Daha verimli çalışmanın 6 yolu!

Haberler - 1 Nisan 2015, Çarşamba

gtkGrey İstanbul'dan ''Daha çok çalışmadan daha verimli çalışmanın 6 yolu''

1- Masaüstünüz ve masa üstünüz düzenli olsun.
Kafanızı toparlamak istiyorsanız işe masanızı toparlamaktan başlayın. Biraz organizasyon herkese iyi gelecektir. Bilgisayarınız için de aynı şey geçerli. Bilgisayarınızın içindeki verileri düzenli dosyalar halinde saklamanız işlemcinin de daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

2- Süreci tarihselleştirin
Önemli bir projeyi baştan planlarsanız yola kafanız rahat çıkarsınız. Projenizi ilk eskizler, sunum, onay, final önerileri gibi aşamalara ayırıp bunları takviminizde tarihlendirirseniz kısa dönemli hedeflerinize daha net şekilde ulaşabilirsiniz. Proje büyüdükçe bu yöntemin daha da yararlı olduğunu göreceksiniz.

3- Çalışma alanınızı kişiselleştirin.
Herkesin çalışma düzeni farklı. Kimisi aklına not alırken kimisi aklına geleni o anda not alıyor. Bazılarımız maillerine bakamazken bazılarımız telefon ile harikalar yaratıyor  JEn rahat şekilde düşünüp üretebileceğiniz çalışma ortamını yaratabilecek tek kişi sizsiniz. İkinci bir ekran, küçük bir mantar pano veya daha alçak bir sandalye, ihtiyacınız olan her neyse… Kısacası daha verimli iş için işinize geldiği gibi(!) çalışmalısınız.

4- Kısa yolları öğrenin.
İşten eve dönerken herkes en kısa yolu tercih etmeye bakar. Böylece evde fazladan vakit geçirilebilir. Bilgisayar başında mesaideyken de aynı şey geçerli Bütün gün meşgul olduğunuz programların kısa yollarını bilmek size oldukça fazla zaman kazandıracaktır.

5- Ne zaman ara vereceğinizi bilin.
Gün içinde en verimli olduğunuz zamanı bulup, iş planınızı ona göre yapın. Böylece verimli olduğunuz zamanı daha doğru kullanmış ve işlerinizi daha hızlı halletmiş olacaksınız. Ancak bizler birer makine değiliz, çok uzun süre çalışmak tüm verimliliğinizi ve motivasyonunuzu bir anda yok edebilir. Yorgun hissettiğinizde (çok işiniz olsa bile) küçük bir atıştırma, kahve molası ya da koridorda küçük bir tur iyi gelecektir.

6- Yedekleyin.
Bilgisayarda her ne üzerinde çalışıyorsanız hemen kaydedin ve yedekleyin. Teslim tarihine saatler kalmış bir işin küçük bir bilgisayar hatası yüzünden yok olması akıl sağlınız için iyi olmayabilir.

Burcu Günister
Senior Art Director
Grey İstanbul

 

Kaan Öztamur

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.