İçimiz dışımız Korona, hepimizi aldı horona

Köşe Yazısı - 2 Nisan 2020, Perşembe
İş ve İşletme: Recep Ali Aksoylu

Günlerdir COVID-19 ile yatıyor kalkıyoruz. Lanet virüsle etkin mücadele kapsamında kalabalıkların toplandığı iş yerlerinin, mekanların, sanat ve sportif gösterilerin tatil edilmesini, sosyal ve ekonomik açıdan çokça etkileniyor olsak da ulusça destekliyor, 65 yaşa takılmasak da zorunlu olmadıkça “EVDE KALIYORUZ”.

Suriye ve Libya’daki Mehmetçiklerimizin bile yer alamadığı tek gündemimiz; Corona. Sabahtan akşama içimiz dışımız virüsün dünyadaki etkileri, belirtileri, korunmaya dair hekimlerin videoları, “hep sağlam bir kaynaktan duymuş, eşimin kuzeni…” diye başlayan ses mesajları, Sayın Bakanın ve Bilim Kurulu Üyeleri’nin açıklayacağı bilgi ve tedbirlere ilişkin haberlerle dolu. 

Çok ciddi boyutta bilgi kirliliği de mevcut. Ayıklamak bile büyük beceri gerektiriyor. Ama yaygın kanaat, bu virüsün doğal oluşmadığı yönünde. Hatta Fransız Pasteur Enstitüsü’nün 2004 yılında bu virüsü icat ettiği, aşısını bile yapıp beklettiği video viral oldu bile.

Neticede Corona’ya bağlı her biri önemli ek gündemlerimiz de oluştu. Sağlık ve virüsten korunma en önemlisi şüphesiz.

SAĞLIK VE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ KIYMETİ
Bu süreçte en riskli olanlarda kutsal meslekleri gereği “evde kalamayan” sağlık mensupları. Bakanlık hazırlıksız yakalanmış olmanın eksikliğini şimdi bu canlarla cansiperane çalışarak telafi etmeye çalışıyor. Ama Allah için doktorundan hemşiresine, teknikerine, yöneticisine kadar tüm sağlık çalışanları fedakârca hizmet veriyor. Salgın sonrası inşallah bu fedakârlıkları ve farklılıkları yönetenlerce de bahşiş kabili dışında dikkate alınır. Eğitim kaliteleri daha da yükseltilerek sayıları artırılır.

Biraz gecikerek de olsa Corona ya tam konsantreyiz ama Korunma Tedbirleri konusunda pek başarılı olamadığımız kanaati yaygın. Kamunun yaptırımlarına gerek duymadan kişisel olarak evinde, iş yerinde tedbirini alan çok insanımız oldu. Ekonomik koşulları nedeniyle bu bilinçte olmasına rağmen kendini de, çevresini de riske atanlarda oldu, oluyor da. Ama en önemlisi bize bir şey olmaz, dua ediyoruz diyen vurdumduymazlarla belli bir yaşın üzerinde olduğundan, çoğu internet kullanıcısı olmayan Çin’i, İtalya’yı, diğer ülkelerdeki felaketleri yeterince izleyemeyenlerin sorumsuzca sosyalleşmelerini sürdürmeleri.

“Evde Kal” çağrısına uymakla virüse yakalanma riskini azaltıyoruz ama bu seferde ay sonu ödenecek kira, doğalgaz, internet, elektrik vs. faturaları geliyor gözümüzün önüne. Evden siparişini, kartlarınızın da limiti uygunsa verebilirsiniz ama sabit – garanti gelirli değilsen o kartları yine siz ödeyeceksin.

KAMUDA ÇALIŞMAYANIN EKMEĞİ
Kamuda ya da kurumsal güçlü şirketlerde izinli sayılan ya da şimdilik evden çalışın denilen beyaz yakalıların sıkıntısı yok gibi. Ama işleri tatil edilen mavi yakalılar ile yevmiye ve sözleşme bazlı çalışan, hatta geçinebilmek için ek iş yapmak durumunda olan milyonların tuzu hiçte kuru değil. Onlar artık işsiz. Sadece çalışan değil, iş yeri sahipleri için de durum farklı değil. Ay dediğin hemen geliyor, en basitinden çalışmayan dükkânın kirası ödenecek. Kamu alacaklarını erteleyebilir ama mülk sahibine alma-erteleme diyemez; çünkü çoğunun da geliri, geçinmesi o kiraya bağlı.

Dünyada bu tarz krizlere hazırlıklı, ekonomisi güçlü olan ülkelerde çalışanına, çalıştıranına yönelik toplumu ferahlatıcı tedbirleri ilk ağızdan duymak moral, huzur, güven verdi. Bizde büyük ve güçlü bir ulusuz. Umuyor dersimizi alır, ilime – bilime gereken önemi daha çok ve öncelikli verir, kısa vadede kısmen de olsa ekonomik yaraları da halledebiliriz.
 
FIRSATÇILARI TANIMAK İSTİYORUZ
Bu süreçte en büyük sıkıntımız aramızda yeşeren fırsatçılar. Televizyoncu Süleyman Usta dostum olsa tahmin edebiliyorum çok ağır ifadeler kullanabilirdi ama ben beceremiyorum, onları vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum. Gerçi vicdanları olsa 1 liralık kolonyayı, maskeyi 20 liraya satmaya kalkmazlardı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün "Maske üreticilerinin bir bölümü, depolarında maskeleri tutuyor. Dün sabah saat 08.00 itibarıyla Türkiye'deki bütün üreticilere eş zamanlı baskın yaptık. Sağlık Bakanlığımızla sözleşme yapmaları için onları tekrar uyardık. Gerekirse yasanın verdiği hakla fabrikalarına, iş yerlerine el koyabileceğiz" dedi.

