reklam
reklam

Çayluktan Kürsüye...

Köşe Yazısı - 13 Kasım 2016, Pazar
İş ve İşletme: Recep Ali Aksoylu

RİMER Rize'nin yüz akı kadınları bir kitapta topluyor.
 
2 Mart Rize'nin Kurtuluş Günü, 8 Mart da Dünya Kadınlar Günü…
Kadın her yerde önemlidir, değerlidir ama Karadeniz’de, Rize’de daha bir başkadır. Hele yaşı 40'ı da bulmuşsa hanenin hem anası, hem de babasıdır. Güçlüdür, üretkendir, fedakardır. Maalesef bilinçli, bilinçsiz resmi kurum yada kişiler tarafından bugünün Rize kadını hala sadece tarlada, yaylada, çaylıkta çalışan olarak yansıtılmaya, bu yönde algı sürdürülmeye devam ediliyorsa da, yöre kadını akademiden iş dünyasına yaşamın artık her noktasında vardır.
Merkezi İstanbul Ataşehir’de olan RİMER Rize Merkez Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Derneği de Rizeli kadının yaşamın her alanında yer aldığını pekiştirmek, yöre kadınının doğru algılanmasını sağlamak için önemli ve de çok değerli bir projeyi daha hayata geçiriyor.

RİMER, tarlada, annelikte, iş kadınlığında, memuriyette, cemiyette, her türlü meslekte içinde yaşadığı topluma örnek olmuş, başarılı, öncü konumda ki Rizeli kadınlar arasından 100 tanesini bir kitapta toplayarak Rizeli kadına hakkını teslim etmek, 2 Mart Rize’nin Kurtuluşu haftasına da denk gelen Dünya Kadınlar Günü organizasyonunda kamuoyu ile paylaşmak istiyor.

KitapProje Koordinatörü, kendisi de tezhip sanatçısı olan Ayşe Sultan Çelik, hazırlanacak kitap hakkında, “RİMER, bu yılın 2 Mart programı çerçevesinde Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde Ebruli Yaşam Derneğinin desteği ile gerçekleştirdiği "Rizeli Ellerden Sanat Pınarı" etkinliğinin son gününde Rizeli kadının doğru temsili ve tanıtılması amacıyla ilk adımı atmıştı.  Adnan Aksoylu ve Ayfer Hurşutağaoğlu tarafından hazırlanan ve kutlama programında sunulan albüm - videoda farklı yaş ve mesleklerden 16 kadınımıza yer verilmiş, ayrıca 4 kadınımız da panelde birikimlerini paylaşmıştı. Elbette bu 20 değerli hanımın dışında, başarılı çok kadınımız daha var. Belki yine hepsine yer veremeyeceğiz ama en azından bu 20’nin üzerine koyarak çok önemli bir projeyi, konusunda ilk ve anlamlı bir eseri Mart 2017’yi hedefleyerek gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz” dedi.  

