İletişim basittir, bu yüzden de karmaşıktır

Haberler - 22 Mayıs 2017, Pazartesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından düzenlenen Project 03; iletişimin birçok alanını kapsayan zengin bir programı sanatseverlere sunmaya devam ediyor. Sektörlerinin önde gelen isimleriyle öğrencileri buluşturan 'İletişim Üzerine Konuşmalar' başlıklı konuşma serisinin ikinci ayağı 26 Mayıs'ta gerçekleşirken; Arnold Wesker'in "Mutfak" adlı oyunu da 29 ve 30 Mayıs tarihlerinde seyirciyi selamlıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından düzenlenen Project 03; santralistanbul Kampüsü'nde yaratıcılık, sanat ve tasarımı bir araya getirmeye devam ediyor. Festivalde, öğrencilerin ilham veren yenilikçi projeleri ilk kez sergilenirken çok sayıda yan etkinlik de gerçekleştiriliyor.

Bu yıl "İletişim basittir, bu yüzden de karmaşıktır" temasıyla kurgulanan festival, katılımcılarını iletişimin birçok farklı pratiğine dahil etmeyi hedefliyor. Etkinlikler kapsamında, 'İletişim Üzerine Konuşmalar' başlıklı konuşma serisinin ikinci ayağı, 26 Mayıs'ta sektörlerinin önde gelen isimleriyle öğrencileri yeniden bir araya getiriyor. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü öğrencileri de Project 03 kapsamında Arnold Wesker'in "Mutfak" adlı oyununu 29 ve 30 Mayıs tarihlerinde seyirciyle buluşturuyor.

Uzman İsimler İçgörülerini Paylaşmaya Devam Ediyor

Festivalin önemli ve geniş katılımlı 'İletişim Üzerine Konuşmalar' başlıklı konuşma serisinin ikinci ayağı 26 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek. İlk ayağı 12 Mayıs'ta gerçekleştirilen ve Şirin Payzın, Nevzat Sayın, Bülent Somay, Celil Oker, Can Faga, Yalçın Kılıç ve Işıl Eğrikavuk gibi isimleri ağırlayan İletişim Üzerine Konuşmalar serisinin ikinci etkinliğinde; ArtHere ve Taşeron sanatçıları, Çelenk Bafra, Bige Örer ve Simge Burhanoğlu konuşma yapacak. Konuşmacılar katılımcılarla, uzmanlıklarına ve iletişim alanına dair bireysel yaklaşımlarını ve deneyimlerini paylaşacak. Enerji Müzesi Seminer Salonu'nda yapılacak konuşmalar kayıt altına alınarak daha sonra BİLGİ İletişim Fakültesi Youtube kanalı RGB Live üzerinden izlenebilecek.

"Mutfak" Öğrencilerin Yaklaşımıyla Hayat Buluyor

Project 03 kapsamında, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü öğrencileri Arnold Wesker'in "Mutfak" adlı oyununu yeniden yorumlayacak. Oyun, Kubilay Karslıoğlu'nun yönetmenliğinde 29 ve 30 Mayıs 2017 tarihlerinde santralistanbul Green Studio'da izleyiciyle buluşturulacak. Oyunun kimliği, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü öğrencileri tarafından yeniden yorumlanırken, Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri oyunun kostümlerini tasarladı. Metin ise Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Sahne Sanatları Alanı öğrencileriyle hayat bulacak.

Performanslarla Zenginleşen Program

Geniş ve çok yönlü bir etkinlik programına sahip Project 03 aynı zamanda, yeni diyalog ortamları yaratılmasına ve farklı disiplinlerin tanıtılmasına destek olmayı hedefleyen performanslara da ev sahipliği yapacak.

24 Mayıs'ta Fulya Peker'in katılımıyla düzenlenecek "Metafor" başlıklı performanslarda, öğrenciler kendi yaratıcı süreçlerine yakın buldukları İkinci Yeni şairlerinin şiirlerinden esinlenerek oluşturdukları projeleri, santralistanbul Kampüsü'nün dış mekanlarında, mekana özgü sahneleme yöntemleriyle sergileyecekler. Biçimin biçemle ve şiirin performansla buluşmasına ilişkin sordukları soruların peşine düşen ve yoktan var etmeyi esas alarak sanatsal serüvenleri keşfe çıkan öğrenciler, birbirlerinin yönetmeni, tasarımcısı, oyuncusu olacaklar. Performansları takiben Fulya Peker ve Atanur Memiş moderatörlüğünde öğrencilerin ve izleyicilerin katılacağı METAFORUM adlı bir sohbet düzenlenecek.

Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Sahne Sanatları Alanı öğrencileri, 'Bodies & Technologies' teması altında gerçekleştirecekleri performanslarla sahne sanatlarının gelişen teknolojiyle birlikte disiplinlerarası çoklu ortamlara taşınma, bu alanlarda söz üretme ve yayma fırsatı bulmasını inceleyecek. Performanslar 25 Mayıs Enerji Müzesi'nde gerçekleşecek. Öğrencilerin seslerini, vokal olanaklarını keşfettiği, seslerini alışkanlıkları dışındaki biçimlerde kullanarak vokal enstrümanlarına biçim, kıvraklık ve estetik bir tını kazandırma olanağını elde ettikleri dersleri doğrultusunda hazırlanan özel bir vokal performans da 31 Mayıs günü 19.30'da Enerji Müzesi'nde seyirciyle buluşacak.
 

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.