirlikleri ile, lüks tüketimin DNA'sını değiştirecek atılımlar yapmaya devam ediyor. 2014 yılında da Alexander Wang işbirliği çok ses getirmişti. Lüks markalar, H&M’in sahip olduğu geniş mağazacılık ağı ve müşteri kitlesi ile kendi hedef kitlelerinin çok daha fazlasına bu işbirlikleri ile ulaşabiliyorlar böylece... Ucuza satmak ve çok satmak ilkesi  doğrultusunda yapılan bu atılımlarda vazgeçilmeyen tek şey imaj unsuru. H&M, Balmain x H&M koleksiyonunun reklam  kampanyasının yıldızları da yine gündemin en popüler isimlerinden seçildi: Kendal lJenner, Gigi Hadid ve Jourdan Dunn. Top modelleri fotoğraflayan isim ise dünyaca ünlü fotoğrafçı Mario Sorrenti oldu kampanya görselleri kapsamında. Ucuza ve çok üretilen koleksiyon, ihtişamını iletişim kampanyasında sürdürmeye devam etti. Yani ciddi bir pazarlama stratejisi altında bu izdiham tüm dünyada yaşanır hale geldi.

Balmain; hedef kitleye bağlı kalmadan kendi ihtişamını yansıttı, H&M ucuz ve ulaşılabilir olma iddiasını korudu ve sadece bu 2 özellikle sınırlı kalınmadan, büyük bütçeli bir iletişim çalışması en iddialı hali ile müşteriye sunuldu. Üzerine birde “kısıtlı sayıda ve kısıtlı sürede” “tükenmeden sahip olunması gereken obje” duygusu da yaratılınca moda tutkusundan çok pazarlama dehası başrolde bir başarı hikayesi yazdı.

1980 li yıllarda Conrad tarafından ifade edilen gerilla pazarlama  dediğimiz tekniğin güzel bir uygulaması. Sosyal Medyada bireyin gücü artmaya başladığından beri çokça uygulanan bir yöntem. Kullanıcıyı  iletişimin aracı haline getirip, deneyimi ön plana çıkararak kitleleri harekete geçirmek . Ürüne talebin yaratılması bir yana, markanın bilinirliğini arttıran gündemin ilk sırasına yerleştiren  Gerila Pazarlaması “iyi yada kötü reklam yoktur” düşüncesini destekleyen, insanların ait olma/seçkin/farklı olma duygularını kışkırtan ve  fırsat sunduğu ifadesini yansıtan etkin bir yöntem.

Bu başarı sadece bugün konuştuğumuz “iyi tasarımcı, ucuz ürün” basitliğinde ifade edilmeyen bir stratejinin eseridir.
 

2932 kez okunmuş Yelda İpekli

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıklayınız.
Çok Şükür...   1818 gün önce eklendi
Hayatın genişliği, uzunluğundan daha önemli...   1850 gün önce eklendi
• Moda mı? Pazarlama zekası mı?   1898 gün önce eklendi
Merak...   1927 gün önce eklendi
Hadi karşıya geçelim...   2024 gün önce eklendi
Hangi markalar fark yaratacak?   2076 gün önce eklendi
Daha İyi'nin Sınırları...   2109 gün önce eklendi
Moda GEÇİCİDİR, Stil HER ŞEYDİR...   2126 gün önce eklendi
Koyun/Keçi Yılı... 2015   2149 gün önce eklendi
Nesnelerin interneti...   2165 gün önce eklendi
Özgürlük dijitale kadar...   2173 gün önce eklendi
Yeni bir yıl, yeni bir ajanda...   2206 gün önce eklendi
Marka Olmak, Marka kalmak; 'Türkiye Markası'   2266 gün önce eklendi
Evren; herkes için bir şarkı saklar...   2319 gün önce eklendi
Şimdi parmak izi yaratma zamanı...   2359 gün önce eklendi
12. yüzyıl nasıl MARKA DEĞERİ olur?   2376 gün önce eklendi
Tasarım Hayatın Ta Kendisidir!   2424 gün önce eklendi
Japon iş kültüründe incelenmesi gereken prensipler...   2511 gün önce eklendi
Her gün yeni bir gün...   2581 gün önce eklendi
Post Modern Çağda Hayatlar   3024 gün önce eklendi
Anadolu'da Üretilir, Dünyada Tüketilir   3156 gün önce eklendi
Markalar da Özür diler... Bir case study :)   3301 gün önce eklendi
ZAMAN YÖNETİMİ Mİ...? MUTLU YILLAR   3574 gün önce eklendi
Hayatın neresinde durmak lazım?   3616 gün önce eklendi
Güneş Doğudan Yükselir   3694 gün önce eklendi
Zannetmek Yasaktır   3777 gün önce eklendi
Tatiller Ne İçindir?   3822 gün önce eklendi
Turizm HEDONİZM'in Hizmetinde   3926 gün önce eklendi
Müşteri Kraliçemdir   3945 gün önce eklendi
Tüm Trendler Out...   3952 gün önce eklendi
Yeni Şeyler Söylemek Lazım...   3980 gün önce eklendi
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.