Avrupa İletişim Konferansı İstanbul'da Başladı

Köşe Yazısı - 26 Ekim 2012, Cuma
Editöre Not: Kaan Öztamur

Avrupa İletişim Konferansı60 ülkeden yaklaşık 1200 iletişim akademisyeni, 4’üncüsü 24-27 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlenen Avrupa İletişim Konferansı (European Communication Conference-ECREA 2012) kapsamında İstanbul’da buluşuyor.
 
25 Ekim günü dünyaca ünlü profesörlerin açılış konuşmalarıyla başlayan konferans, Mimar Sinan Üniversitesi Bomonti Kampüsünde gerçekleştiriliyor.
 
2005 yılından bu yana her iki yılda bir Avrupa’nın bir kentinde düzenlenen ECREA konferansı bu yıl, iletişimin sosyal medyaya taşındığı ve ülkesel sınırların yerlerini küresel seslere bıraktığı günümüzde konuya akademik bir perspektifle yaklaşıyor.
 
55 farklı ülkeden yaklaşık 3000 üyesi olan Avrupa İletişim Araştırmaları Derneği (European Communication Research Association – ECREA) tarafından iki yılda bir seçilen bir kentte düzenlenen konferans, iletişiminin farklı açılarının tartışılması nedeniyle de büyük önem taşıyor. Ülkemizde Başkanlığını Hıfzı Topuz’un yaptığı İletişim Araştırmaları Derneği (ILAD) işbirliğiyle düzenlenen konferansın teması: “ Sosyal Medya ve Küresel Sesler”. 
 
1017 sunum ile iletişimin her boyutunda sosyal medya etkisi konuşulacak
 
Konferansa yapılan 1500 sunum önerisinden 1017 tanesi ECREA Bilim Komitesi tarafından kabul edildi. İletişimde küresel kültüre yerel seslerin etkin katılımı konusuna etraflıca tartışma olanağı sağlayacak olan konferansın bildiri konuları ise şöyle:
 
Film çalışmaları,
İletişim ve demokrasi,
İletişim hukuku ve siyasası,
Göç ve medya,
Dijital kültür ve iletişim,
İzleyici ve alımlama çalışmaları, 
Toplumsal cinsiyet ve iletişim,
Uluslararası ve kültürlerarası iletişim,
Gazetecilik çalışmaları,
Örgütsel ve stratejik iletişim,
İletişim Felsefesi,
Siyasal iletişim
Radyo araştırmaları,
Kişilerarası iletişim,
Bilim ve çevre iletişimi ,
İletişim tarihi ve televizyon çalışmaları.
 
Dünyanın iletişim guruları konuşmacı oluyor
 
Konferansa katılacak akademisyenler; İngiltere’deki Oxford Üniversitesi ve London School of Economics, Kanada’daki McGill Üniversitesi, ABD’deki Columbia Üniversitesi, Almanya’daki Freie Berlin Üniversitesi gibi sosyal bilimler alanında önde gelen üniversitelerde görev yapıyorlar ve kitapları dünyada iletişimin önemli kaynakları olarak kabul görüyor.
İtalya’daki Avrupa Üniversitesi’nden demokrasi üzerine bilimsel çalışmalarıyla tanınanDonatella Della Porta, Ljubliana Üniversitesi’nden Slavko Splichal, yurttaş medyası ve alternatif medya kavramlarının oluşmasında ve yaygınlaşmasında önemli katkısı bulunan Kolombiyalı Clemencia Rodriguez, İngiltere’de Westminster Üniversitesinde Hint Medya merkezi yöneticisi ve global ve uluslararası medya konularındaki birikiminiaktaracak olan Daya Thussu, konferansın etkili konuşmacıları arasında yer alıyor.
ECREA’nın İstanbul’daki ev sahipliğini İletişim Araştırmaları Derneği (İLAD) üstleniyor.
 
Konferans, dünyanın iletişim akademisyenlerine İstanbul’u tanıtıyor
 
Daha önce Amsterdam, Hamburg ve Barcelona’da düzenlenen ve ev sahipliği yapan şehrin tanıtımına katkı sağlayan konferansın dördüncüsünün İstanbul’da yapılıyor olması ayrıca önem taşıyor.  ECREA 2012 kapsamında katılımcılara yönelik düzenlenecek sosyal/ kültürel aktiviteler ve geziler, misafir edilen akademisyenlere İstanbul’un ve Türkiye’nin çok yönlü bir tanıtımının yapılmasını sağlayacak ve kanaat liderlerinde oluşacak Türkiye algısının geniş kitlelere ulaşmasını da mümkün kılacak.
 
Açılış Konuşmaları:  
ECREA Başkanı Prof.Dr. François Heinderyckx,
ECREA 2012 Konferans Başkanı Prof.Dr. Nurçay Türkoğlu,
ILAD Başkanı Hıfzı Topuz
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meral Özbek
 
Keynote Konuşmacılar:  
Donatella Della Porta (Avrupa Üniversitesi Enstitüsü):
E-Demokrasi? İletişim ajanı olarak sosyal hareketler
Clemencia Rodrıguez (Oklahoma Üniversitesi):
Alternatif / Radikal/ Yurttaş Medya Araştırmaları
Slavko Splichal (Ljubljana Üniversitesi):
Kamu Tutulumu:Pazar yeri metaforundan kamusal alanın pazarlanmasına
Daya Thussu (Westminster Üniversitesi):
Uluslararası Medya Çalışmaları ve Geride Kalanların Yükselişi
 
Kaan Öztamur
Jr Muhabir
Halklailiskiler.com.tr 

3546 kez okunmuş Kaan Öztamur

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.