Aile şirketleri gençliğini yaşayamıyor!

Haberler - 26 Kasım 2015, Perşembe

ckTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin verilerine göre Türkiye’deki 1 Milyon 350 bin şirketin %94’ünü aile şirketleri oluşturuyor. Aile şirketlerinin %80‘i beş yıl, %96‘sı ise on yıl içinde faaliyetlerine son veriyor. Aile şirketlerinin kısa ömürlü olmasının en önemli sebeblerinden biri, aile bireyleri arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar olarak görülüyor. Bu anlaşmazlıklar ekonomiye de olumsuz yansıyor. Kayıp 300 Milyar dolara yakın.

Avukat Cevat Kazma’ya göre bu kaybı Adalet Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe koyduğu Arabuluculuk Sistemi ile önlemek mümkün.

Aile bireyleri arasında yaşanan anlaşmazlıkların mahkemeye intikal etmesinin, şirketleri ticari anlamda zarara uğrattığını, piyasadaki algısını değiştirdiğini söyleyen Arabulucu Avukat Cevat Kazma, bu durumun büyük aile şirketlerinde daha büyük kayıplarla sonuçlandığını belirtti.

“Uyuşmazlıklar arabuluculuk sistemi ile çözülmeye çalışılırsa, orta yol bulunur, şirket faaliyetleri de zarar görmez” dedi.

Mahkemeye Gitmeden Çözebilirsiniz!

“Anlaşmazlıklar mahkemeye taşındığında, iki taraftan biri kaybediyor. Dosya kamuoyuna yansıdığında şirketin itibarı zarar görebiliyor. Ancak Arabuluculuk sisteminde kaybeden yok.”diyen Cevat Kazma, hem ekonomik kayıpların hem de şirket ölümlerinin ortadan kalkabileceğine değindi.

Uzlaşmayı Düşünmüyoruz!

“Mahkemelere sirayet eden dosyaların yarısından fazlasının arabuluculuk ile çözülmesi mümkün”diyen Cevat Kazma, toplum olarak ne yazık ki uzlaşmacı bir kültüre sahip olmadığımıza vurgu yaptı. Arabuluculuk sisteminin daha çok tercih edilmesi ve bu konudaki farkındalığın arttırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Arabuluculuk konusunda önemli bilgiler...

Arabulucunun vereceği karar mahkeme kararı yerine geçiyor.

Dosya gizlilik kuralları çerçevesinde yürütülüyor, kamuoyuna yansımıyor.

Mahkemeye göre çok daha kısa sürede karar veriliyor.

Her iki tarafı da koruyan bir zemin oluşturuluyor.

Arabuluculuğa başvurduktan sonra dilediğiniz an süreci sonlandırma hakkınız bulunuyor.

Mahkemeye göre daha düşük masraf ödeniyor.
 

Kaan Öztamur

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.