Kristal Elma'da maraton başladı...

Haberler - 14 Ekim 2015, Çarşamba

keTürkiye ve dünyadan 140'ı aşkın fikir önderi ve profesyonelin konuşmacı olarak katılacağı Kristal Elma Festivali Uniq İstanbul'da başladı. 27 yıllık bir iletişim geleneği olan ve son üç yıldır dünya ölçeğinde bir festival haline gelen Kristal Elma, Reklamcılar Derneği tarafından LIFT Content Factory işbirliğiyle düzenleniyor.

Kristal Elma Festivali'nde bu yıl da çok sayıda oturumun yanı sıra, networking etkinlikleri, iki ödül töreni ve sektörün tüm unsurlarını buluşturan Yaratıcı Endüstriler Fuarı yer alacak. Festivalin konferansları ve ödül törenleri Volkswagen Arena'da düzenlenecek, paralel oturumlar ise Uniq Istanbul bünyesindeki 3 farklı salonda gerçekleşecek.

Kayhan Şardan: "Gerçek yurtseverlik yılmadan, korkmadan üretmektir"

14-16 Ekim tarihlerinde devam edecek festivalin açılış konuşmasını Reklamcılar Derneği Başkanı Kayhan Şardan ve LIFT Content Factory adına Ömer Erdem yaptı. Ankara'da yaşanan menfur saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlar ve şehitlerimiz için saygı duruşu çağrısında bulunan Şardan, sözlerine ülkemizin zor bir dönemeçten geçtiğini vurgulayarak başladı. Şardan şöyle devam etti: "Hepimizi korkutup sindirmek isteyen bir terör belası başımızda dolaşıyor. Sinen, ürken kişilerden yaratma cesareti çıkmaz. Gerçek yurtseverliğin yılmadan korkmadan üretmek, ülkemizin refahı için çalışmak olduğunun bilincindeyiz. Yaratıcılık önce cesur olmaktır. Kristal Elma Festivali marka, medya, dijital, reklam, yapım, müzik dünyasından yaratıcı isimleri ağırlayacak. Üç gün boyunca yaratıcı endüstrilerin temsilcileri olarak işimizi hakkıyla yapacağız ve yaralarımızı sarıp yola devam edeceğiz."

"Kristal Elma üç gün boyunca dünyanın yaratıcı merkezi olacak, ilklerimizle fark yaratacağız"

Kristal Elma'nın üç gün boyunca dünyanın yaratıcı merkezi olacağına vurgu yapan Kayhan Şardan, "Mesleğimizi kuşatan yeni akımları, düşünceleri, teknolojileri birlikte tartışacağız. Reklam, tasarım, dijital, yapım, yayıncılık, müzik gibi farklı yaratıcı endüstri kollarından dünyanın önemli isimleri İstanbul'a geldi. Onları ağırlayacak, onlardan öğreneceğiz, ülkemizi ve mesleki anlamda sağladığımız olanakları da onlarla paylaşacağız" dedi. Bu yılki festivalin pek çok ilke de tanıklık edeceğini, bu heyecanla önemli bir fark yarattıklarını belirten Şardan, şöyle devam etti: "Bu yıl ilk kez festivalimizin bir teması oldu: FAME! ya da ŞÖHRET. Yönetim kurulumuz onlarca toplantı yaptı, tartıştı. İlk kez söküğümüzü diktik ve festivali mesleğimizin ilkelerine uygun bir akılla tasarladık. Dünyanın ilk interaktif reklam ödülü bu yıl Kristal Elma'da verilecek. Dijital büyük ödülü kazanan kampanya sosyal medyada beğeni aldıkça, renk değiştirecek. Tabiri caizse elma olgunlaşacak! Yani fiilen renk değiştirip kızaracak. Bu ödülü mesleğin geldiği yeri, yeni iletişim paradigmasını anlamak bakımından da anlamlı buluyorum." Kristal Elma'da bu yıl ilk kez 'yarışma dışı bir yarışma'nın olduğuna dikkat çeken Şardan, URYAD Radio Challenge ile radyonun bir mecra olarak katma değerini ortaya koymayı hedeflediklerini açıkladı. Festival kapsamında yine ilk kez Future adıyla sektördeki gençlere yönelik bir portfolyo günü düzenlediklerini belirten Şardan; tüm bu ilklere imza atılmasına katkıda bulunan TBWA, McCann İstanbul, URYAD ve Reklamcılık Vakfı'na teşekkürlerini sundu.