Kitapta yer alacak 100 Rizeli örnek kadının belirlenmesinde çok titiz davrandıklarının, yerel basın ve tüm hemşerilerden öneri beklediklerinin altını çizen Ayşe Sultan Çelik, “Başkanımız Recep Ali Aksoylu, her fırsatta RİMER’in iki yılda kadın üyelerinin aktifliği ile büyük mesafe kat ettiğini söyler, kadınımızın doğru tanıtılması ve temsili için emek verir. Rizeli bir kadın, bir sanatçı olarak başarı hikayeleri ile fark yaratan, çevresine örnek olmuş yüz akımız olmuş 100 kadınımızın yer alacağı Rizeli kadınlar için ilk ve anlamlı olacak bu eser ve eserin hazırlanmasında payım olacağı için ben de çok mutlu oldum. Adını “Çayluktan Kürsüye BİZİ KADINLARDAN” olarak düşündüğümüz ve kadınlarımız için ilk olacak bu kitabın hazırlanmasında dernekte kalabalık bir komisyon oluşturduk; 15 günde bir toplanıyor, mesaj grubumuzda sürekli iletişimde oluyoruz. Ancak, yayının olabildiğince objektif olabilmesi için yerel medyamızın, hemşerilerimizin de katkısına ihtiyacımız var. Projemizden haberdar olan sivil toplum kuruluşlarımızdan, hemşerilerimden kitapta yer almasını arzu ettikleri, daha doğru ifade ile 100 örnek kadınımız arasına girebilecek olduğuna inandıkları kadınlarımızın bilgilerini değerlendirmek üzere 19 Aralık 2016 gününe kadar RİMER’e paylaşmalarını arzu ediyoruz” dedi.
 Ayşe Sultan Çelik - Recep Ali Aksoylu
“Çayluktan Kürsüye BİZİM KADINLARDAN” kitabı için önerilecek Rizeli kadınlar için temel kriterler; 
Kaymakamdan pilota, savcıdan öğretmene, doktora, akademisyene, sanatçıya, iş insanına, anneye, çaycıya, mühendise, esnafa, sporcuya, aktiviste, siyasetçiye, gazeteciye, yöneticiye, bilim insanına kadar her meslekten, yaştan, sosyal statüden örnek teşkil edecek geçmişi, performansı, ilk olma ayrıcalığı,  kayda değer başarısı olmuş kadın örneklerimiz.
Kariyer edinirken özel yaşantısıyla da örnek teşkil edecek yapıda olması
Rahmet-i Rahmana kavuşmuş olanlarda olabilir.
Önerilecek adayın anne veya babasından en az birinin kökten Rizeli (merkez ve ilçelerden) olması, kendisinin de aidiyet bağı olması önemlidirRize, Rizeli ve hepsinden önemlisi Rizeli kadın için, kültürümüz için arşivlik, kaynak özelliğinde örnek bir yayın olacak BİZİM KADINLAR için öneride bulunmak isteyenler rimer@rimeder.org adresine yazabilecekler.
 

4584 kez okunmuş Recep Ali Aksoylu

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıklayınız.
İnsanı çaydan soğutan reklamlar   42 gün önce eklendi
• Çayluktan Kürsüye...   435 gün önce eklendi
Ekilen Biçiliyor   762 gün önce eklendi
Bayim olur musun?   824 gün önce eklendi
Marmara depremi daha gerçekleşmedi...   889 gün önce eklendi
Kampanya kime neden yapılır?   905 gün önce eklendi
İthal çay tüketenlere lafım...   924 gün önce eklendi
Hesabı Kitabı, Kuralı Olmayan Futbol Endüstrisi   1168 gün önce eklendi
Alkışta Cimri Olmayalım   1302 gün önce eklendi
Feshane'nin ardından...   1360 gün önce eklendi
Franchising'e bir de bu açıdan bakın...   1428 gün önce eklendi
Temiz gözükmek mi, temiz olmak mı?   1585 gün önce eklendi
Emekleyen didi kiviyi uçurabilir mi?   1635 gün önce eklendi
di di Soğuk çay ve Çaykur   1669 gün önce eklendi
Haçapuranın Taşı, Kayığun Eğmeleri!   1797 gün önce eklendi
Sadık Müşteri Olmamı Sağlayan 3 Örnek   1834 gün önce eklendi
Kuruşumuz Hangi Satıcıya Nasip Oluyor?   1850 gün önce eklendi
Mahsun'un Dizisi Şive'den Çaktı   1900 gün önce eklendi
Tesis Yönetimi - Facility Management Dedikleri...   1910 gün önce eklendi
Yazdığını Okuyamayan 'Mürettip'lerle İş Görmek   1929 gün önce eklendi
Temizliğin Fuarında Buluşalım mı?   1949 gün önce eklendi
Elini Taş'ın Altına Koyanlarla Başarmak   1955 gün önce eklendi
AYDER'İ KAYIP MI ETTİK?   1974 gün önce eklendi
TAŞERONLUK ÇALIŞANI RİSKE ETMEK MİDİR?   2140 gün önce eklendi
Rize'den Kargonuz Var! 'Green Life'   2296 gün önce eklendi
Erzurum Kongresi Ve Juliet'in Balkonu...   2366 gün önce eklendi
Sınav Yolunda Annelerimizle Beraber   2452 gün önce eklendi
Leyla'nın Evi, Onur'suz Sergilenecek   2611 gün önce eklendi
Yaşamın Her Safhasında Öğretmenlerimiz   2616 gün önce eklendi
Temizlik Sektörünün Kimyası   2691 gün önce eklendi
Rize Bezinin Dayanılmazlığı   2703 gün önce eklendi
Burçak Çöllü... Genç Ve Yetenekli Bir Sanatçı O...   2778 gün önce eklendi
Karadeniz Kadını İfakat   2873 gün önce eklendi
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.