Koyun/Keçi Yılı... 2015

Köşe Yazısı - 6 Mart 2015, Cuma
Pazarlama&Marka: Yelda İpekli

Çinliler  günümüze uyum sağlamış en eski uygarlığın halkı olarak geleneklerini de bir o kadar güçlü yaşamaya devam ediyorlar...

Çin medeniyeti, yaklaşık 5 bin yıllık yazılı tarihi ile dünyanın en eski medeniyetlerindendir. Çince dünyanın en eski sürekli kullanılan yazılı dilidir. İnsanlık tarihinin en önemli buluşlarından kâğıt, pusula, barut ve matbaa, Antik Çin medeniyetine aittir.
 
Ve sanırım onları önümüzdeki 10 yılın ülkesi yapan da bu. Global olup, lokal düşünebilmek. Yeniliklere hızla uyum sağlarken birlikteliklerini destekleyen millet olma özelliklerini perçinleyen geleneklerden asla taviz vermemek... Millet olmanın tanımı bence; en büyük acılara birlikte ağlayabilmek ve sevinçleri birlikte kutlayabilmek. Yeni trendlere baktığımızda en önemli değerlerden bir “ait olmak “ olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü artık müşteri sahip olmak değil ait olmak istiyor. İşte tam da bu yüzden milli değerler, ülke kavramı tekrar karşımıza çıkıyor.
 
Batılıların Noel’i gibi Çinlilerin de Bahar Bayramı en önemli bayramdır. İçeriği ve insanların kutlama biçimleri zaman içinde değişmekle birlikte Bahar Bayramı’nın Çinlilerin yaşam ve ideolojisindeki yeri hiç değişmez.
 
Söylentilere göre Çinlilerin Bahar Bayramı’nı kutlama geleneğinin 4 bin yıllık geçmişi vardır; ancak ilk başlarda bir bayram günü olarak sabit biçimde kutlanmamış ve “Bahar Bayramı” olarak adlandırılmamıştır. M.Ö 2100 yıllarına gelindiğinde, zamanın insanları Jüpiter gezegeninin bir turunu bir yaş olarak saptamışlar ve bunu Bahar Bayramı olarak kutlarken adına da “yaş” demişler. M.Ö 1000 yılında ise “yıl” sözcüğüyle Bahar Bayramı betimlenir olmuş.
“Yıl”, o zamanlar bol ürün anlamında kullanılıyormuş. Tarımdan bol ürün alınmasına “bereketli yıl”, çok daha bol ürün alınmasına ise “çok bereketli yıl” denilmiş.

Halk arasındaki örf ve adetlere göreyse, genel anlamda Bahar Bayramı, Çin’in Ay Takvimi’ne göre 12. ayın 23. gününden başlar, yeni yılın ilk ayının 15. günü düzenlenen YuanXiao Bayramı’na (diğer adı Fener Bayramı) kadar yaklaşık üç hafta sürer. Bu süre içindeki en önemli günler ise 12. ayın 30. gününün gecesi ve yeni yılın ilk ayının ilk günüdür. Bu günler, Bahar Bayramı’nın en neşeli ve en görkemli kutlandığı günlerdir. 

Ay takvimine göre her yıl yeni yıl bahar bayramı kutlamaları değiştiğinden, bu yıl KEÇİ/KOYUN YILI olarak tanımlanan yıl 18 Şubat gecesi itibariyle kutlanmaya başlayacak.

Keçi, Çin'de güzelliğin ve iyiliğin sembolüdür. Çinlilere göre, uğurlu bir hayvan ve Tanrı ile temas kurabilen bir elçi olarak görülür. Geçen yıl at yılıydı bu yıl keçi yılı…
Geleneklerine bağlı Çinliler için yılbaşları çok önemli. Bahar Bayramı'nı kutlama adetleri, Çin'in çeşitli bölgelerinde değişiklikler gösteriyor. Ancak bütün ailenin bir arada yılbaşı yemeğinde buluşması her yerde aynı.
 
Çin mantısı olan "jiaozi", popüler yılbaşı yemeği. Bir de soya peyniri "dofu" ve balığın, yılbaşı yemeklerinde özel bir yeri bulunuyor. Zira dofu ve balığın Çince söylenişleri, aynı zamanda zenginlik kelimesinin söylenişini de çağrıştırıyor.
Ve tabi ki bu özel günde hediye almak en temel ritüellerden biri. Forbes tarafından yayınlanan bir araştırma lüks tüketimin en önemli pazarı olan Çin için şaşırtan bir gerçeği ortaya koydu. Bu yılbaşında erkek ya da kadın fark etmiyor. Çinliler Apple ürünlerini hediye olarak almak istiyorlar. Daha önce bu listede (ek litablı) cinsiyete göre farklılıklar gösterir ve daha çok moda markalarının ürünlerine odaklanılırmış. Ama bu yıl Çinliler teknolojiyi vazgeçilmez hediyeleri olarak görmek istiyorlar...

Araştırma

Bu araştırma bir kez daha lüksün nasıl tanım değiştirdiğini göstermek açısından önemli...
Kutlamak söz konusu olunca her şey bir bahaneden ibaret... Acılara katlanacak kadar çok kutlama bahanemiz olan günlerimiz olsun.
 

2902 kez okunmuş Yelda İpekli

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıklayınız.
Çok Şükür...   1818 gün önce eklendi
Hayatın genişliği, uzunluğundan daha önemli...   1850 gün önce eklendi
Moda mı? Pazarlama zekası mı?   1898 gün önce eklendi
Merak...   1927 gün önce eklendi
Hadi karşıya geçelim...   2024 gün önce eklendi
Hangi markalar fark yaratacak?   2076 gün önce eklendi
Daha İyi'nin Sınırları...   2109 gün önce eklendi
Moda GEÇİCİDİR, Stil HER ŞEYDİR...   2126 gün önce eklendi
• Koyun/Keçi Yılı... 2015   2149 gün önce eklendi
Nesnelerin interneti...   2165 gün önce eklendi
Özgürlük dijitale kadar...   2173 gün önce eklendi
Yeni bir yıl, yeni bir ajanda...   2206 gün önce eklendi
Marka Olmak, Marka kalmak; 'Türkiye Markası'   2266 gün önce eklendi
Evren; herkes için bir şarkı saklar...   2319 gün önce eklendi
Şimdi parmak izi yaratma zamanı...   2359 gün önce eklendi
12. yüzyıl nasıl MARKA DEĞERİ olur?   2376 gün önce eklendi
Tasarım Hayatın Ta Kendisidir!   2424 gün önce eklendi
Japon iş kültüründe incelenmesi gereken prensipler...   2511 gün önce eklendi
Her gün yeni bir gün...   2581 gün önce eklendi
Post Modern Çağda Hayatlar   3024 gün önce eklendi
Anadolu'da Üretilir, Dünyada Tüketilir   3156 gün önce eklendi
Markalar da Özür diler... Bir case study :)   3301 gün önce eklendi
ZAMAN YÖNETİMİ Mİ...? MUTLU YILLAR   3574 gün önce eklendi
Hayatın neresinde durmak lazım?   3616 gün önce eklendi
Güneş Doğudan Yükselir   3694 gün önce eklendi
Zannetmek Yasaktır   3777 gün önce eklendi
Tatiller Ne İçindir?   3822 gün önce eklendi
Turizm HEDONİZM'in Hizmetinde   3926 gün önce eklendi
Müşteri Kraliçemdir   3945 gün önce eklendi
Tüm Trendler Out...   3952 gün önce eklendi
Yeni Şeyler Söylemek Lazım...   3980 gün önce eklendi
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.