Gazetenin Tüm Renkleri CMYK Gazete Günlerinde Buluştu

Haberler - 19 Nisan 2012, Perşembe

Anadolu Üniversitesi İletişim Kulübü tarafından dört yıldır süre gelen  “CMYK Gazete Günleri” bu yıl da 14-15 Nisan’da Salon 2009’da gerçekleştirildi. TV ve gazetelerden aşina olduğumuz birçok ünlü simanın katıldığı etkinliğe, Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra çeşitli illerdeki üniversitelerden gelen öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi. Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ve İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Orhon’un da katıldığı “CMYK Gazete Günleri 4” tüm katılanlara keyifli bir hafta sonu yaşattı.

“ Şüpheci ve meraklı bir karakteriniz olsun.”
İki gün süren etkinliğin ilk konuğu, Fox Tv’deki “Fatih Portakal ile Çalar Saat” programının sunucusu Fatih Portakal’dı. Öncelikle habercilik geçmişine değinerek interaktif bir Türkiye’yi yaratmaya çalıştığı için interaktif bir oturum yaratmak istediğini belirten Portakal, oturumu soru-cevap şeklinde gerçekleştirerek öğrencilerin sorularını yanıtladı.
“İfade özgürlüğüm var; eleştirmem gerekeni eleştiriyorum, övmem gerekeni övüyorum.” diyen Fatih Portakal, ifade özgürlüğüne değinerek gençlere tavsiyelerde bulundu. Sektöre yani başlayacak olanlara risk almaları gerektiğini vurgulayan Portakal, “Gazeteci, sorgulayan kimsedir. Bu yüzden şüpheci ve meraklı bir karakteriniz olsun” şeklinde konuştu. 

“ Sektöre başlamadan önce staj yapmak çok önemli. ”
Berat Çamyarİlk yaptıkları staj deneyimleriyle konuşmaya başlayan genç Kanal D muhabirleri Berat Çamyar ve Orkun Ün, “Bu sektörde utangaçlık ve çekingenlik olmaz!” diyerek ve deneyimlerinden yola çıkarak gençlere tavsiyelerde bulundu. Öğrencilik yıllarında staj için başvurdukları ulusal kanal ve gazetelerde başlarına gelen tatlı-sert maceraları öğrencilerle paylaşan genç muhabirler, salonu kahkahaya boğdu. Ayrıca gençlere “ Mesleğe girmek değil, edebiyle sürdürmek önemli.”diye tavsiyede bulunan ve tesadüflerle dolu ilk iş maceralarını da anlatan Çamyar ve Ün, salondaki gençlerin sorularını yanıtladı ve salonda keyif dolu anlar yaşandı.
“Her şeyi çok merak etmeniz gerekiyor”
“Politika Muhabirliği” başlıklı oturumun konuğu olan CNN Türk Başbakanlık Muhabiri Murat Pazarbaşı, üniversite yıllarını anlatarak konuşmaya başladı. Pazarbaşı, “Birinci sınıftan itibaren staj imkanlarını değerlendirmeniz gerekiyor. Staj süresi epey bir uzun oluyor, sabretmelisiniz çünkü bu sektörde kadro almak ve para kazanmaya başlamak zaman alıyor.”şeklinde konuştu. Sektöre öğrencilik yıllarında hazırlanıldığını ve bu zamanların çok iyi değerlendirilmesinin önemini vurgulayan Pazarbaşı “Her şeyi çok merak etmeniz gerekiyor, sürekli okumalısınız. Ben oldum olası siyasete, politikaya ilgi duymuşumdur. Sizlerin de bunlar gibi ilgi alanlarınız olmalı.”diyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

“Soru sormayı bilmek zorundasınız”
Çeşitli kuruluşlarda da görev yapmış olarak tanınan ve şimdi de El Cezire Türk Tv’de muhabirlik yapmakta olan İrfan Bozan da Gazete Günleri etkinliğinin konuğu oldu. Oturumu soru-cevap şeklinde yürüten Bozan, “Tv ve gazeteler iş alımlarında artık, cv’nizdeki farklı konulardaki araştırmalarınızı ve ilgilerinizi belirten projelere daha çok yöneliyor.”şeklinde konuşarak gençlerin ‘muhabirliğe nasıl başlarız’ sorularını yanıtladı. Araştırmacı gazetecilik ve gazeteci olmanın getirdiği karakter özelliklerine de değinen Bozan, “Gazetecilik nedir ve gazeteci nasıl olmalıdır diyorsanız bana eğer, cevabım şu olacak: ilk önce soru sormayı bilmek zorundasınız!”diyerek gençleri deneyimleri ışığında bilgilendirdi.

“Yazmayı her zaman çok sevdim”
Gazete Günleri etkinliğinin ilk gününün son oturumunda Haber Türk Gazetesi Köşe Yazarı Oben Budak ile Magazin Haberciliği tartışıldı. İnteraktif bir konuşma yaratılmasından yana olduğunu belirten ve oturuma soru-cevap şeklinde başlayan Oben Budak, gençlerin sorularını yanıtladı.
Magazin haberciliğinde biraz yüzsüz ve meraklı olmanın altını çizen Budak, “Yazmayı her zaman çok sevdim ve hep yazdım. Magazinin hep içerisinde yer aldım ama genelde ‘magazinsel’ haberler yapmamaya çalışıyorum çünkü kimsenin beraberliğini merak etmiyorum.”diyerek Avrupa’daki gibi bir magazinci olmadığının altını çizdi.

