reklam
reklam
reklam
reklam

Hesabı Kitabı, Kuralı Olmayan Futbol Endüstrisi

Köşe Yazısı - 11 Kasım 2014, Salı
İş ve İşletme: Recep Ali Aksoylu
Tempodan dolayı yazı yazabilecek durumum yok, yazabilecek olsam yazacak çok da konu var ama öğlen yemek arasında gazeteleri okurken, “Aslan Kongreye gidiyor” haberine takıldım. Daha geçen ay Sayın Ünal Aysal kılıfına uydurup olağanüstü kongrede takımı bırakmış, 6 aylığına Duygun Yarsuvat hocanın başkanlığını yaptığı grup, yönetimi üstlenmemiş miydi!

Haberde, Galatasaray Yönetiminin genel kurulun karşısına çıkma kararı aldığı, Aralık ayında yapılacak olan kongrede ek bütçe talebinde bulunulacağı belirtiliyordu. Yeni yönetimin, Aysal yönetiminden aldığı mali mirası belgeletmesi, aksayan ödemeler için genel kuruldan ek bütçe yetkisi istemesinde bir anormallik yok. Anormallik bu duruma gelmekte. Zira Galatasaray Kulübü, para sihirbazı da denen Ünal Aysal döneminde maddi kaynakların dibe vurdurulması üzerine çözüm üretmeye çalışıyor. Yönetimin popüler ve iş bitirir üyesi Abdurrahim Albayrak, ikame edilebilir, fazla futbolcuları başka kulüplere teklif etmesi de bunun en güzel örneklerinden biri.
Buraya kadar normal, çoğu kulüplerde GS gibi borç sarmalında ama haberin devamında okuduklarıma üzüldüm ve sosyal medyada kısa bir yorum yaptım. Yarım saat geçmeden Galatasaraylı bir arkadaşım aradı, kulüpten tanıdıklarının da işlerini kaybetme endişesi yaşadıklarını anlattı.

FSen yanlış üstüne yanlış yap, sonra bin lira, bilemedin iki bin lira maaş verdiğin insanları kapıya koyarak düzlüğeçıkacağını düşün. GS Kulübü bir yandan ek bütçe için olağanüstü kongrenin üzerinden bir ay geçmeden yeni bir mali kongre kararı alırken, 660 olan çalışan sayısını da 450 veya 500 kişiye düşürmeyi planlıyormuş. Nerden bakarsan 150’den fazla istihdam, hesabını bilmeyen yöneticiler yüzünden kış arifesinde işsiz kalacak.

Sohbet veya yazılarımda iş iyi tanımlanmalı, doğru işe doğru adam ve hak ettiği para verilmeli derim hep. Derim de bu durum daha bir garip. Aslında Galatasaray ile ilgili bir haberden, mağdur olacak insanlarımızdan yola çıktık ama bu durum Rizespor’dan Fenerbahçe’ye, Trabzon’dan Beşiktaş’a hiç birinde pek farklı değil. GS’da işten çıkarılacak 160 kişi, neredeyse bir fabrikanın personeli kadar. Yanı önemli bir istihdam. Ancak 2 bin TL maliyetleri olsa 12 ayda kulüp bütçesine yansıması bir Pandev kadar, bir Krasiç kadar, Eboue kadar. Belki değil bile. Yanı yanlış bir yabancı (tek kişiden bahsediyorum) sporcu transferinin giderini telafi edebilmek için 150 Türk işinden olabilecek. Zaten hak etmiyorlar, yapacakları iş de yok diyemezsin. Bu da kulüp yönetimi olarak zaten senin kusurun. Gereksizse neden zamanında istihdam ettin!

Fenerbahçe'de bonservisi 7 milyon, yıllık garanti ücreti 2.3 milyon, toplam maliyeti 16 milyon 200 bin Euro olan MilosKrasic’in nerdeyse hiç oynamadan döviz kurunu 2.8 TL kabul edersek F.Bahçe’ye TL cinsinden maliyeti 46 milyon 205 bin TL. Mütevazi bir süper lig kulübünün bir yıllık maliyeti sadece Krasiç’in toplam maliyeti kadar.
GS sezon başında yıllık 2,2 milyon Euro garanti ödeme yapacağı Eboue’ye “paranı paşa paşa al, git alt yapıda oyalan” deyip İtalyan teknik adamının isteği ile kadrosuna Dzemaili ve Pandev isminde iki futbolcu dahil etti. Galatasaray, bu 2 futbolcu için kulüplerine 2 milyon 350 bin Euro bonservis bedeli, kendilerine de (Pandev’e yıllık 2.3 milyon Euro, İsviçreli orta saha oyuncusu Dzemaili ise 3 yıllık sözleşme karşılığı yıllık 1.8 milyon Euro) yıllık 4,1 milyon Euroödemeyi taahhüt etti. Takıma dahi giremeyen, oynatılmayan, elden nasıl çıkarılacakları kara kara düşünülen 3 oyuncunun sadece kendilerine yapılacak garanti ödeme 6,3 milyon Euro.

