Bosch, Ar-Ge Merkezi Sertifikalarını aldı

Basın Bültenleri - 2 Mart 2011, Çarşamba


Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Bosch Termoteknik Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘nin Ar-Ge Merkezi Sertifikaları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Bosch Grubu Türkiye Temsilcisi Hermann Butz’a takdim edildi.
İstanbul’da gerçekleşen Ar-Ge Merkezi Sertifika Töreni’nde, Otomotiv ve Termoteknik iş kollarına ait Ar-Ge Merkezi Sertifikaları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edilen Bosch Grubu Türkiye Temsilcisi Hermann Butz “Bosch olarak bir asırdır bu ülkede bulunmaktan gurur duyuyoruz. Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlar ve istihdam rakamları Bosch’un uzun vadeli stratejisinin ve Türkiye’nin Bosch dünyası için öneminin bir kanıtı” şeklinde konuştu.
 
Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.  geçen yıl Ar-Ge harcamalarını planlandığı şekilde,  6,5 milyon Euro’dan fazla olarak gerçekleştirdi. Bosch’un küresel Ar-Ge merkezlerinden biri olma stratejisinin bir parçası olarak, Bursa tesislerinde geçen yıl dizel ve benzinli sistemler için bir Ar-Ge Merkezi açıldı. Otomotiv teknolojilerinin yanı sıra, Bosch’un Ev Aletleri ve Termoteknoloji iş alanları da Türkiye’de Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştiriyor.   Bosch şu an Türkiye’deki üretim tesislerinin Ar-Ge ve mühendislik departmanlarında toplamda 200’den fazla geliştirme mühendisi istihdam ediyor ve son beş yılda araştırma ve geliştirme çalışmalarına toplamda 60 milyon Euro’dan fazla kaynak ayırdı.
 
Hermann Butz törende,Bosch’un başarısı hakkında şunları kaydetti: 2013 yılı sonuna dek Türkiye’deki ürün geliştirme mühendislerimizin sayısını artırarak 285 kişiye ulaştıracağız. Böylece Türkiye, 80’den fazla Ar-Ge merkezinden oluşan global ağımızda, önemini artırmaya devam edecek. Sadece geçtiğimiz yıl, tüm dünyada içinde bulunduğumuz sektörlerde ortalama değerin çok üzerinde olan, yaklaşık 4 milyar Euro yatırım araştırma ve geliştirme için yapıldı. Bunun yüzde 50’si çevreyi ve doğal kaynaklarımızı koruyan ürünleri hedefliyordu. Görüldüğü üzere yenilikçi politikamızın belirgin bir ağırlık noktası var. Nitekim buradan hareketle Bosch’un stratejik sloganı da “Yaşam için Teknoloji” olarak belirlenmiştir. Bu sloganın altında sadece daha iyi yaşam kalitesi ve konforuna yönelik çözümleri anlamıyor; bununla birlikte ekolojik sorunlara karşı verdiğimiz teknik yanıtları buluyoruz. Otomotiv teknolojisi için bu, verimliliği daha yüksek içten yanmalı motorlar ve elektrikli tahrik sistemleri üzerinde çalıştığımız anlamına gelmektedir.
Diğer iş alanlarımızda yenilenebilir enerji sistemleri, ısı pompaları,  vb. konularında çalışmalarımız sürmektedir.
Detay bilgi için:
Selma Sürmeli, Ünite İletişim
(212) 272 93 13 
 
Andaç Baran Ziyal, Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.
(212) 335 07 47
 
 
Bosch Grubu, teknoloji ve hizmetlerin küresel bir tedarikçisi olarak lider konumundadır. Kesin olmayan finansal verilere göre, Otomotiv ve Sanayi Teknolojisi, Dayanıklı Tüketim Malları ve Bina Teknolojileri alanında yaklaşık 283,500 çalışan ile 2010 mali yılında 47.3 milyar Euro’luk ciro gerçekleştirilmiştir. Bosch Grubu; Robert Bosch GmbH’ı, 300’den fazla alt kuruluşunu ve 60’dan fazla ülkede bulunan yerel şirketleri içermektedir. Satış ve hizmet alanlarındaki iş ortakları buna dâhil edildiğinde Bosch yaklaşık 150 ülkede temsil edilmektedir. Dünya çapındaki bu geliştirme, üretim ve satış ağı büyümeye yönelik temeli oluşturmaktadır. Bosch araştırma ve geliştirme faaliyetleri için 2010 yılında yaklaşık 4 milyar Euro harcamış olup, dünya çapında yaklaşık 3,800 adet patent için başvuruda bulunmuştur. Tüm ürün ve hizmetleri göz önüne alındığında, Bosch yenilikçi ve faydalı çözümleri sayesinde yaşam kalitesinin artırılmasına katkıda bulunmaktadır.
 
Şirket, 1886 yılında Robert Bosch (1861–1942) tarafından bir “Hassas Mekanik ve Mühendislik Atölyesi” olarak kurulmuştur. Robert Bosch GmbH’ın özel mülkiyet yapısı Bosch Grubu’nun girişimci bağımsızlığını garanti altına alarak, şirketin uzun dönemli planlar yapmasına ve geleceğini teminat altına almaya yönelik önemli yatırımlar yapmasına olanak vermektedir. Robert Bosch GmbH’ın sermaye hisselerinin yüzde 92’si bir hayır kuruluşu olan Robert Bosch Stiftung Gmbh’a aittir. Çoğunluk oy hakları, endüstriyel bir tröst olan Robert Bosch Industrietreuhand KG’nin elindedir. Girişimci mülkiyet işlevleri tröst tarafından yerine getirilmektedir. Hisse ve oy haklarının geri kalanı, Bosch ailesi ve Robert Bosch GmbH’a aittir.
 
Detaylı bilgi için: www.bosch.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.