reklam
reklam
reklam
reklam

Ekilen Biçiliyor

Köşe Yazısı - 22 Aralık 2015, Salı
İş ve İşletme: Recep Ali Aksoylu

Üzerinde çalıştığım dosyaya konsantre olamayınca sosyal medyada biraz gezindim. En çok üzerinde durulan konu Güneydoğu’da sokağa çıkma yasağı, hendekler, cezaları kesilen teröristler yazılıp çiziliyor. Bu teröristlere ve onlara destek olanlara nasıl kıyıyorsunuz diyenlerde az değil.

Ben de Güneydoğu’daki durumun daha çok ekonomimize yansıması üzerinde durmak istiyorum. Çünkü, bölgede devam eden terör ve terör tehditi, bölgenin ekonomisini de çok ciddi oranda etkileyip, hatta ülke ekonomisini de etkileyecek, sarsacak boyuta taşıyor.  

Terörden etkilenen illerimizde 15 milyona yakın kişiden ne kadarının terör ve teröre bağlı nedenlerle kent, bölge veya ülke içinde göç ettiğini bilemiyoruz ama resmi rakamlara göre yıl içinde 11 bini aşkın esnaf dükkân kapatmış, 1.549 şirkette faaliyetine son vermiş. Bu kapanmalar nedeniyle, bu müesseselere ülkenin diğer illerinden emtia satışı da, hatta tahsilatları da etkilediğinden can güvenliği kadar bölge ve ülke ekonomisi için de terörün bitmesi, huzur ortamının tesis edilmesi şart.

Medyada okuyoruz. Şu ilçede, bu ilçede, en çok da Diyarbakır’ın Sur ilçesinde esnaf siftah edememekten, çeklerini ödeyememekten şikayetçiymiş. En çok da zorunlu olan gıda dışında ticaret yapan beyaz eşya, elektronik eşya, ev eşyası, giyim gibi konularda faaliyet gösterenler zor durumda.

İyi de, “açılım” döneminde hadi siyasiler uyuyordu, sizin gözünüzün önünde o hendekler, tuzaklar, mayınlar, hazırlıklar yapılmıyor muydu. Günü geldiğinde, ülkenin bölünmesine sağduyunun eninde sonunda izin vermeyeceği bilineceğine göre bunların günü geldiğinde temizleneceğini, en çok da sizlerin, bölge insanının, iş yerlerinin etkileneceğini bilerek tavır almak, sesinizi o zaman çıkarmanız gerekmez miydi?

Sadece iş sahipleri ve bireyler değil, terörden etkilenen şehirlerdeki üniversitelerin, ticaret ve sanayi odalarının, sanayi siteleri yönetimlerinin gelişmelerden çok önceleri kaygılanarak kamu sorumlularına düzenli bilgi aktarmaları, uyarıcı – bilgilendirici sorumluluk üstlenmeleri beklenirdi. Ne var ki bu yönde adımları görülmediği gibi nedenleri ne olursa olsun terör grupları ve teröre destek çıkan siyasilerin yanında yer aldılar. Gelinen noktada onlarında vebalı büyük.
İnsanlar için mal güvenliğinden önce can güvenliği geldiğinden bugün bu bölgedeki bir çok insanımız can kaygısı ile mallarını, mülklerini bırakarak, iş yerlerini kapatarak göç ediyorlar. Kısaca terör,  insanların yılların birikimi olan mallarının, mülklerinin hasar görmesine, yok olmasına neden oluyor. Elbette sadece bireylerin değil, kamunun hizmet aldığı asla dokunulmaması gereken okul ve hastaneleri, hatta kutsal mekanları da terör hedef alıyor, zarar veriyor.

Tüm bunlar da ekonominin ve ülkenin kaybına yol açıyor. Yatırım, üretim, ticaret duruyor, diğer şehirlerden mal çekilemiyor, mal gönderemiyor bölge. Çok sayıda üretici ya da dağıtım yapan firma sahibi arkadaşımın özellikle tahsilat yapabilme risklerine karşı gelen talepleri karşılamadıklarını, şişen stoklarını farklı pazarlarda değerlendirmeye çalıştığını biliyorum.