Şimdi basit bir hesap yapalım. Bu 6,3 milyonu GS kulübü çar çur etmeseydi, kaç kişiye ekmek olurdu?
2500 TL bir kişinin maliyeti olsa 12 ayda karşılığı 30 bin TL, yanı 10.715 Euro. Sıkı durun, 6,3 milyon Euro nun içinden tam 600 çalışanın yıllık maaşı çıkabiliyor. Trabzonspor, daha ilk günden dikiş tutmayacağı belli Halilhodziç’i devre arası dolmadan 1 milyon Euro ödeme yaparak yola koyuyor. Transfer edilip takıma giremeyen 10’dan fazla da futbolcu var stokta. Sadece futbolda değil, başka sporlarda da bu boyutta olmasa da heba olan paralar var. Dün basketbol yorumcusu Kaan Kural’ın röportajında okudum. “Efes son 10 yılda yaklaşık 100 milyon Euro’yu çöpe attı. Diğer takımlarımız da bütçeleri çarçur ediyor. Neyi değiştiriyoruz? Koç değişiyor, oyuncular teker teker değişiyor. Peki ne değişmiyor? Belli ki bu kararları verenler var… “ diyor. Tamam, bu farklı bir endüstri, temaşa vs ne derseniz deyin. Ama bu işinde bir ekonomisi var, gerçekleri var. Hesapsız kitapsız hiçbir şey olmuyor.

Kulüplerimiz doğru idare edilse, başkanlar şirketlerinde ki gibi kulüplerde doğru yönetici istihdam etse ve işletmecilik kurallarını layıkıyla uygulasa bu durumlara asla düşülmez. Üstelik yılda 1 veya 2 gereksiz transfer yapmazlarsa, tasarruf edecekleri bu meblağla alt yapılarını da ihya etmiş olurlar.
Çok mu zor!

2037 kez okunmuş Recep Ali Aksoylu

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıklayınız.
Çayluktan Kürsüye...   191 gün önce eklendi
Ekilen Biçiliyor   518 gün önce eklendi
Bayim olur musun?   580 gün önce eklendi
Marmara depremi daha gerçekleşmedi...   645 gün önce eklendi
Kampanya kime neden yapılır?   661 gün önce eklendi
İthal çay tüketenlere lafım...   680 gün önce eklendi
• Hesabı Kitabı, Kuralı Olmayan Futbol Endüstrisi   924 gün önce eklendi
Alkışta Cimri Olmayalım   1058 gün önce eklendi
Feshane'nin ardından...   1116 gün önce eklendi
Franchising'e bir de bu açıdan bakın...   1184 gün önce eklendi
Temiz gözükmek mi, temiz olmak mı?   1341 gün önce eklendi
Emekleyen didi kiviyi uçurabilir mi?   1391 gün önce eklendi
di di Soğuk çay ve Çaykur   1425 gün önce eklendi
Haçapuranın Taşı, Kayığun Eğmeleri!   1553 gün önce eklendi
Sadık Müşteri Olmamı Sağlayan 3 Örnek   1590 gün önce eklendi
Kuruşumuz Hangi Satıcıya Nasip Oluyor?   1606 gün önce eklendi
Mahsun'un Dizisi Şive'den Çaktı   1656 gün önce eklendi
Tesis Yönetimi - Facility Management Dedikleri...   1666 gün önce eklendi
Yazdığını Okuyamayan 'Mürettip'lerle İş Görmek   1685 gün önce eklendi
Temizliğin Fuarında Buluşalım mı?   1705 gün önce eklendi
Elini Taş'ın Altına Koyanlarla Başarmak   1711 gün önce eklendi
AYDER'İ KAYIP MI ETTİK?   1730 gün önce eklendi
TAŞERONLUK ÇALIŞANI RİSKE ETMEK MİDİR?   1896 gün önce eklendi
Rize'den Kargonuz Var! 'Green Life'   2052 gün önce eklendi
Erzurum Kongresi Ve Juliet'in Balkonu...   2122 gün önce eklendi
Sınav Yolunda Annelerimizle Beraber   2208 gün önce eklendi
Leyla'nın Evi, Onur'suz Sergilenecek   2367 gün önce eklendi
Yaşamın Her Safhasında Öğretmenlerimiz   2372 gün önce eklendi
Temizlik Sektörünün Kimyası   2447 gün önce eklendi
Rize Bezinin Dayanılmazlığı   2459 gün önce eklendi
Burçak Çöllü... Genç Ve Yetenekli Bir Sanatçı O...   2534 gün önce eklendi
Karadeniz Kadını İfakat   2629 gün önce eklendi
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.