Haydarpaşa Garı Söyleşileri

Haberler - 26 Ağustos 2009, Çarşamba

Türkiye’nin ilk yöresel sosyal sorumluluk etkinliği üçüncü senesinde 23 şehre yayıldı. TCDD’nin desteğiyle tren istasyonlarında yapılan meme kanseri bilinçlendirme söyleşileri’nin sonuncusu 26 Ağustos’ta Istanbul Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşecek.

2006 yılında  hayatını kaybeden Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Füsun Sayek’i anmak amacıyla İskenderun’un Arsuz yöresinde 2007 yılında ilki düzenlenen Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinlikleri her yıl gelişerek Ülke geneline yayılıyor.

Etkinlikler kapsamında bu sene Türkiye’nin farklı şehirlerindeki 4 tıp fakültesinden 4 tıp öğrencisi Hızır Cırık (İÜTF), Tahir Yıldız (Uludağ ÜTF), Ozan Emre Torun (Selçuk ÜMTF) ve Onur Çeçen (HÜTF) Türkiye’nin 23 ilini ziyaret ederek meme kanseri konusunda tren garlarında bilinçlendirme söyleşileri gerçekleştiriyorlar.
 
 Ankara Tren Garı’nda 25 temmuz günü başlayan ’Meme Kanserinde Erken Tanı Yaşam Kurtarır’ Söyleşileri, Sivas, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Kayseri, Erzurum, Kars, Erzincan, Niğde, İskenderun, Arsuz, Adana, Karaman, Konya, Afyon, Denizli, Urla, İzmir, Manisa, Salihli,  Balıkesir, Kütahya, Eskişehir, İzmit ve Bilecik  tren garlarından sonra 26 Ağustos Çarşamba saat 12.00 de İstanbul Haydarpaşa Tren Garı’nda son buluyor..

TCDD, TCDD Personeli Danışma ve Yardımlaşma Vakfı, Ankara Demir Spor, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nin destekleriyle ve
Prof. Dr. İskender Sayek danışmanlığında yürütülen söyleşiler kapsamında 4 tıp öğrencisi Modern Folk Üçlüsü’nün 1979 yılında çıkarmış olduğu ’Çocuklarımız İçin’ albümündeki Gezsen Anadolu’yu parçasıyla ülkemizin 23 şehrini 6118 kilometrelik tren yolculuğuyla dolaşarak ’Meme Kanserinde Erken Tanı Yaşam Kurtarır’ Söyleşileri’ni gerçekleştiriyorlar.

Dr.Füsun Sayek’in eşi Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Sayek’in öncülüğünde her sene Ağustos ayında ülkemizde kültür mozaiğini koruyan ve yaşatan ender yerleşim merkezlerinden Arsuz’da düzenlenen Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinlikleri kapsamında bugüne kadar Hatay yöresinde, 1300 kadına ücretsiz meme kanseri taraması, 500 kişiye ücretsiz tiroid taraması, ve bu sene 270 kadına rahim ağzı kanseri taraması için ücretsiz smear testi yapıldı. Ücretsiz sağlık taramaları ile birlikte, ’Meme Kanseri Bilinçlendirme Söyleşileri’, ’Kadın Sağlığı ve Kadına yönelik Şiddet’ ve ’Çocuk İstismarı ve İhmali’ Söyleşileri gerçekleşti ve T.C. Sağlık Bakanlığı Dr. Füsun Sayek 3 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu yöre halkının desteğiyle yeniden inşa edildi.
 
Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinlikleri kapsamında sağlık etkinliklerinin yanı sıra yöre halkı ve çocukları için pek çok kültürel aktivite de düzenleniyor. Etkinlikte yöre çocuklarının gerçekleştireceği çocuk korosu konseri, çocuk sanat atölyeleri, sergiler, konserler ve temalı film gösterimleri de yer alıyor.

Oya Karaağaç
Arya Sponsorluk ve İletişim Danışmanlığı
Tel: 0212 281 25 88
Faks: 0212 281 26 82

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.