Fotoistanbul Kapılarını Açıyor!

Haberler - 27 Ekim 2014, Pazartesi

FotoistanbulBeşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen Fotoistanbul; William Klein, Chris Anderson, Jun Abe, Tom Roma, Ozan Sağdıç, Murat Germen, Yusuf Darıyerli, Gökşin Varan, Kerem Yücel gibi dünyanın dört bir köşesinden sanatçıların fotoğraflarını toplam 53 sergiyle Beşiktaş’ın sokaklarına ve meydanlarına taşıyor. Fotoistanbul I. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali; 53 sergi, 70 seminer ve panel, 6 ustayla sohbet, 5 gösteri gecesi, 80 fotoğraf gösterisi, 100’ü aşkın portfolyo değerlendirmesi, 8 atölye, kitap imza günleri ve yuvarlak masa tartışmaları ile fotoğrafı Beşiktaş’la ve tüm İstanbullularla buluşturacak.

28 yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayan Fotoistanbul’da; Türkiye’den de 25 fotoğraf sanatçısı yer alıyor. İstanbul’da şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı fotoğraf organizasyonu Fotoistanbul I. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali; gelenekselleşerek, bir dünya metropolü olan İstanbul’a bir fotoğraf festivali kazandırmayı hedefliyor.

Fotoistanbul I. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali aynı zamanda, “Şehirler ve Hikayeler” teması çerçevesinde, şehirlerin ve insanların hikayelerini, kentin ve kentlinin durumunu fotoğraflarla öyküleştiriyor. Onur kurulunu Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın yanı sıra Ara Güler, Güler Ertan, Halim Kulaksız, Ozan Sağdıç ve Mehmet Bayhan’ın oluşturduğu Fotoistanbul’un sanat yönetmenliğini Gültekin Çizgen üstleniyor. Küratörlüğünü Attila Durak, Hüseyin Yılmaz ve Jason Eskenazi’nin üstlendiği Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali’nin; koordinatörlüğünü Utku Kaynar, danışmanlığını ise Rıza Erdeğirmenci yürütüyor.

Fotoistanbul kapsamında yer alan sergiler; 18 Kasım 2014 tarihine kadar Barbaros Meydanı, Beşiktaş Demokrasi Meydanı, Ortaköy Yetimhanesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde gezilebilir.

Kaan Öztamur

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.