“Nereden çıktı bu internet?”
Etkinliğin ikinci gününün ilk konuğu Hürriyet IK Muhabiri Zeynep Mengi idi. İnternet ve geleneksel gazeteciliğin sürekli kıyaslandığı oturumda yararlı içerikler kapsayan bir sunum gerçekleştiren Mengi, blogların haber kaynakları olarak kullanıldığına değinerek gazetecilerin bile neredeyse %30’unun blogları sürekli ziyaret ettiğini ifade etti.
İnternet haberciliği sayesinde haberin okuyucuya, okuyucunun da bu sayede haber yapan kişiye ve habere çabuk ulaştığını belirten Mengi, sosyal medyanın haber iletmedeki gerçeklik payının da çok düşük olduğuna değindi.

“Soru sormadan gazeteci olamazsınız”
Trt Türk’te “Gazeteci Gözüyle” programının sahibi olan Işın Eliçin, öğrencilerle gazeteciliği ve Tv programcılığını konuştu. Diğer konukların da vurguladığı gibi staj yapmanın çok önemli olduğunu bir kez de Eliçin değindi.
“ Gazeteci için kitap okumak, gezip görmek en önemli besin kaynağıdır.” diyen Eliçin, haber yazmak için çok kitap okumanın, çok araştırma yapmanın ve sürekli gezip görmenin iyi birer kaynak olduğunu ifade etti.
Oturumu daha çok soru-cevap şeklinde yürüten Işın Eliçin, “sorularınızı bekliyorum çünkü soru sormasını bilmeden,daha doğrusu soru sormadan gazeteci olamazsınız.”dedi.

“Laubalilik ile samimiyet arasında çok ince bir çizgi var”
Kanal D’de yayınlanan “İrfan Değirmenci ile Günaydın” sabah programının sunucusu İrfan Değirmenci ve editörü Ertuğrul Albayrak öğrencilerin konuğu oldu. İki gün süren etkinliğin en hareketli konukları olan Albayrak ve Değirmenci, öğrencilere stand up tadında keyifli anlar yaşattı.
Yaptığı sabah programını anlatan Değirmenci, seyirciyle samimiyet kurabilmenin önemli olduğuna değinerek “Televizyon ticari bir mecra. Seyirci, sunucunun rol yaptığını, yapmacık mı samimi mi, laubali mi olduğunu çok iyi anlıyor. Müşteri veli nimettir mantığıyla diyorum ki biz gerçekten ticari bir iş yapıyoruz. Laubalilik ile samimiyet arasında çok ince bir çizgi var, dolayısıyla bizim bu ince çizgiyi çok iyi ayırt etmemiz gerekiyor.”şeklinde konuştu.
Akşam sunulan haberlerin sadece yüzde 5 ya da 10'luk bölümünü aldıklarını belirten İrfan Değirmenci, sabah haberlerinin taze olmasına özen gösterdiklerini de belirtti. Değirmenci, "Sabah taze haberler vermek zorundasınız. Sabah haberi sabah ekmeği gibi taze olmalıdır" dedi.
Anadolu Üniversitesi’nde olmanın öğrenciler için büyük bir şans olduğunu ifade eden Editör Ertuğrul Albayrak ise öğrencilere, "Çok fazla kitap, gazete, dergi okumanız lazım. Bir sürü şeyi takip etmeniz lazım. Bu kadar profesyonel bir organizasyonu İstanbul veya Ankara'da yapamıyorlar, sizleri tebrik ederim" dedi.

“Fotoğraf Sanatına Şemsiye Gözüyle Bakıyoruz”
“Türkiye’de Zaman” projesinin ekibinden gelen ve etkinliğin son konuğu olan Foto Muhabir Mühenna Kahveci, Zaman gazetesinin bir buçuk yıldır yürüttüğü projeyi ve proje sürecini öğrencilerle paylaştı.
Zaman gazetesinin 25 yılını doldurması adına, birimler arasında projelerin yapılmaya başladığını dile getiren Kahveci, “Bizler de fotoğraf birimi olarak 25 kişilik bir ekiple ‘Türkiye’de Zaman’ isminde bir proje yapmaya karar verdik. 2010 yılının yaz aylarında başladığımız bu projeyle Türkiye’nin 2011’ini yansıtalım istedik ve turistik bir yaklaşımdan ziyade Türkiye’den günlük yaşama dair karelere yer verdik.”şeklinde konuştu.
Proje içerisinde yer alan yabancı fotoğrafçılarla yapılmış kısa röportajları ve sergilenen fotoğrafları kapsayan bir sunum gerçekleştiren Kahveci, projenin sürecini ve bu süreçte yaşadıklarını öğrencilerle paylaştı.

Ödüller dikkat çekti
“CMYK Gazete Günleri 4” etkinliğinin en ilgi çeken yanı ise, ekip tarafından konuklara takdim edilen ödüller oldu. Konuşmacıların konuşmaları sırasında haberini yazan ve bu haberi çerçevelenmiş bir gazete sayfası halinde konuklarına sunan CMYK ekibi, yaptıkları bu çalışmayla hem konukların hem de katımcıların ilgi odağı oldu.

Etkinlik iki gün boyunca sosyal medyada gündeme geldi
Onbir kişinin konuk olduğu, üç yüze yakın kişinin katılımcı olarak davetiyeleri tükettiği iki günlük ‘CMYK Gazete Günleri 4’ etkinliği yoğun ilgi görmesinin yanı sıra 14 ve 15 Nisan’da #gazetegünleri etiketi ile Twitter’da da popüler başlık (Trend Topic )olmayı başardı.


Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.