AYDER'İ KAYIP MI ETTİK?

Köşe Yazısı - 27 Ağustos 2012, Pazartesi
İş ve İşletme: Recep Ali Aksoylu

İkinci haftadır Rize’deyim. İstanbul, trafik keşmekeşi ve bunaltıcı sıcaklarla kavrulurken daha serin ve üstüne üstüne gelmeyen günler yaşıyorum burada. Gerçi karayemiş ve armut çeşitleri dışında meyve açısından pek revaçta bir zaman dilimi değil ama yine de günler dolu ve anlamlı geçiyor. Daha çok da farklı şehirlerden, İstanbul’dan gelen arkadaş gruplarıma yörenin popüler lokasyonlarını gezdirerek becerebildiğimce rehberlik yapıyor, yöreye dair ekonomik ve sosyal gelişmeler konusunda tartışmalara katılıp veri depolayabiliyorum. En çok muhatap olduğum konu da, önceki hafta yerel medyada ses getiren “Ziraat Çay Bahçesinde Hizmet Özelleştirmesi” başlıklı yazımın perde arkası oldu. Modelin gelecek yıldan itibaren Çay Kur’un fabrikalarında yaygınlaşabilirliği, Çay Kur’un bütünüyle özelleştirilmesi, Üniversite, Üniversite hastanesinin araştırma hastanesi mi, yoksa bölge hastanesi mi olduğu, Üniversitenin çekebildiği öğrenci profili, Kentleşme, Ovit, Havalimanı ve Turizm muhatap olduğum diğer konu başlıkları oldu. 
      
Fırsat buldukça da yöreye dair bu gözlemlerimi okurlarıma paylaşıyorum.

Son 3 günde konuklarımla bin kilometrenin üzerinde yol kat ettim. Trabzon’dan Sarp’a, Sümela’dan, Uzungöl’e, Ayder’e kadar tüm karayollarının birinci sınıf olmasından iftihar ettim. Önceki yıllarda bozuk yollarda araçlarımız için üzülür, yola çıktığımıza pişman olurduk. Demek ki istendiğinde olabiliyormuş. Bu güzel yolların sahilde bir yanı deniz, diğer yanı dik yamaçlar, iç kısımlarda ise genelde bir yan gürül gürül akan dereler, diğer yanda eşsiz güzellikte dağların, bitki örtüsünün arasına gizlenmiş yöresel yapılar olunca insan ziyaretçi olarak keyif alıyor, konuk ağırlayan olarak da gurur duyuyor.
Ayder
Ayder de, yerelden ulusal boyuta taşınmış memleketin cennet köşelerinden biri. Ayder’de olduğumuz gün Rize Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu’nun “Rize'de yaz dönemi turizm hareketlerinin son derece yoğun geçtiğini, son yıllarda Rize'nin önemli bir turizm merkezi olma yolunda güçlendiğini, tatilini Rize'de geçirmek isteyenlerin erken rezervasyon yaptırması gerektiğini” belirttiği haberi okuyunca ben de sıcağı sıcağına Ayder’i, beraberinde Doğu Karadeniz’in yollarına dair gözlemlerimi yazmak istedim.

Bir yanınıza üzerinde rafting yapanları seyrettiğiniz Fırtına deresini, diğer yanınıza yeşilin her türlü tonuna sahip doğanın bahşettiği güzellikleri alıp bu kaymak gibi güzel yolları kat edip Ayder’e vardığınızda, konuklarınızın tabiatın bahşettikleri karşısında büyülenmesinden aldığınız hazzı, insanoğlunun bu güzellik üzerine bindirdiklerini görünce yüzlerinin ekşimesini hissettiğinizde anında kaybediyorsunuz. 15 yıl kadar önce Rize'de konuk ettiğim bir mesai arkadaşımın “ne yapın edin sosyal ve idari açıdan alt yapısını düzenlemeden Ayder'i, Doğu Karadeniz’i turizm gelişsin diye ülke geneline tanıtma yanlışlığına düşmeyin” cümlesinin kulaklarımda çınladığını da anında hissettim. Açıkçası Ayder’in mevcut fotoğrafı maalesef haklıymışlar dedirtecek görüntüde olduğundan keşke Ayder'e gitmemiş olsaydık dedirtti. En azından eski Ayder’i bilen bana. 