Doğru yaklaşım. Keşke bu fırsatçıların adları yayınlansa da kamuoyu bilse, kriz sonrası onların ürettiği hiç bir emtiaya alıcı olmasak.

KIZILAY’I SAHADA GÖREMEMEK ÜZDÜ
Noktalayayım diyordum ama aklıma geldi, bizim bir anlı şanlı Kızılay’ımız vardı. Gerçi son zamanlarda hep idarecilerinin israfları, ücretleri, çalıştırdıkları kimlikler ve özel bağışlara aracı olmaları gündeme geldi ama kökleri çok sağlam bir kurumumuzdu. En son Elazığ depreminde para toplama mesajlarını görmüştük. Şimdi tam sahaya inmeleri gereken bir dönem ve ortada yoklar.

Bildiğim kadarıyla Kızılay’ın tekstil deneyimi var, özel kumaşını temin edip süratle Sağlık Bakanlığının ve vatandaşın maske gereksinimini karşılayabilirlerdi. Evde olup, kimsesi olmayanlara, dahası işini kaybetmişlere sıcak yemek de sunabilirlerdi. Kısacası ülke olarak tarihimizin en kötü günlerini yaşarken Kızılay’ımız bir kolonya bile tutamadı!

“Evde Kal”manın dolu tarafı yok mu? Olmaz olur mu? Aile bağlarımızı kuvvetlendirdi. Aynı ev içinde hengâmeden birbirine zaman ayıramayanlar şimdi ihmal ettikleri birçok şeyi yaşıyorlar, evde erteledikleri tadilat, düzenleme birçok detayı telafi etme şansını değerlendiriyorlar.

Böylelikle her işin başının sağlık olduğunu bir kez daha hatırlamış olduk. Ama kabul edelim ki ülke olarak her yönüyle adeta sırat köprüsündeyiz. Zor bir süreç bekliyor bizi. Virüs belasından ne kadar erken kurtulursak o kadar ekonomiye erken odaklanabileceğiz belli ki. Onun için zaman şimdi krizi yönetenlerimize bu kör kuyudan bir an önce çıkmak için yardımcı olmak, yapıcı – yol gösterici eleştirilerde bulunmak zamanı.

Sağlık, umut, huzur dolu günlere...
 

4523 kez okunmuş Recep Ali Aksoylu

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıklayınız.
• İçimiz dışımız Korona, hepimizi aldı horona   55 gün önce eklendi
Milli tamam, Türk Malı Yerine Yerli Üretim Ne Kadar Doğru?   133 gün önce eklendi
Nihayet Makamının Müzikleri ile Afife Tiyatro Ödülü Burçak Çöllü'ye...   376 gün önce eklendi
İnsana saygı...   717 gün önce eklendi
Yük taşıdıkça ağırlaşır...   799 gün önce eklendi
Kötünün kötüsü bir çalışma!   846 gün önce eklendi
İnsanı çaydan soğutan reklamlar   898 gün önce eklendi
Çayluktan Kürsüye...   1291 gün önce eklendi
Ekilen Biçiliyor   1618 gün önce eklendi
Bayim olur musun?   1680 gün önce eklendi
Marmara depremi daha gerçekleşmedi...   1745 gün önce eklendi
Kampanya kime neden yapılır?   1761 gün önce eklendi
İthal çay tüketenlere lafım...   1780 gün önce eklendi
Hesabı Kitabı, Kuralı Olmayan Futbol Endüstrisi   2024 gün önce eklendi
Alkışta Cimri Olmayalım   2158 gün önce eklendi
Feshane'nin ardından...   2216 gün önce eklendi
Franchising'e bir de bu açıdan bakın...   2284 gün önce eklendi
Temiz gözükmek mi, temiz olmak mı?   2441 gün önce eklendi
Emekleyen didi kiviyi uçurabilir mi?   2491 gün önce eklendi
di di Soğuk çay ve Çaykur   2525 gün önce eklendi
Haçapuranın Taşı, Kayığun Eğmeleri!   2653 gün önce eklendi
Sadık Müşteri Olmamı Sağlayan 3 Örnek   2690 gün önce eklendi
Kuruşumuz Hangi Satıcıya Nasip Oluyor?   2706 gün önce eklendi
Mahsun'un Dizisi Şive'den Çaktı   2756 gün önce eklendi
Tesis Yönetimi - Facility Management Dedikleri...   2766 gün önce eklendi
Yazdığını Okuyamayan 'Mürettip'lerle İş Görmek   2785 gün önce eklendi
Temizliğin Fuarında Buluşalım mı?   2805 gün önce eklendi
Elini Taş'ın Altına Koyanlarla Başarmak   2811 gün önce eklendi
AYDER'İ KAYIP MI ETTİK?   2830 gün önce eklendi
TAŞERONLUK ÇALIŞANI RİSKE ETMEK MİDİR?   2996 gün önce eklendi
Rize'den Kargonuz Var! 'Green Life'   3152 gün önce eklendi
Erzurum Kongresi Ve Juliet'in Balkonu...   3222 gün önce eklendi
Sınav Yolunda Annelerimizle Beraber   3308 gün önce eklendi
Leyla'nın Evi, Onur'suz Sergilenecek   3467 gün önce eklendi
Yaşamın Her Safhasında Öğretmenlerimiz   3472 gün önce eklendi
Temizlik Sektörünün Kimyası   3547 gün önce eklendi
Rize Bezinin Dayanılmazlığı   3559 gün önce eklendi
Burçak Çöllü... Genç Ve Yetenekli Bir Sanatçı O...   3634 gün önce eklendi
Karadeniz Kadını İfakat   3729 gün önce eklendi
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.