Meb Metal; Nano Gümüş ile dünyada sayılı firmalar arasına girdi:

Basın Bültenleri - 29 Mart 2010, Pazartesi
Meb Metal; Nano Gümüş ile dünyada sayılı firmalar arasına girdi: NANO TEKNOLOJİK ANTİBAKTERİYEL KREMLE AYAKLARA ŞİFA GELDİ   
 
Cilt ve güneş kremi sektörünün en önemli ham maddesi çinko oksitin Türkiye’deki en büyük üreticisi olan Meb Metal, Türkiye’nin ilk nano gümüşünü üreterek nano teknoloji alanında da sektöre öncü oldu. Uzun araştırmalar sonucunda üretilen nano gümüş kullanılarak anti bakteriyel cilt kremi Zinag geliştirildi. Meb Metal’in nano gümüşleri ile yıllardır bakterilerden muzdarip ayaklara kalıcı sağlık geldi.  
 
Dünyada az sayıda üreticisi bulunan nano gümüş, Türkiye’de ilk defa Meb Metal tarafından üretilerek arge çalışmaları sonucunda geliştirilen derma kozmetik üründe başarıyla kullanıldı. Böylece nano teknoloji ile gelen çözümlerin ilki Zinag Antibakteriyel Cilt Kremi ile ayaktan başladı. Milimetrenin milyonda biri boyutunda olduğu için süper aktiviteye sahip nano ürünler günümüzde sağlık dahil pek çok alanda kullanılırken Türk endüstrisi henüz bu konuda yeterince adım atmış değil. Bu konuda sektörüne öncülük yapan Meb Metal Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Kumcu; “1984 yılında Meb Metal’i kurmamızın ardından çinko oksit üretimi konusunda en iddialı firma kunumuna geldik.  Cilt ve güneş kremlerinin ham maddesi olan çinko oksitin yanına şimdi nano gümüşü de koymuş olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.
 
Meb Metal’in gerçekleştirdiği bu çalışmaların ardından nano teknolojinin Türkiye’de hızla yaygınlaşacağını belirten Kumcu, “Anti bakteriyel özelliği ile mucize bir ürün olan nano gümüşü kullanarak mantar kremi Zinag’ı geliştirdik. Yüz yıllardır yiyecek ve içecekler gümüş kaplarda saklandığında bozulmadıkları bilinmektedir. Nano gümüşün antibakteriyel özelliği ise katlanarak artmaktadır” şeklinde konuştu.
 
Nano Gümüş ile temas eden bakteriler
Nano boyutta gümüş ile temas eden bakterilerin hücre yapıları anında bozularak hemen ölümüne sebep oluyor. Diğer antibiyotiklerden farkı ise bakteriler zaman içerisinde mutasyona uğrayarak antibiyotiklere direnç sağlıyor ve antibiyotikler bakterilerle reaksiyona girdikleri gibi insan hücreleri ile de reaksiyona giriyor. Bu da zaman zaman insan sağlık sisteminde sorunlar yaratabiliyor.
 
 
Bakteri hücre yapısı ile insan hücre yapısı bir birine benzese de arada çok önemli bir fark var. Bu zar değişikliği dolayısıyla bakteriler nano gümüşten etkilenirken insan hücresi etkilenmiyor. Dolayısıyla bugüne kadar yapılan araştırmalarda nano gümüşün insan üzerinde olumsuz etkisi tespit edilmedi.
 
Çok güçlü bir krem üretildi
En zor tedavi edilen bakteriler ve virüsler nano gümüş ile kolayca yok edilebiliyor. Meb Metal tarafından gerçekleştirilen Ar-Ge çalışmalarıyla Nano gümüşün bu etkisi çinko oksit ile birleştirildi. Her türlü bakteri ve mantarın üremesini engelleyen çok güçlü bir krem üretildi. Kremin bakteri, mantar ve dermotolojik testleri de yaptırılarak alerji ve irritasyona sebebiyet vermediği bilimsel olarak kanıtlandı. Yıllarca kronikleşmiş mantar problemi yaşayanlar dahi çok kısa bir uygulama süresinden sonra sağlığına kavuştuğu gözlendi. Konu ile ilgili geniş bilgiye www.zinag.com.tradresinden ulaşmak mümkündür.
 
 
Meb Metal Hakkında:
Cilt ve güneş kremlerinin ana ham maddesi çinkonun Türkiye’deki en büyük üreticilerinden olup, uluslararası firmalarca da onaylıdır. ISO 9000 ve FamiQS kalite belgelerine sahibidir. Türkiye’de nano gümüşü üreten ilk firma olmuştur. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre Meb Metal anorganik kimyasalların ihracatında 2008 yılında 9’uncu sırada yer almıştır.
 
Detaylı Bilgi:
Kaşgar PR İletişim Danışmanlığı
Bilal Turhal
Bilal.turhal@kasgarpr.com

Tel: 0212 216 72 72
Cep: 0536 350 51 90
Adres: Keskinkalem Sok No 43
Esentepe / İstanbul

Bilal Turhal

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.