oe
"60'a yakın yabancı konuşmacı var, bunların 17'si C seviyesinde"

Kristal Elma'nın 'yaratıcı endüstrinin Davos'u' olarak kabul gördüğünü ve bundan da son derece memnun olduklarını belirten Kayhan Şardan, "Bu yıl 60'a yakın yabancı konuşmacı var; bunun yeni olan yönü tam 17 konuşmacımızın C seviyede olması... Bu içeriğin bizlere ulaşmasını sağlayan ve üç yıldır festivale inanan, destek veren başta Volkswagen olmak üzere, co-sponsorlarımız Türk Telekom, TAV-BTA, Google'a yürekten teşekkür ediyorum. Mekân sponsorumuz Volkswagen Arena, Uniq Istanbul ve Park Bosphorus CVK'yı saymadan olmaz, onlara da teşekkür ediyorum. Ayrıca başta LIFT ve Reklamcılar Derneği çalışanları olmak üzere, tüm alt yüklenicilerimize, yüzlerce kişilik çalışanlarımıza içtenlikle teşekkür ediyorum" dedi.

Festivalin ilk günkü oturumlarında SketchShe, Esteve Calzada, Rob Newlan gibi isimler sahnedeydi

Festivalin ilk günü üç ayrı salonda düzenlenen toplam 21 oturumda Prime Time Sport CEO'su Esteve Calzada sporda pazarlamayı, SketchShe Youtube'la gelen şöhreti, Facebook Avrupa Ortadoğu ve Afrika Kreatif Direktörü Rob Newlan ise mobil dünyada yaratıcılığı ele alıyor. 'Jingle' oturumunda besteciler, 'Girişimcilik' oturumunda ajans CEO'ları, 'Markalara Benzersiz Hikayeler Yaratmak' adlı oturumda Ayhan Sicimoğlu, 'Taze Kan' oturumunda ajansların kreatif ve art direktörleri sahneden deneyimlerini paylaşacak. Kristal Elma Fetsivali'nde ilk günün finali ise 'İz Ödülleri Gecesi' ile olacak. 40 ismin ödül aldığı gecede, reklamcılık dünyasına emeği geçenler onurlandırıldı.

tt
Festival, ikinci ve üçüncü gününde de Türkiye ve dünyadan önemli isimleri ağırlamayı sürdürecek

Kristal Elma Festivali ikinci ve üçüncü günde de toplam 45 oturuma sahne olacak. İkinci ve üçüncü günde sahneye çıkacak isimler arasında besteci Oğuz Kaplangı, yönetmen Emre Şahin, TBWA Dünya Başkanı Troy Ruhanen, KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, oyuncu Gupse Özay, Foursquare Kreatif ve Strateji Direktörü Swen Graham, dijital kahin David Shing, yönetmen Osman Sınav, seslendirme sanatçıları Cahit Şaner, Özden Ayyıldız, Alper Develioğlu, Merih Emrakastar, ünlü tasarımcı Jessica Walsh gibi isimler bulunuyor.

138 kategoride kazananlar 15-16 Ekim'de düzenlenecek ödül törenlerinde açıklanacak

Festivalin merakla beklenen etkinliklerinin başında ise Kristal Elma Yarışması Ödül Töreni geliyor. Bu yılki Kristal Elma Yarışması'nda adaylar 138 kategoride yarışacak. Film-TV-Sinema, Basın, Açıkhava, Radyo, Kampanyalar, Entegre Kampanyalar, Dijital, Doğrudan Pazarlama, Medya, Bölge Yarışması kategorilerinde Kristal Elma almaya hak kazanan kampanyalar 15 ve 16 Ekim'de düzenlenecek ödül törenlerinde açıklanacak.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için:
www.kristalelmafestivali.com
 

Kaan Öztamur

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.