Gelinen noktada bölge insanının hiç mi hiç günahı yokmuş gibi bazı gazetelerimizin, sosyal medya kahramanlarımızın o bölgelerde istikrarı sağlamak için didinen güvenlik güçlerimize ağır eleştirilerde bulunduklarını okuyoruz. Silopi ve Cizre’de 100’den fazla terörist etkisiz hale getirilirken arada sivillerin de zarar görmesi ve sokağa çıkma yasağından hareketle yaşamın durmasına devletin neden olduğu konusunda algı yönlendirmelerine aldanmamamız gerekiyor.
Dedim ya, siyasiler açılım (ne olduğunu bilmiyorum) süreci nedeniyle kış uykusuna çekildiğinde hendekleri, tünelleri hazırlayan, bugün ibadethaneleri, tarihi yapıları, okulları, hastaneleri tahrip eden canileri genelde izledikleri, destekledikleri için bugün okulları tatil edilmiş, çocuklar eğitimsiz bırakılmış, hatta göçe zorlanır duruma düşmüşlerdir.
Asıl suçlular, güvenlik güçlerini hedef gösterenler, böyle bir ortamda ‘özerk yönetim’ diyerek kimisi gerçekten masum o çocukları ölüme gönderenlerdir.

Konforlu hayatlar sürüp sonra da “Bu çocukları anlamak lazım, bizi de dinlemiyorlar” diyerek o çocukları göz göre göre ölüme gönderenlerin vicdansızlıkları, hendek politikasına destek verenlerin sayesinde bugün bölgede ticaret durma noktasında, insanlar göç konumunda, çocuklar öğretmensiz – okulsuz durumdadır. Devlet güçlerinin bugün yaptığı sadece devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı eylem ve davranışlarda bulunanlara, güvenlikten sağlığa, eğitime masum kamu görevlilerinin canlarını hedef alanlara gecikerek de olsa hak ettikleri tonda cevap veriyor olmasıdır.

Zaman her geçen gün devlet kurumlarımızın ve yöre insanımızın aleyhine işliyor. Elbette birilerince de kardeşi kardeşe kırdırmanın planları yapılırken iktidarda olanların da çok daha uyanık olması, tuzaklara karşı uyanık olması gerekiyor. Ama en çok da bölgede ve bölge dışında yaşayan Kürt vatandaşlarımızın, özelliklede ticaret erbaplarının terör tehlikesine karşı duyarlı, devletine güvenmesi, devletinin yanında olması, devleti temsil edenlerinde o güveni vermesi gerekiyor.
 

2459 kez okunmuş Recep Ali Aksoylu

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıklayınız.
Çayluktan Kürsüye...   162 gün önce eklendi
• Ekilen Biçiliyor   489 gün önce eklendi
Bayim olur musun?   551 gün önce eklendi
Marmara depremi daha gerçekleşmedi...   616 gün önce eklendi
Kampanya kime neden yapılır?   632 gün önce eklendi
İthal çay tüketenlere lafım...   651 gün önce eklendi
Hesabı Kitabı, Kuralı Olmayan Futbol Endüstrisi   895 gün önce eklendi
Alkışta Cimri Olmayalım   1029 gün önce eklendi
Feshane'nin ardından...   1087 gün önce eklendi
Franchising'e bir de bu açıdan bakın...   1155 gün önce eklendi
Temiz gözükmek mi, temiz olmak mı?   1312 gün önce eklendi
Emekleyen didi kiviyi uçurabilir mi?   1362 gün önce eklendi
di di Soğuk çay ve Çaykur   1396 gün önce eklendi
Haçapuranın Taşı, Kayığun Eğmeleri!   1524 gün önce eklendi
Sadık Müşteri Olmamı Sağlayan 3 Örnek   1561 gün önce eklendi
Kuruşumuz Hangi Satıcıya Nasip Oluyor?   1577 gün önce eklendi
Mahsun'un Dizisi Şive'den Çaktı   1627 gün önce eklendi
Tesis Yönetimi - Facility Management Dedikleri...   1637 gün önce eklendi
Yazdığını Okuyamayan 'Mürettip'lerle İş Görmek   1656 gün önce eklendi
Temizliğin Fuarında Buluşalım mı?   1676 gün önce eklendi
Elini Taş'ın Altına Koyanlarla Başarmak   1682 gün önce eklendi
AYDER'İ KAYIP MI ETTİK?   1701 gün önce eklendi
TAŞERONLUK ÇALIŞANI RİSKE ETMEK MİDİR?   1867 gün önce eklendi
Rize'den Kargonuz Var! 'Green Life'   2023 gün önce eklendi
Erzurum Kongresi Ve Juliet'in Balkonu...   2093 gün önce eklendi
Sınav Yolunda Annelerimizle Beraber   2179 gün önce eklendi
Leyla'nın Evi, Onur'suz Sergilenecek   2338 gün önce eklendi
Yaşamın Her Safhasında Öğretmenlerimiz   2343 gün önce eklendi
Temizlik Sektörünün Kimyası   2418 gün önce eklendi
Rize Bezinin Dayanılmazlığı   2430 gün önce eklendi
Burçak Çöllü... Genç Ve Yetenekli Bir Sanatçı O...   2505 gün önce eklendi
Karadeniz Kadını İfakat   2600 gün önce eklendi
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.