Bilgi'nin yaratıcı gücü Project'01 başladı!

Haberler - 1 Nisan 2015, Çarşamba

bilgiİstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin ürettikleri projeler PROJECT’01 festivalinde izleyicisiyle buluştu. Renkli açılış töreniyle başlayan festival,tiyatro gösterisinden performanslara, sergi ve enstalasyonlardan film gösterimlerine birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Katılımcılı etkinliklerle de ziyaretçilerin tüm bu iletişim alanlarına dahil olarak kendilerini keşfetmelerini sağlayacak.
 
Santralistanbul Kampüsü Çağdaş Sanat Müzesi’nde düzenlenen açılışta,konuşan İletişim Fakültesi Dekanı Halil Nalçaoğlu, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek hayata geçirdikleri festivalle ilgili “Biz BİLGİ İletişim’de öğrencilerimizin yaratıcı gücü ve ruhuyla dikkat çekici işler üretiyoruz. Şimdi, PROJECT’01 ile bu ürünleri bir araya getirdik.  Bu festivalde sergilenen, gösterilen her şeyi öğrencilerimiz yaptı. Onlarla gurur duyuyoruz” dedi.

prof
Genç yaratıcılardan yenilikçi bir sergi

PROJECT’01 kapsamında, Reklamcılık ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümüöğrencilerinin 2011 ve 2014 yılları arasında ürettikleri ve çeşitli yarışmalarda ödül almış çalışmaları ilk kez bir arada sergileniyor. Reklamcılık bölümünden “Ajans Bonhomie” adlı öğrenci ekibinin, MarkomPracticesdersi kapsamında ürettiği ve 2014 yılında Avrupa Reklamcılar Derneği’nin Ad Venture Yarışması’nda ikinci olan reklam filmi,ödüllü çalışmalar arasında yer alıyor. Duygu Atçeken ve Sena Haytaadlı öğrencilerin, Kadın Bilinçlendirme Platformu’nun medyadaki kadın sunumlarının çarpıtılması konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan ve Genç Kırmızı Reklam Ödülleri’nde birinci olan reklam çalışması,sergide yer alan ödüllü projelerden. Öğrencilerin, Nesin Vakfı için hazırladığı “Aziz Nesin 100 Yaşında” adlı kampanya da sergilenen çalışmalar arasında bulunuyor.
 
Işığı takip et!

Serginin ilgi çeken bir diğer bölümü de Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencilerinin imzasını taşıyor. Ziyaret esnasında sanatseverlere;eserlerin toplam kaç kişi tarafından görüldüğü, o sırada sergide kaç ziyaretçinin bulunduğu gibi istatistiksel bilgiler sunanbir enstalasyoneşlik ediyor. Yere yansıtılan ışıklarla izleyiciyi eserlere yönlendiren ve eserler hakkında bilgi veren çalışma ziyaretçilerin beğenisini aldı.

p1 
BİLGİ mezunlarından Nihat Karataş’ın, ilk kez 2014 Contemporary İstanbul’da sergilenen beyin dalgalarındaki frekanslarla hareket eden ve insan konsantrasyonunu ölçen ışık enstalasyonu ise sıra dışı bir deneyim sunuyor. Matbaa ve baskı malzemelerinden arta kalan malzemelerden üretilmiş “Hurda”, Türk Kültür Vakfı’nın desteğiyle gerçek öykülerden yola çıkılarak derlenmiş “Ulviye’nin Rüyası” ve santralistanbul Kampüsü’nün labirent oyuncak kurgusuyla yeniden tasarlandığı “İzometrik” adlı çalışmaların yanı sıra zengin bir hayal gücünü yansıtan çalışmalar ziyaretçileri bekliyor.
 
Santralistanbul ÇSM Giriş Fuaye alanında ziyarete açılan sergi, 13 Nisan’a kadar gezilebilir.
 
İstanbul Bilgi Üniversitesi
İletişim Fakültesi Festivali PROJECT’01
Program

 
31 Mart 2015, Salı
15:00 Sinema ve Televizyon Bölümü Film Gösterimi
(Enerji Müzesi)
 
17:00 Açılış Seremonisi
(ÇSM Giriş Fuaye)
 
1 Nisan 2015, Çarşamba
12.00 Macbeth Mutfakta Tiyatro Oyunu
(Gastronomi Mutfak)
 
13.30 Macbeth Mutfakta Tiyatro Oyunu
(Gastronomi Mutfak)
 
16.00 Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü Film Gösterimi
(Enerji Müzesi Seminer Salonu)
 
17.00 Doğaçlama Workshop
(Enerji Müzesi)
 
2 Nisan 2015, Perşembe
16.00 Sinema ve Televizyon Bölümü Film Gösterimi
(Enerji Müzesi Seminer Salonu)
 
18.00 Performans Gösterimi
(Enerji Müzesi)
 
3 Nisan 2015, Cuma
16.00 Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü Film Gösterimi
(Enerji Müzesi Seminer Salonu)
 
18.00 Kapanış
(ÇSM Giriş Fuaye)
 
Sergi ve Standlar
31 Mart – 13 Nisan 2015
Reklamcılık  Bölümü ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Sergileri 
(ÇSM Giriş Fuaye)

Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü Sergisi
(Enerji Müzesi Zemin Kat Koridor)
 
31 Mart – 3 Nisan 2015                   
Latte Fotomodel Standı                    
(Enerji Müzesi)
 

Kaan Öztamur

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.