İletişimci değil işsiz yetiştiriliyor

Köşe Yazısı - 8 Nisan 2013, Pazartesi
Genç PR: Gökhan Korkut

Halkla İlişkiler, günümüzün parlayan ama ışığının ülkemize biraz geç geldiği iletişimin gücü. Kısa süre önce mezun olmama rağmen aldığım eğitimle yaşadığım iş hayatı birbirinden uzak iklimlere sahip. Nedir bu teorik bilgiye diretmek anlamış değilim bir insana ağacı anlatarak öğretmek, suyu sözlerle anlatmak? Beş duyu organının sadece ikisine hitap eden bu yapınınn ne kadar verimli olduğu düşünülürse işte sıkıntılar o zaman başlıyor. 

Günümüz üniversite öğrencilerinin en birincil kaygısı iş bulamama korkusu ve işsiz geçen süreçler. Nereden başlamalıyım? Nasıl başlamalıyım? Ne yapmalıyım?...
Bu sorular her öğrencinin kafasında defalarca dönmekte eminim. Değinmek istediğim nokta üniversitenin mesleği öğretmesi gerektiği ancak teorinin içerisinde çırpınan gençlerin her dersi kopya ile geçmeye çalışarak teorik bilgileri aşılması gereken bir engel olarak gördüğüdür.
Kağıt üstünde teorik bilgiler -olması gereken de budur aslında- üniversitenin 1. ve 2. yıllarında verilir; 3. ve 4. sınıfta ise daha çok teorinin uygulamaya geçirildiği, gençlere itici bir kuvvetin uygulandığı yılları kapsamaktadır. Ancak bilgiler her geçen sene değişmekte ve müfredatla sürekli lego gibi oynanmakta. Örneğin; İkinci sınıfta Pazarlama1 ve Pazarlama2 dersleri olduğunu varsayalım. Üçüncü sınıfa geçtiğinizde bu dersler isim değişikliğiyle ya tekrar karşınıza gelir ya da tamamen kaldırılılır, sanki yıllara özgü ders üretmek gibi. Bu durum öğrencilerin teorik bilgi yumağının ortasında kalmalarına sebep olmakta. Benim düşünceme göre bir iletişim fakültesinde daha çok atölye ağırlıklı dersler olmalı, her dersin bir teorik ve yanında bir de uygulamalı dersi olmalıdır.

Diyelim konumuz Halkla İlişkiler veya Müşteri ilişkileri... Öğrencilere iş vereceksiniz hayali bir marka oluşturarak iletişim planları oluşturmalarını isteyeceksiniz. İnsan okuduğunu, duyduğunu, yazdığını bir nebze hatırlar ama bu bilgiler ezberlenmişse hatırlamak diye bir şeyden söz etmemek lazım. Uyguladığınızı unutmazsınız ki iş hayatı da ezbercilikten çok çok uzaktır. Burada teorik bilgilerin gereksiz olduğunu söylemiyorum fakat eğitimdeki bu hassas terazinin dengesizliği de aşikar. İşimizin insan olduğu bir eğitim sürecini kağıt üzerinde geçirmek ne kadar faydalı olabilir?
Bugün gidin bakın iletişim fakültelerinin çoğunda Beden Eğitimi dersinde futbol konuşulur, final sınavında olimpiyatların organizasyonel ve iletişim açısından Halkla İlişkilerle ilişkileri sorulur. Uygulama merkezi olması gereken üniversitelerimiz genç mezunların gözünde itibarlarını günden güne yitiriyor. Her eğitimci her birey yaptıkları işlerle anılırlar. Öyle bir fakülte düşünün ki işi öğrencilerle olmasına rağmen bünyesindeki öğrenci işleri departmanını kapatmış...
İroni diye buna denir.
    
Her sene genç beyinlere kucak açan eğitim yuvalarına sözüm; itibarı öğretip itibar kaybediyor, iletişimi ve beden dilini yazarak öğretiyorsanız, bu yaptığınız iletişimci değil işsiz yetiştirmektir.

Gökhan Korkut  
gk.gkhn.krkt@gmail.com               

116074 kez okunmuş Gökhan Korkut

Yorumlar

Yağmur Kav   11 Nisan 2013, Perşembe

Merhaba Gökhan Bey,

Yazınız gerçekten içimdekilere tercüman oldu,4 yıl oldu Halkla İlişkiler alanında mezun olalı ne alanımda iş buldum ne de firmalara Halkla İlişkiler tanımını yapabildim.
Görüşmelere gittiğimde Halkla ilişkiler sekreterlik, satış elemanlığıyla birebir tutan firmalar ya da Halkla İlişkiler'i kavramış olan firmalarında tecrübe eksikliğinden bize vermediği şanslarla Halkla ilişkiler mezunlarının yüzde doksanı kendini çağrı merkezlerinin içinde buluyor.
Geleceğe amaçsız korkularla ilerleyen işsiz ya da tamamen okuduğu alanlar dışında çalışan insanların sayısı gittikçe artıyor.
5N 1K'yı anladık da sanırım K'da kaybolduk N'lerle nerede olacağımız bilinmez.

Umarım bu düzen değişir, önümüze çıkan prosedürlerin ötesine geçip iş hayatında pratik sürece ulaşırız.

Saygılar.
Yağmur Kav
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.