Ayder, Kadıköy’ün Salı Pazarı gibi olmuş. Keşmekeş, kalabalık, yapılaşma almış başını gitmiş, ne bir konsepti var ne de tarzı... Yaradan’ın bahşettiği muhteşem güzellik, insanoğlunun katliamına karşı direnmeye devam ediyor. Görüntü diğer gözde turizm noktalarımızda da aşağı yukarı aynı hatta Uzungöl için çok daha ağır ifadeleri kullanabilmemiz de mümkün.
Fotoğraf bu olunca Sayın valiye, sayın kültür ve turizm müdürüne “Ayder’i tekrar kazanabilmek, Kavron’ları kaybetmemek için ya politikalarınızı geliştirin ya da profesyonel olmayan doğa sporlarının haricinde turizmin gelişmesi için çağrıda bulunmayın” demekten kendimi alıkoyamıyorum.
Kemerli Köprü Ayder
Ayder’e yaptığım geziden tabiat ananın cömertliği dışında elbette keyif aldığım kısımlar da oldu. Henüz sahilden fazla uzaklaşmamıştık ki, bu yıl ikincisi düzenlenen ve 4 ülkeden 57 sürücünün katıldığı Ardeşen Off-Road oyunlarının son bölümü ile rafting eğitimi alan grupları izleme keyfini yaşadık. Sonra da Çamlıhemşin’in bitiminde solda tarihi kemerli köprünün ayağında arama kurtarma faaliyetlerinde ünleri Türkiye geneline uzanan İslampaşa’lı Selçuk ve İrfan Çolak kardeşlerin Milli Emlak’tan kiralayarak profesyonel veya dağcılık sporlarına, kampçılığa ilgi duyanlara hizmet vermek için yaz başında faaliyete geçirdikleri mekanda keyifli saatler geçirdik. “Ayder in Outdoor”’da 3 demlikli kocaman semaverde demlenen çayımızı yudumlarken, fırtına deresinin coşkulu nağmeleri eşliğinde yöresel yemeklerimizi yerken Türkiye’nin dört bir yanından gelmiş UMKE’den, AKUT’tan, sivil savunmadan, spor kulüplerinden çok renkli kimliklerle sohbet ediyorsunuz. Yöresel veya ortama uygun yemekleri de öyle aşçılık sertifikası olan birilerinin hazırladığını falan düşünmeyin. Mekanda İrfan veya Selçuk’un dışında birkaç daimi personel var ama çayımızı demleyen İTÜ Tekstil Mühendisliği mezunu, yemeğimizi hazırlayan sinema yönetmeni, odunları kıran TV kameramanı idi. Ama haftaya siz gittiğinizde bu kadronun yerine farklı mesleklerden, farklı entelektüel kimliklere sahip profesyonel doğa sporcularına, arama kurtarma uzmanlarına denk gelebilirsiniz. 

Duble sahil yolu dahil iç kısımlara uzanan tüm yollarda aracınızı keyifle sürdüğünüzü vurguladım girişte. Tüm yörede karayolları bu kadar güzelleşmişken şehir içi ve mahalle arası sokakların bundan neden nasiplenemediğini açıkçası pek kavrayamadım. Gurbettekilerin yazları evlerine dönmesiyle bölgede nüfusun katlanmasının, trafiğin keşmekeş olmasının ötesinde alt yapıyla, belediyelerin becerisiyle ilgili bir durum olsa gerek.

Recep Ali Aksoylu
medya@acoor.net

7878 kez okunmuş Recep Ali Aksoylu

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıklayınız.
Askıda Mama ile Patilere Can Oluyorlar   311 gün önce eklendi
Küçük şeylerden de mutlu olabiliyoruz   324 gün önce eklendi
İçimiz dışımız Korona, hepimizi aldı horona   380 gün önce eklendi
Milli tamam, Türk Malı Yerine Yerli Üretim Ne Kadar Doğru?   458 gün önce eklendi
Nihayet Makamının Müzikleri ile Afife Tiyatro Ödülü Burçak Çöllü'ye...   701 gün önce eklendi
İnsana saygı...   1042 gün önce eklendi
Yük taşıdıkça ağırlaşır...   1124 gün önce eklendi
Kötünün kötüsü bir çalışma!   1171 gün önce eklendi
İnsanı çaydan soğutan reklamlar   1223 gün önce eklendi
Çayluktan Kürsüye...   1616 gün önce eklendi
Ekilen Biçiliyor   1943 gün önce eklendi
Bayim olur musun?   2005 gün önce eklendi
Marmara depremi daha gerçekleşmedi...   2070 gün önce eklendi
Kampanya kime neden yapılır?   2086 gün önce eklendi
İthal çay tüketenlere lafım...   2105 gün önce eklendi
Hesabı Kitabı, Kuralı Olmayan Futbol Endüstrisi   2349 gün önce eklendi
Alkışta Cimri Olmayalım   2483 gün önce eklendi
Feshane'nin ardından...   2541 gün önce eklendi
Franchising'e bir de bu açıdan bakın...   2609 gün önce eklendi
Temiz gözükmek mi, temiz olmak mı?   2766 gün önce eklendi
Emekleyen didi kiviyi uçurabilir mi?   2816 gün önce eklendi
di di Soğuk çay ve Çaykur   2850 gün önce eklendi
Haçapuranın Taşı, Kayığun Eğmeleri!   2978 gün önce eklendi
Sadık Müşteri Olmamı Sağlayan 3 Örnek   3015 gün önce eklendi
Kuruşumuz Hangi Satıcıya Nasip Oluyor?   3031 gün önce eklendi
Mahsun'un Dizisi Şive'den Çaktı   3081 gün önce eklendi
Tesis Yönetimi - Facility Management Dedikleri...   3091 gün önce eklendi
Yazdığını Okuyamayan 'Mürettip'lerle İş Görmek   3110 gün önce eklendi
Temizliğin Fuarında Buluşalım mı?   3130 gün önce eklendi
Elini Taş'ın Altına Koyanlarla Başarmak   3136 gün önce eklendi
• AYDER'İ KAYIP MI ETTİK?   3155 gün önce eklendi
TAŞERONLUK ÇALIŞANI RİSKE ETMEK MİDİR?   3321 gün önce eklendi
Rize'den Kargonuz Var! 'Green Life'   3477 gün önce eklendi
Erzurum Kongresi Ve Juliet'in Balkonu...   3547 gün önce eklendi
Sınav Yolunda Annelerimizle Beraber   3633 gün önce eklendi
Leyla'nın Evi, Onur'suz Sergilenecek   3792 gün önce eklendi
Yaşamın Her Safhasında Öğretmenlerimiz   3797 gün önce eklendi
Temizlik Sektörünün Kimyası   3872 gün önce eklendi
Rize Bezinin Dayanılmazlığı   3884 gün önce eklendi
Burçak Çöllü... Genç Ve Yetenekli Bir Sanatçı O...   3959 gün önce eklendi
Karadeniz Kadını İfakat   4054 gün önce eklendi
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.