Amaç, vizyon, güç, mutluluk...

Köşe Yazısı - 23 Mart 2017, Perşembe
KöşeBaşı: Cansel Oruç

“Nereye gitmek istediğini bilene yol vermek için dünya bile kenara çekilir.”
Bu bir Japon atasözü.

Ben bu atasözünü ilk kez Prof. Dr. Üstün Dökmen’den duydum ve çok etkilendim.
Amaç ve vizyon sahibi olmayı bu kadar güzel anlatan kaç atasözü daha vardır bilmiyorum.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın BTSO Akademi kapsamında Bursa iş dünyası ile buluşturduğu Prof. Dr. Üstün Dökmen, hayat, iş dünyası, davranışlar ve iletişim ile ilgili çok güzel bilgiler verdi.

Öncelikle iş yaşamınız ve özel yaşamınız ile ilgili bir amacınız olması gerekiyor.
Amaçsızlık sizi mutsuz eder.
Amaca ulaşmak için çabalamak ve üretmek sizi motive eder.
Her zaman istediğiniz sonuca ulaşamayabilir, dolayısıyla mutlu olamayabilirsiniz.
Birçoğumuzun mutlu olmayı anlattığı için, sürekli mutlu olduğunu düşündüğü Dökmen de acı, ama gerçek itirafını yaptı, “Ben de her zaman mutlu bir insan değilim. Benim de sinirlendiğim, mutsuz olduğum zamanlar oluyor.”
İşte tam da bu cümlenin arkasından kilit cümle geldi.
“Mutlu olmak zorunda değilsin. Ama kendin, seni sevenler ve sorumlu olduğun kişiler için güçlü olmak zorundasın.  Yoksan sorun yok, ama varsan güçlü olacaksın.”

Hayatınızda yaşadığınız krizlerin karşısında iki seçeneğiniz olduğunu hatırlatan Üstün Dökmen, “Krizin karşısında iki seçenek vardır. Yılmazlık ile yılgınlık (öğrenilen çaresizlik). Hangisini seçeceğiniz sizin kararınız” dedi.
Amacınız varsa ve amaca giden yolda karşınıza çıkan krizlere yılmazlık ile cevap veriyorsanız işte o zaman dünya kenara çekilmeye başlar.

“Gücünüzün ve yeteneğinizin farkına varın. Doğru yerde kullanın” diyen Prof. Dr. Üstün Dökmen, bunu yapabiliyorsanız, sonrasında düşüncelerinizin önem kazandığını hatırlatıyor.
Dökmen, “Toplumun size biçtiği değer değil, sizin kendinize biçtiğiniz değer önemlidir. Bu sizi başarıya götürür. ‘Victor Hugo 21 yaşında ilk kitabını yazmış ve bir yayın evine götürmüş. Bir ay sonra sevinçle gitmiş. Kitabı basıyor musunuz, diye sormuş. Yayın evi kitabı beğenmediğini ve basmayacağını söylemiş. Victor Hugo oradan çıkarken, çok büyük bir fırsatı kaybettiniz. Eğer bu kitabı bassaydınız, Victor Hugo’nun bütün kitaplarını basmaya hak kazanacaktınız’ demiş. O anda kendine biçtiği değer ve özgüveni bu sözler ile anlatmış” açıklamasında bulundu.
Dökmen, amaca giderken sizi mutsuz edecek sonuçlardan da kaçınmayı öğütledi.
 
“Niye çalışıyoruz? Daha iyi şartlar, kariyer... Peki bugün kazandığınız parayı size çalışmadan verseler, çalışmaya devam eder misiniz? Edersiniz, çünkü sosyal hayat, kariyer sizi çeker. Peki daha iyi yaşamak, kariyer için seçtiğiniz iş sizi strese sokuyor ve sizin için sıkıntı yaratıyorsa bundan ne anladım” diyerek, salt amacın da sonuç olmadığını gözler önüne serdi.

Mutluluğun da tanımını yapan Üstün Dökmen, “Mutluluk mesai ister. Kimse mesai harcamadan mutlu olamaz. Çaba sarf etmeniz gerekir. Mutluluk karınca kararınca üretken olmak demek. Bunu yapanlar mutlu oluyor. Birbirine aşık çiftler, ‘iki gönül bir olunca samanlık seyran olur’ derler. Evet doğru. Ama bunun için yine üretmeniz lazım ki, bir samanlık ve saman elde edin” sözleriyle özetledi.
BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur’un açılış konuşmasında da dediği gibi BTSO Yönetim kurulunun bir amacı var.
Onur, “BTSO Akademi ile alın terine akıl teri katmak istiyoruz. Standartlara sadece uymak değil, o standartları belirleyen olmak istiyoruz. Bu yüzden de eğitimi önemsiyoruz” dedi.

Hayat sizin onu nasıl yaşadığınız ile anlam kazanıyor.
Amacınız varsa, bu sizi daha üretken, daha zinde tutuyor.
Bir de amacınızda karşınıza çıkan krizleri doğru yönetirseniz önce güçlü sonrasında da mutlu oluyorsunuz.
Aslında olay bu kadar basit.
Peki siz hangisini seçenlerdensiniz?

28623 kez okunmuş Cansel Oruç

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.