Anadolu Vakfı 40 yaşında

Haberler - 23 Kasım 2019, Cumartesi

5463542Eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda toplumsal gelişimi tetikleyerek, yaşam kalitesini yükseltecek farklılıklar yaratma hedefiyle çalışmalarına devam eden Anadolu Vakfı, bu yolda 40 yılı geride bıraktı. Anadolu Vakfı, 1979 yılından bu yana hayata geçirdiği sosyal etkisi yüksek projeler, yenilikçi ve öncü uygulamalarla Anadolu insanı için çalışıyor, toplum ve yarınlar için değer üretiyor.

Anadolu Vakfı’nın 40. yılına ilişkin değerlendirmede bulunan Anadolu Grubu ve Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Anadolu Vakfı’nın değer yaratmak ve bu değerleri Anadolu’ya, Anadolu’nun insanlarına sunmak amacıyla yola çıktığını söyledi. Özilhan, “Anadolu Grubu’nun kurucuları Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan’dan aldığımız ilhamla; tam 40 yıldır toplumumuzun yaşam kalitesini yükseltmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Toplumun nabzını tutarak ihtiyaçları tespit etmeye çalışıyor, başta eğitim ve sağlık olmak üzere insanımızın ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik stratejiler geliştiriyoruz” dedi.

Topluma destek kaçınılmaz bir görev  

Kurumsal vatandaşlığın tüm şirketler için giderek daha önemli bir sorumluluk haline geldiğini dile getiren Tuncay Özilhan, “İş dünyasının, sivil toplum kuruluşlarının, devletin, vakıf ve derneklerin sosyal alanlarda bir bütünlük içerisinde çalışması, topluma destek olması kaçınılmaz bir görev oldu. Yarınlarımız için; dünyamızın, işlerimizin ve paydaşlarımızın sürdürülebilirliği için her alanda yatırım yapmamız ve stratejilerimizi buna göre uyarlamamız gerekiyor. Özellikle bugün dünyada sayıları milyonları bulan sivil toplum kuruluşlarının sosyo-kültürel gelişime katkı sağlamak için bu vizyonla hareket etmesi ve lider bir kimlik üstlenmesi büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.
Teknolojinin ilerlemesiyle her gün yeni kavramların hayatımıza girdiğini belirten Tuncay Özilhan sözlerine şöyle devam etti: “Yaşam şekillerimiz, iş modellerimiz kökten bir dönüşüm geçiriyor. Dönüşümün içinde önemli bir paydaş olabilmenin yolu, başta gelecek nesiller olmak üzere toplumun tümüne bu adaptasyonu sağlayacak yetkinlikler kazandırmaktan geçiyor. İyi eğitimli ve sağlıklı nesiller yetiştirmek her zaman önceliğimiz oldu. Bilgi çağına kolaylıkla ayak uydurabilen, farkındalığı yüksek, girişimci, üretken ve yaratıcı bireyler yetiştirmenin toplumumuzun geleceği açısından öneminin farkındayız. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz projelerle eğitim ve gelişim imkanlarını çağın gerektirdiği standartlarda tutmayı, topluma bu alanlarda katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

65765654765

Anadolu Vakfı’nın hayatına dokunduğu insan sayısı yüz binlere ulaştı
 
Anadolu Vakfı Genel Müdürü Selim Güven, Anadolu Vakfı’nın her geçen gün kapsamı genişleyen projelerle hayatına dokunduğu insanların sayısının yüz binlere ulaştığını belirtti ve şöyle konuştu: “Anadolu Vakfı olarak bugüne kadar eğitim kurumu, yurt, spor salonu, hastane ve sağlık ocağı olarak kullanılan 50’nin üzerinde eser yaptırdık. Özellikle eğitim alanında çok önemli adımlar attık. Bugüne kadar 81 ilde 29.000’den fazla burs verdik. Sadece burs veren bir Vakıf olmanın çok ötesine geçerek, desteklediğimiz gençlerin yanı sıra eğitim alanındaki tüm paydaşlara, öğretmenlere ve eğitim sektöründe çalışan yöneticilere yol gösterecek, kişisel gelişimlerini destekleyecek projeler ürettik.”
 
Anadolu Vakfı’nın “Sosyal Girişimcilik” teması altında yenilikçiliği ve sürdürülebilir çözüm üretme kabiliyetini desteklediği Değerli Öğretmenim projesine değinen Selim Güven, “Değerli Öğretmenim projemiz ile 48 ilde 80.000’in üzerinde öğretmene ulaştık. Okullarda başarılı proje üretimini motive etmek için yürüttüğümüz “Eğitimin Yıldızları” yarışması ile ise bugüne kadar 3500’ün üzerinde proje başvurusu aldık. Gençlerimize yol gösterdiğimiz mentorluk programımızda Türkiye’de seçkin bir noktaya geldik. Gönüllü profesyonellerimizin katkılarıyla 54.000 saat mentorluk desteği verdik. Bu projelerimiz aracılığıyla farkındalık yaratmayı, gençlerin girişimcilik ve üretkenlik kapasitelerini artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Toplumda pozitif etki ve kalıcı değerler oluşturabilme yolunda gönüllülük faaliyetlerinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Güven, “Projelerimize Anadolu Grubu’nun gönüllü çalışanlarının yanı sıra saygın kurum ve kuruluşlarımızdan profesyoneller, mezun bursiyerlerimiz ile paydaşlarımız da maddi ve manevi destek oluyor. Hayata geçirdiğimiz projeler gönüllülük sayesinde daha da güçleniyor” diye konuştu.
 

Kaan Öztamur

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.